VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčany dostaly k svátku Corpus Domini pamětní list podepsaný kardinálem Dukou

Sedlčany – Od Staroměstské radnice v Praze se vydala v neděli 15. května skupinka Čechů a Italů na pěší pouť dlouhou 500 kilometrů. Podesáté jdou po stopách kněze Petra, který podnikl v roce 1263 cestu do Říma. Na základě svatého ztělesnění, ke kterému mělo dojít v italském městě Bolseno, papež ustanovil svátek Corpus Domini. Ten se slaví vždy devět týdnů po velikonočních svátcích.

19.5.2016
SDÍLEJ:

HLAVNÍM organizátorem putování na počest svátku Corpus Domini z Prahy do italského města Orvieta je Vladimír Drábek (vlevo). Letos část trasy absolvoval také Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha (vpravo). Na snímku je také Pavel Bednář.Foto: Marie Břeňová

Trasa má 14 etap a vede i přes Benešovsko a Příbramsko. Zastávku doplněnou hudebním programem absolvovali například účastníci v pondělí 16. května v Křečovicích po prohlídce Památníku Josefa Suka. Ve stejný den je uvítal v Osečanech starosta obce Pavel Pechač a uspořádal pro ně společenský večer s dechovkou. V úterý ráno skupinka posnídala na Regionálním informačním středisku v Sedlčanech, kde jim předal drobné dárky Pavel Bednář, ředitel Sportovních areálů Sedlčan. Převzal pro Sedlčany pamětní list vlastnoručně podepsaný k svátku Corpus Domini kardinálem Dominikem Dukou. Na další cestu vše dobré poutníkům popřála Dana Čížková, zaměstnankyně odboru školství a památkové péče Městského úřadu Sedlčany. A měli jí před sebou ještě pořádnou porci kilometrů! Ze Sedlčan směřovali do Jesenice, odtud za K. H. Máchou na Zvěřinec, na Javorovou skálu – nejvyšší vrchol Středočeské pahorkatiny a dále do Opařan, Veselí nad Lužnicí, Borovan, Kaplice, Rožmberku a dál do Bad Leonfeldenu, Salzburgu, Padova, Bucine, Bolsena a cílového Orvieta. Od sedlčanské radnice celé skupince až na Červený Hrádek dělali společnost žáci 5. třídy 1. Základní školy Sedlčany.

Vůdčí osobností celé akce je letos opět Vladimír Drábek. Osobně se hodně těšil na Zvěřinec. „Počítám, že nás tam z Jesenice doprovodí tradičně kolem padesáti místních lidí. Romantická zřícenina hradu je spojená s Karlem Hynkem Máchou, který trávíval prázdniny v rodišti svého otce v Měšeticích. Má tu od roku 1936 pamětní desku. Na Zvěřinci přečtu úryvek, v němž Mácha přemýšlí o životě a smrti a další ukázka bude z básně Máj," avizoval Drábek.
Hlavní organizátor Drábek potvrdil, že prolog k letošnímu putování na počest svátku Corpus Domini se odehrál ve čtvrtek 12. května, kdy účastníky přijal na Arcibiskupství pražském a dal požehnání jejich cestě kardinál Dominik Duka. „Kardinál jako symboliku naší cesty zapaluje oheň. Slavnost byla spojena s bohoslužbou k výročí vysvěcení katedrály sv. Víta," poznamenal. Upozornil, že letošní putování po stopách kněze Petra je propojeno i s dalšími osobnostmi – s Janem Nepomuckým, který v Itálii studoval v Padově a se sedmistým výročím narození Karla IV., císaře římského a českého krále.

„Všechny tři osobnosti, kněz Petr, Karel IV. a sv. Jan Nepomucký jsou české legendy úzce spojené s Itálií," zdůraznil.

Účastníci urazí každý den přibližně 20 až 45 kilometrů. Pohodlné boty si obul také Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. Měl za sebou několik desítek kilometrů a plánoval, že dojde ještě na Zvěřinec. Odpoledne ho již čekaly pracovní povinnosti. „Je to velká sportovní, společenská i duchovní akce," podotkl Němec. Poznamenal, že si nenechá ujít 28. a 29. května ukončení v Orvietu. „Závěrečné mše a původu se účastním již podesáté. Bývá tam super atmosféra. Město svátkem Corpus Domini žije od sobotního tříhodinového krojovaného průvodu až do nedělní slavnostní mši. Jsou to mimořádné zážitky. Kdo jednou na tyto oslavy přijede, snaží se vracet," uvedl. Za pravdu by mu dal osečanský starosta Pavel Pechač, který se závěrečné slavnosti v Orvietu účastní poněkolikáté. Letos do Itálie odlétá i s bývalým starostou Prosenické Lhoty Stanislavem Vybíralem. Průběh oslav každoročně přenáší i italská televize.

Svátek Corpus Domini má podporu nejen kardinála Duky, ale i ministra kultury Daniela Hermana, koná se pod záštitou pražské primátorky Adriany Krnáčové, středočeského hejtmana Miloše Petery i dalších významných institucí a osobností. Podle organizátorů je v neposlední řadě i velkou propagací České republiky. Marie Břeňová

Autor: Redakce

19.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení