VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanská nemocnice: obnovení akutních lůžek interny se nezdařilo

Sedlčany – Zánik interny v sedlčanské nemocnice je v regionu stále velmi živé a bolavé téma. Zastupitelé města i občané se těžko smiřují s takzvanou záložní variantou, která začne platit od 1. července. Počítá s rozšířením lůžek dlouhodobé ošetřovatelské péče, zavedením nepřetržité služby na chirurgické ambulanci a rozšířením ordinačních hodin na interní ambulanci, endoskopii, neurologii a rehabilitaci.

23.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Mediterra, která je provozovatelem nemocnice, se také zavázala, že vytvoří takzvaná expektační lůžka pro krátkodobé sledování pacientů a ambulantní podávání infuzní léčby. Úpravu ve struktuře zdravotní péče vypracovala. Je náhradní variantou za to, že se za šest měsíců nepodařilo obnovit činnost akutních lůžek interního oddělení. Chybějící lékaře nesehnala.

V podkladech, které společnost předložila zastupitelstvu 19. června, oznamuje ukončení provozu tohoto oddělení, přikládá seznam aktivit, které k získání internistů podnikla. Dává k dispozici stanovisko výboru České internistické společnosti, jejíž předseda Richard Češka potvrzuje, že nedostatkem personálu trpí prakticky všechna interní oddělení v republice.


V reakci na nedávné uzavření interny sedlčanské nemocnice posílila od nového roku Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje výjezdovou základnu v Sedlčanech. 

Předseda výboru České internistické společnosti Richard Češka uvedl, že nedostatkem personálu trpí prakticky všechna interní oddělení v republice.
„Obecným principem současného zdravotnictví i fungování moderních interních oddělení je péče na kompletně vybavených a personálně zajištěných odděleních ve větších nemocnicích, které mají akreditaci pro vnitřní lékařství a jsou schopny zajistit i výchovu dalších odborníků v oboru," konstatuje mimo jiné Češka.

Zastupitelům města situaci vysvětloval osobně ředitel sedlčanské nemocnice Roman Vanžura a za společnost Vamed Mediterra Tomáš Beran. Vystoupil také náměstek středočeské hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martin Kupka.


Podobně jako starosta Sedlčan Jiří Burian připomněl nejdůležitější jednání, kterých se v Praze zúčastnil. Vysvětlil, že nařídit Oblastním nemocnicím v Příbrami a Benešově, aby personálně doplnily potřebný stav internistů v sedlčanské nemocnici, by bylo pro všechny medvědí službou. Ujistil také, že kraj bude dodržování nové struktury poskytované péče v Sedlčanech trvale sledovat.


„Lepší záložní varianta než nulová," brzdil emoce přítomných.


Diskuse o nemocnici trvaly více než tři hodiny a svoje názory vyjádřili opakovaně zastupitelé Rostislav Hefka a Pavel Švagr. O slovo požádali Jaroslav Nádvorník, Blanka Vilasová, František Hodys a z veřejnosti například Ivana Havlínová, dlouholetá zdravotní sestra. Byla u toho, když se nemocnice v roce 1963 otvírala.


„Bylo to vymodlené dítě doktora Špaleho a primáře Kareše. Jsem ráda, že se tohoto okamžiku nedočkali," uvedla spontánně. Většina z řečníků se shodla například v tom, že šlo o problém dlouhodobý, Mediterra podcenila situaci, nevěnovala se s předstihem poměrům na interně, kvůli kterým dávali lékaři výpověď a především, že včas neupozornila na kritickou situaci vedení města.


Zastupitelé předešlá usnesení z února a března letošního roku, kdy žádali obnovení interního oddělení, nezrušili. Dohodli se, že odešlou Vamedu-Mediterra dopis, v němž ji upozorní na hrubé porušení smlouvy o nájmu, která byla uzavřena s městem v roce 2001. Stanoví lhůtu třech měsíců k nápravě stavu. Uložili radním, aby v součinnosti s právním zástupcem města a provozovatelem připravili k projednání návrh dodatku ke smlouvě, který bude reagovat na potřebu úprav smluvního stavu.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

23.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obsluha farmářské prodejny Český grunt v Příbrami Katka Šáchová s mísou krájeného másla, o které je teď větší zájem. Vyjde totiž cenově přibližně stejně, jako zdražené máslo v supermarketech.
6

Máslo zdražilo. Lidé jsou při slevě schopni se o něj poprat

Cukrářka Andrea Žižková ve své výrobně, kterou považuje za splněný sen.

Cukrářská patriotka Andrea Žižková: K náhražkám mě drahé máslo nedožene

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

Březnický Filmovar ozdobí Slam poetry show

Březnice – Odbor kultury březnické radnice opět připravil ve spolupráci s místním spolkem Kulturní gang letní festival s názvem Filmovar. Není určen pouze milovníkům filmů, ale i divadla a nově také poezie. Na starém kluzišti začíná ve čtvrtek 20. července rodinnou komedií Špunti na vodě. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Hřiště je otevřené. Konečně děti nekňourají, když jdeme kolem, říkají rodiče

Příbram /FOTOGALERIE/ - Pokaždé, když Hana míjela s malou Barborkou hřiště vedle Q-klubu, musela dokola vysvětlovat dceři, proč je zavřené. Teď už se na něm mohou vyřádit ti, kterým je určené.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení