Zdravý člověk si většinou ani neuvědomí, jak může být tak triviální věc, jako vyjít schody, pro děti s pohybovým postižením každodenním problémem.

Kvůli usnadnění pohybu nejen školáků po budově začala škola provozovat takzvaný schodolez a stala se tak první bezbariérovou školou v Příbrami.

„Toužili jsme po bezbariérovosti školy dlouhá léta. Nedokázali jsme si však představit stavební úpravy schodišť, na výtah také nejsou peníze. Uvítali jsme tedy iniciativu Nadace ČEZ, která pořídila schodolez včetně invalidního vozíku,“ vysvětlil ředitel školy Miloš Přibyl. „V současné době sice nemáme aktuálně žádné postižené dítě, počítáme ale i s tím, že jakmile bude potřeba, budeme využívat schodolez i pro zraněné děti například se zlomenou nohou. Autem se dá zajet až na školní dvůr a tam si můžeme dítě převzít na náš vozíček,“ doplnil ředitel.

Příbramské školy bývají několikapatrovými budovy. V řadě případů se jedná dokonce o historické budovy a stavební zásahy tak nejsou možné kvůli zákazu památkářů. Pro vyřešení problému s pohybem postižených nebo zraněných lidí tak pomůže jako jedna z nejlevnějších variant právě schodolez.

„Ze 109 žádostí, které jsme obdrželi z celé České republiky, jsme vybrali osm škol, které získaly dohromady podporu v hodnotě 4,5 milionu korun. Při výběru rozhodovala různá kritéria včetně finanční náročnosti či potřebnosti, zda zařízení využije pouze škola nebo i další obyvatelé,“ přiblížila Radka Kučírková, koordinátorka regionálních projektů v rámci programu Oranžové schody. Ten je zaměřený na odstranění architektonických bariér v školách.

Schodolez je relativně malé mobilní zařízení, jehož pomocí může po upevnění invalidního vozíku doprovodná osoba dopravit kohokoliv do i ze schodů. Kromě třídních učitelů se zařízení naučí ovládat i školník, vedoucí vychovatelka školní družiny nebo člen vedení. Na jedno dobití baterií je přístroj prý schopný vynést přepravovanou osobu po pěti stovkách schodů.

„V Příbrami není žádná další škola, která by měla podobné zařízení, a my budeme směrovat děti s určitým handicapem právě do školy na Jiráskovy sady,“ komentoval místostarosta Příbrami Václav Černý.

Zařízení je možné převážet, škola jej tedy využije i případně na různých pobytech. Nemalým přínosem bude schodolez také v době pořádání kulturních akcí v aule školy pro méně pohyblivé či staré osoby. Aula je totiž místem koncertů či promocí a dalších slavnostních setkání.