VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanská nemocnice: obnovení akutních lůžek interny se nezdařilo

Sedlčany – Zánik interny v sedlčanské nemocnice je v regionu stále velmi živé a bolavé téma. Zastupitelé města i občané se těžko smiřují s takzvanou záložní variantou, která začne platit od 1. července. Počítá s rozšířením lůžek dlouhodobé ošetřovatelské péče, zavedením nepřetržité služby na chirurgické ambulanci a rozšířením ordinačních hodin na interní ambulanci, endoskopii, neurologii a rehabilitaci.

23.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Mediterra, která je provozovatelem nemocnice, se také zavázala, že vytvoří takzvaná expektační lůžka pro krátkodobé sledování pacientů a ambulantní podávání infuzní léčby. Úpravu ve struktuře zdravotní péče vypracovala. Je náhradní variantou za to, že se za šest měsíců nepodařilo obnovit činnost akutních lůžek interního oddělení. Chybějící lékaře nesehnala.

V podkladech, které společnost předložila zastupitelstvu 19. června, oznamuje ukončení provozu tohoto oddělení, přikládá seznam aktivit, které k získání internistů podnikla. Dává k dispozici stanovisko výboru České internistické společnosti, jejíž předseda Richard Češka potvrzuje, že nedostatkem personálu trpí prakticky všechna interní oddělení v republice.


V reakci na nedávné uzavření interny sedlčanské nemocnice posílila od nového roku Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje výjezdovou základnu v Sedlčanech. 

Předseda výboru České internistické společnosti Richard Češka uvedl, že nedostatkem personálu trpí prakticky všechna interní oddělení v republice.
„Obecným principem současného zdravotnictví i fungování moderních interních oddělení je péče na kompletně vybavených a personálně zajištěných odděleních ve větších nemocnicích, které mají akreditaci pro vnitřní lékařství a jsou schopny zajistit i výchovu dalších odborníků v oboru," konstatuje mimo jiné Češka.

Zastupitelům města situaci vysvětloval osobně ředitel sedlčanské nemocnice Roman Vanžura a za společnost Vamed Mediterra Tomáš Beran. Vystoupil také náměstek středočeské hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martin Kupka.


Podobně jako starosta Sedlčan Jiří Burian připomněl nejdůležitější jednání, kterých se v Praze zúčastnil. Vysvětlil, že nařídit Oblastním nemocnicím v Příbrami a Benešově, aby personálně doplnily potřebný stav internistů v sedlčanské nemocnici, by bylo pro všechny medvědí službou. Ujistil také, že kraj bude dodržování nové struktury poskytované péče v Sedlčanech trvale sledovat.


„Lepší záložní varianta než nulová," brzdil emoce přítomných.


Diskuse o nemocnici trvaly více než tři hodiny a svoje názory vyjádřili opakovaně zastupitelé Rostislav Hefka a Pavel Švagr. O slovo požádali Jaroslav Nádvorník, Blanka Vilasová, František Hodys a z veřejnosti například Ivana Havlínová, dlouholetá zdravotní sestra. Byla u toho, když se nemocnice v roce 1963 otvírala.


„Bylo to vymodlené dítě doktora Špaleho a primáře Kareše. Jsem ráda, že se tohoto okamžiku nedočkali," uvedla spontánně. Většina z řečníků se shodla například v tom, že šlo o problém dlouhodobý, Mediterra podcenila situaci, nevěnovala se s předstihem poměrům na interně, kvůli kterým dávali lékaři výpověď a především, že včas neupozornila na kritickou situaci vedení města.


Zastupitelé předešlá usnesení z února a března letošního roku, kdy žádali obnovení interního oddělení, nezrušili. Dohodli se, že odešlou Vamedu-Mediterra dopis, v němž ji upozorní na hrubé porušení smlouvy o nájmu, která byla uzavřena s městem v roce 2001. Stanoví lhůtu třech měsíců k nápravě stavu. Uložili radním, aby v součinnosti s právním zástupcem města a provozovatelem připravili k projednání návrh dodatku ke smlouvě, který bude reagovat na potřebu úprav smluvního stavu.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

23.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramský cyklista Vojtěch Sedláček (uprostřed) se stal juniorským mistrem České republiky v časovce jednotlivců.

Sedláček zářil, ve světové časovce dojel jedenáctý!

Třída I. B ZŠ Příbram v ulici Bratří Čapků pod vedením učitelky Heleny Ryčlové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Obce investují miliony, aby udržely lékaře

Příbramsko – Dětský lékař, praktický lékař, zubař v menší obci už zdaleka není takovou samozřejmostí, jako tomu bývalo dříve. Po pediatrech, kteří odešli do důchodu, zůstaly prázdné, často i dobře vybavené ordinace. Obyvatel vesnic, ale i menších měst, se proto dojíždění do těch větších nevyhnou. Vybavená, ale opuštěná ordinace zůstala před dvěma lety například v Milíně po odchodu pediatra do důchodu.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 6. základní školy. Už ve středu v Příbramském deníku.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení