VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sirény nejčastěji slouží ke svolávání dobrovolných hasičů k výjezdu

Příbram/ Většina obyvatel Příbramska si už zvykla na pravidelné zkoušky sirén na začátku měsíce. Spousta z nich ale pořád neví, co znamená, když se ozývají i v jiné dny než ty zkušební.

26.8.2008 19
SDÍLEJ:

Na budově Městského úřadu v Příbrami je umístěna jedna ze tří sirén ve městě. Stejně jako ostatní i tato je vybavena přijímačem dálkového ovládání, které je umístěno v kladenské centrále. Foto: Zbyšek Seifert

Z řad mnohých čtenářů Deníku slýcháme časté dotazy týkající se houkání výstražných sirén. Lidé si už zvykli na pravidelné testování funkčnosti první středu v měsíci, ale neustále tápou, co se týče ostatních signálů, které slýchají nebo by slyšet mohli.
„Proč poslední dobou, většinou tak jednou do týdne, slyším houkat sirény, i když není první středa v měsíci?“ položila otázku jedna Příbramačka na diskusním fóru internetových stránek města.
Odpověď jí na to dal Ladislav Kubín, vedoucí Odboru ochrany a obrany Městského úřadu v Příbrami: „Všechna houkání, která můžete slyšet v době od 6 do 22 hodin, jsou svoláváním dobrovolných hasičů k výjezdu. Jelikož je v letních měsících více sucho, jsou častější i požáry, které musí hasiči likvidovat.“
Od roku 2002 se pravidelně vždy první středu v měsíci ve 12 hodin provádí zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. V tomto případě jde o 140 vteřin dlouhý nepřerušovaný tón.
Druhým typem zvukové výstrahy je svolávání dobrovolných hasičů, charakteristické dvěma 25 vteřinovými tóny s 10 sekundovou pauzou mezi nimi. Délka celé výstrahy je tedy jedna minuta.
Třetím typem je všeobecná výstraha varující všechny obyvatele před nebezpečím. Tehdy kolísá tón sirény v intervalu několika málo sekund a trvá 140 vteřin. Je možné, že výstraha zazní až třikrát po sobě s tříminutovým odstupem. Po ní následuje mluvená tísňová informace, ze které se obyvatelé dovědí údaje o bezprostředním vzniku nebezpečí nebo o již nastalé mimořádné události a opatření k ochraně občanů.
Nejčastěji tedy můžeme zaregistrovat sirénu, jež svolává dobrovolné hasiče, přesněji ty březohorské. Jsou sice o výjezdu informováni také prostřednictvím SMS, tato metoda ale není natolik spolehlivá. Výstražný systém pomocí sirén navíc funguje v Příbrami již asi od šedesátých let.
„V Příbrami jsou tři poplašné sirény. Jedna na budově městského úřadu, druhá na Březových Horách a třetí na sídlišti poblíž školy v ulici 28. října. Všechny se dají spustit z centrály v Kladně. Ke svolávání hasičů slouží pouze ta na Březových Horách,“ uvedl Ladislav Kubín z odboru ochrany a obrany města Příbram.

Autor: Zbyšek Seifert

26.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení