VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátor Jiří Burian nepochybuje, že po sedmadvaceti letech demokracie nezmizela

Sedlčany – Kašna je místem, kde se před sedmadvaceti lety scházeli odvážlivci, kteří chrastěním klíčů a třeba i mlčky dávali najevo ve dnech, kdy se teprve lámal režim, svůj jasný postoj.

18.11.2016
SDÍLEJ:

V Sedlčanech se sešli 17. listopadu u kašnyFoto: Marie Břeňová

Od té doby se střed náměstí stává každoročně místem, kam lidé 17. listopadu v podvečer přicházejí. Ať jich bylo několik nebo desítky.

Letos na vzpomínkovou akci dorazilo kolem stovky účastníků. Při vzpomínkové akci hrála hudba, žáci ZUŠ Sedlčany připravili krabice, do nich dali symbolicky drobné dárky pro Václava Havla. Různě seskupené nabílené kvádry představovaly jakousi cestu do budoucna. Svíčky zapalovali jak děti, které se o událostech před 27 lety na Národní třídě učí jen ve škole, tak lidé, kteří „sametovou revoluci" dobře pamatují.

A jak se z odstupem let dívají na demokracii – posiluje nebo jí ztrácíme?

Zdeněk Šimek si myslí: „Demokracii ztrácíme tím, jak se chovají někteří představitelé našeho státu. S vývojem nejsem spokojený. Po revoluci to bylo určitě lepší a za prezidenta Václava Havla také. Lidé jsou více sobečtí… Patřil jsem k těm, kteří v roce 1989 chrastili klíči. Byl jsem v té době v Praze a dokonce mě za to honili – policajti mě proháněli v Seminářské zahradě. Přestože mi bylo dvaapadesát let, utekl jsem jim, dostal jsem se za ohradu, kde na mě nemohli. Čekali jsme v té době, že konečně přijde změna, ta přišla…"

Marie Kubrichtová přišla vzpomenout na Václava Havla se svým partnerem. „Demokracie se podle mého názoru sice vyvinula, ale jinam, než jsme čekali. Všechno jsme si představovali dost dětinsky. Byli jsme naivní, že to půjde pomalu a že mnozí zapláčou, tak jsme tomu nevěřili. Já si nemohu stěžovat, ale pozoruji, že dost lidí nadšení ztrácí."

Sedlčanský starosta a senátor Jiří Burian se 17. listopadu účastnil vzpomínkového aktu v bývalém komunistickém lágru Vojna u Příbrami, proto dorazil ke kašně s malým zpožděním.

„Myslím si, že demokracie tady je, stejně jako prvek svobody. Samozřejmě dnešní chaotický svět plný nešvarů, migrace a dalších vnějších vlivů má vliv na celkovou náladu v naší společnosti. Řada lidí vývoj po sedmadvaceti letech vývoj kritizuje, mně se také řada věcí nelíbí… Nicméně demokracie a svoboda nás neopustily. Važme si jich!"

Nechyběla ani Blanka Tauberová, která byla velkou obdivovatelkou prezidenta Havla. „Občanská společnost začíná fungovat, demokracie potřebuje šedesát let, možná i víc a možná mezi tím nastane nový systém," řekla nám k tématu stručně. Marie Břeňová

Autor: Redakce

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení