VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šedý zákal je v podstatě jakékoli zkalení oční čočky

Příbram /LÉKAŘ RADÍ/ – Mnoho stárnoucích lidí se domnívá, že s přibývajícím věkem je zcela normální, že se začnou objevovat různé neduhy, které trápí naše tělo. U padesáti procent lidí nad 50 let a u tří čtvrtin lidí nad 75 let dochází k vývoji katarakty (katarakta – šedý zákal), ale o tom, že tato porucha zraku není nevyhnutelnou součástí procesu stárnutí, nás přesvědčí MUDr. Milada Královcová, lékařka očního oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

23.11.2013
SDÍLEJ:

MUDr. Milada Královcová.Foto: archiv nemocnice

Co je to šedý zákal a jaká část oka je zasažena?

Šedý zákal je v podstatě jakékoli zkalení oční čočky, uložené ve střední části oka za duhovkou. Čočka je do určitého věku schopna měnit svou optickou mohutnost a tím plnit její hlavní funkci – zaostřovat do dálky i do blízka (akomodace).

Jakou věkovou skupinu toto onemocnění nejčastěji postihuje?
Jak již bylo řečeno, je toto onemocnění opravdu nejčastěji přítomno u lidí starších 65 let a se zvyšujícím se věkem jeho frekvence narůstá. S kataraktou se ale můžeme setkat i u lidí výrazně mladších, zejména pokud prodělali nějaký úraz oka, užívají určité skupiny léků, či se léčí s nějakým celkovým onemocněním – např. cukrovkou. Jsou však známy i vrozené formy šedého zákalu.

Je možné říci, z jakých příčin tato choroba vzniká?
Příčin vzniku katarakty s postupujícím věkem je více, ale nebyly dodnes zcela objasněny. Při stárnutí čočky dochází hlavně k chemickým změnám proteinů v ní obsažených, iontového složení, ve zvýšené míře se ukládá pigment. Narůstá také obsah vody v čočce, tím také její hmotnost a předozadní rozměr a zároveň dochází k poklesu schopnosti zaostřování. Naznačila jsem, že katarakta (většinou jednostranná) také často vzniká po úrazu oka, a to jak pronikajícím, tak tupém poranění (pohmoždění) nebo po úrazu elektrickým proudem. S takzvanou toxickou kataraktou se pak častěji setkáme u lidí užívajících různé skupiny léků – zejména kortikosteroidy, u kterých nelze určit, jaká dávka či délka užívání již může mít na vznik tohoto druhu katarakty vliv. Rizikovými faktory pro vznik šedého zákalu je i dlouhodobá expozice UV záření, kouření, přítomnost celkových a i jiných očních onemocnění. Svou roli při vzniku senilního šedého zákalu hraje i dědičnost.

V případě, že se u nás rozvíjí toto onemocnění, s jakými příznaky se můžeme setkat?
Zprvu nemusíme žádné potíže pozorovat, protože k vývoji šedého zákalu dochází velmi pomalu. Obtíže se liší v závislosti na druhu a umístění zákalu v čočce, ale obecně lze říci, že dochází k poklesu zrakové ostrosti – mlhavému, rozmazanému vidění zejména při pohledu do dálky. Může také docházet ke změněnému vnímání barev, oslňování a citlivosti na intenzivnější světelné zdroje, někdy k dvojitému vidění. Narůstání krátkozrakosti může pak u někoho způsobit schopnost číst do blízka bez brýlí.

Vysloví-li lékař diagnózu šedý zákal, jaká následuje léčba?
Konzervativní léčba není dodnes známa, musíme proto přistoupit k chirurgickému řešení – operaci, při které je zkalená čočka pomocí ultrazvuku odstraněna a nahrazena odpovídající nitrooční umělou čočkou. Tato již nemá schopnost akomodace, většina pacientů pak tedy po zákroku vyžaduje předpis brýlí na čtení. Existují však i multifokální čočky, pomocí nichž je možné vidět bez brýlí do dálky i do blízka.

V úvodu jste naznačila, že je možné onemocnění předejít, jak?
Procesu stárnutí čočky lze jen těžko zabránit, stejně jako vzniku zákalu po úrazu, či jako následku užívání nezbytných léků. Úplně předejít onemocnění tedy nelze, můžeme ale částečně zpomalit dobu nástupu vyloučením působení výše zmíněných rizikových faktorů. Některé studie také prokázaly pozitivní vliv vitaminů skupiny B, C a E, stejně i karotenu a železa na snížení rizika vzniku katarakty, celkové výsledky jsou však diskutabilní.

Je nutné chodit na preventivní prohlídky na oční oddělení, a to i v případě, že nemáme žádné subjektivní obtíže?
Alespoň jednou za dva roky je vhodné provést preventivní prohlídku zahrnující vyšetření na štěrbinové lampě a kontrolu zrakové ostrosti i u pacientů bez subjektivních potíží. DAGMAR ČERŇANSKÁ

Autor: Redakce

23.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení