VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanská radnice víc dotuje větší sportovní kluby, menší mají smůlu

Sedlčany – V městském rozpočtu jsou vyčísleny příspěvky, kterými radnice podporuje činnost sportovců.Sokolu Sedlčany, který je výhradně oddílem tenisu a eviduje přes sto členů, posílá na účet 40 tisíc korun ročně. Šachisté hrající pod Kulturním domem Josefa Suka dostávají z rozpočtu pro 24 členů 20 tisíc korun, softbalový klub Pegas (75 členů) získává od města 40 tisíc korun.

14.4.2014
SDÍLEJ:

SOUČASNÉ využití fotbalového hřiště Tatranu je 900 hodin ročně.Foto: Marie Břeňová

Specifické postavení má Tatran s příspěvkem na činnost 400 tisíc korun. Ale jde zároveň o nejpočetnější organizaci, ke které se hlásí 613 členů. Jsou organizováni v deseti oddílech. Peníze si členové TJ Tatran rozdělují do oddílů podle počtu soutěží, poměru dětí a dospělých a náročnosti sportu. Nespornou podporou je, že se město o areály stará, vkládá peníze do jejich rekonstrukce a sportovci je mohou využívat zdarma.

Menším oddílům se zdá, že není současný systém ze strany radnice úplně spravedlivý. Místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel uvedl, že současné zastupitelstvo o výhradách ví, ale nemá v úmyslu je měnit. Připomněl, že sportoviště Tatran bezplatně městu převedl a proč se tak stalo.

„Sportoviště spravuje organizace Sportovní areály Sedlčany, jejichž ředitelem je Pavel Bednář. Bez převedení na tuto organizaci by chátraly, protože by je tělovýchovná jednota Tatran dále nedokázala finančně spravovat a město do cizího majetku investovat nechtělo. Proto došlo v roce 2003 k dohodě o bezúplatném převodu."

Ředitel Bednář již druhým rokem fungování jednotlivých sportovišť sleduje i po stránce využití. Lehkoatletický stadion Taverny je využit 1000 hodin za rok, zimní stadion má bilanci 1700 hodin, sokolovna 1500 hodin a hřiště Tatranu 900 hodin. „Víme také, kolik nás stojí provoz sportovišť," poznamenal místostarosta. „Suverénně nejvyšší náklady jsou u zimního stadionu, kde hodina přijde na 2250 Kč." Sdělil zároveň, že u žádné sportovní aktivity ale nejsou náklady stoprocentně zaplaceny vstupným nebo cenami za pronájem. „Město zimní stadion dotuje částkou 1,5 milionu korun ročně, údržba a provoz areálu pro fotbal ročně spolkne 1,3 milionu korun, stolní tenis má finanční propad 100 tisíc korun."

Do celkové částky, kterou město podporuje sportovní aktivity, je však nutné připočíst i školy, které zdaleka neplatí takové částky, jaké představují skutečné nákladové hodiny. Příspěvek pro 1. ZŠ tak představuje odliv z městské kasy 200 tisíc korun ročně, na 150 tisíc je vyčíslen doplatek na sportování žáků pro 2. ZŠ, na 200 tisíc pro studenty gymnázia.

„Jsme si vědomi toho, že sport byl v Sedlčanech dlouhodobě podfinancovaný. V posledních letech se situace výrazně zlepšila. Jestli jsme sport dříve podporovali v součtu částkami dvou milionů korun ročně, tak za poslední tři čtyři roky představuje celková dotace města na podporu sportu takřka pět milionů korun," bilancoval místostarosta.

Je přesvědčen, že sport je oblast, do které stojí za to investovat a že si podobně jako kultura sám na sebe nevydělá. Zvláště když sponzorů ochotných investovat do těchto oblastí ubývá. Význam, který pro život města mají, nejde přepočítávat jen na peníze. „Kulturu podporujeme 10 miliony korun ročně. Každý návštěvník kina dostane od města při počtu lidí, kolik do kina chodí, na představení stovku. Finanční propad kina je zhruba půl milionu korun ročně. Přesto i kino chceme udržet, vnímáme jej jako důležitou součást kulturního života," sdělil místostarosta.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

14.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení