VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Příbramským deníkem na návštěvě v Podlesí

Podlesí /NOVINKY, ZAJÍMAVOSTI, STŘÍPKY/ - Redakce Příbramského deníku se tentokrát vydala do Podlesí. V následujícím textu najdete povídání se starostou Milanem Křížem o životě, úspěších a plánech obce, zajímavosti z kronik, střípky a podobně.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Kaplička v PodlesíFoto: Deník

Kanalizace ještě čeká Nové Podlesí, snad to bude letos

Podlesí – Odkanalizovat Podlesí. To je už několik let první odpovědí na otázku, co je pro obec nejdůležitější.
Celá obec od Drmlova Pole, přes Staré až do Nového měří přes pět kilometrů, což není na jednu obec se 418 čísly popisnými zrovna málo. Starosta Milan Kříž, který je ve funkci šestnáct let, považuje kanalizaci za vlajkovou loď.

„Zbývá nám poslední třetina, což znamená dokončit kanalizaci v Novém Podlesí. Ještě letos bych rád práce zahájil, abychom dál nezatěžovali jejich rodinné rozpočty náklady na vyvážení jímek," doufá Milan Kříž v co nejrychlejší přísun dotací.

Výprava do brdských lesů.

Ve funkci starosty je Milan Kříž (na snímku vlevo) šestnáct let, ale s největším zápalem vypráví o trampování. A to prý ho pravidelně v pátek nenechá v klidu. Když už nemůže vyrazit na víkend do lesů, v duchu si alespoň přehrává, jak si balí vojenský batoh a druhý den ráno se už probouzí za zpěvu ptáků někde v Brdech pod stromem. Skautský duch ho vede k výpravám s mladými hasiči do brdských lesů, kde si sami vaří, poznávají zajímavá místa a při tom společně zvládnou i různé dovednostní soutěže.

„Pokaždé si užijeme spoustu legrace a zábavy. Hlavně, když jdeme dlouho do kopce, to mě asi děti moc rády nemají," usmívá se při vzpomínkách nad fotografiemi z nedávných výšlapů Milan Kříž. Nedá dopustit na velmi úspěšné malé podleské hasiče, zapojené do celostátní soutěže Plamen. „Letos mi udělali velkou radost, vyhráli poosmé pohár z deseti ročníků známé soutěže O pohár starosty města," chválí starosta.

Podlesí je pyšné na školku a hasiče

Mladí hasiči z Podlesí.

PŘESTO, že provoz mateřské školy spolkne ze zhruba devítimilionového ročního rozpočtu téměř dva miliony, místní si předškolního zařízení velmi váží. Už proto, že tu mezi personálem vládne veselá nálada a vlídný přístup k dětem. Jedná se o dvoutřídní mateřskou školu se zhruba 40 dětmi.

Výhodou školky je rozlehlá zahrada, plně vybavená herna, samostatný výtvarný ateliér, oddělená ložnice a jídelna, grafomotorická hala s výukou na interaktivní tabuli a dramatickou výchovou. Sociální zařízení a kuchyně jsou po celkové rekonstrukci. Mezi silné stránky mateřské školy patří kvalifikovaní zaměstnanci, maximální individuální péče, práce v malých skupinkách podle věku dětí, každodenní logopedická prevence, práce s předškoláky metodou ELKONINA, příroda na dosah, dostatečné prostory a velmi dobrá spolupráce se zřizovatelem, kterým je Obec Podlesí. V roce 2011 školka získala prostřednictvím nadace šek na 20 tisíc korun na nákup sportovního vybavení. Při té příležitosti přijeli za dětmi i fotbalisti z 1.FK Příbram. Fotbalisti pro malé špunty připravili závodní dráhu a kluci i dívky si mohli kopnout do pomyslné brány.

Obec si také velmi váží mladých hasičů, kteří se mohou pochlubit řadou úspěchů při různých soutěžích. Pravidelně například vítězí v soutěžích O pohár starosty města Příbram. S dětmi začali dobrovolní hasiči v Podlesí pracovat od roku 2000. Od té doby tudy prošlo několik desítek dětí, některé z nich dnes už jako dospělí docházejí vypomáhat s těmi nejmladšími.

„V dnešní době máme tři dorostence, sedm starších a čtyři mladší. Posláním je rozvíjet dětské znalosti, vytvářet dovednosti z požární ochrany. Cílem hry je podporovat celoroční mimoškolní pestrou činnost dětí soutěžní formou. Na schůzkách si děti zkoušejí POŽÁRNÍ ÚTOK, CTIF, ZPV, uzlování a znalost z topografických a hasičských značek. Zařazujeme i zábavné činnosti a hry na rozvíjení paměti a myšlení," uvádí vedoucí kolektivu mladých hasičů Zdeněk Kolařík.

Novinka letošního Brdonoše: start tříčlenných skupin

Účastníci závodu Brdonoš 2010

První srpnovou sobotu se koná už šestý ročník amatérského triatlonu Brdonoš Podlesí, podruhé včetně dětského odpoledne s dětským duatlonem, jak prozradil organizátor Marcel Forejt. „Loni byl dětský den součástí Brdonoše poprvé a byla to velká zábava pro děti i dospělé," vzpomíná organizátor k tradičnímu závodu, který ani letos nebude ochuzený o novinky. Mezi ně patří například čipování závodníků. Ne, nepůjde přímo o nástřel čipů do ramene, jak vtipkuje Marcel Forejt, ale o upevnění čipů kolem nohy, to kvůli přesnější časomíře. Skupiny závodníků se budou dělit na muže a ženy. „A prvně bude možný start tříčlenných skupin," dodává Marcel Forejt.

Součástí Brdonoše budou opět atrakce, hudba, občerstvení i koupání a večerní program se světelnou show.

Plavecká část se uskuteční v blízkém rybníku Kašák. Odtud závodníci vyrazí do brdských lesů, kde si užijí krásné přírody. Běžecká trať povede v okolí fotbalového hřiště.

Již nyní si můžete rezervovat svá startovní čísla. Počet účastníků bývá omezen číslem 100. Závodníci by měli mít kvalitní horské kolo a na trať jsou vpuštěni jen amatéři. Závod není započítáván do žádné republikové soutěže a je určen pro nadšence.

Autor: Markéta Lišková

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Okoř 2017. Eddie Stoilow
11

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Ilustrační foto

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení