VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Situace ve středních Čechách je stále vážná, každou hodinou se ale zlepšuje

Praha - Ve středu již po šesté zasedla v budově Krajského úřadu Středočeského kraje k jednání pracovní skupina krizového štábu Středočeského kraje. Zástupci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Vltavy informovali členy komise, že toky ve středních Čechách se již nachází ve stavu po kulminaci, a to i v Mělníku, kde situace zůstává i nadále velmi vážná. Pomalu klesá Berounka a na Nymbursku i Cidlina s Mrlinou, jejíž průtok v současné době činí 45 kubických metrů za sekundu. Také srážková činnost je podle meteorologů na dnešek i další dny příznivá. Srážky se budou podle předpovědi pohybovat od 0 až do 3 mm na m², nelze ovšem vyloučit ojedinělé bouřky. Vodohospodáři též přítomné informovali, že vodní hladina v nádrži Orlík klesá a odtok z Vltavské kaskády byl snížen o 400 kubických metrů za sekundu. Také voda z Hořínského kanálu ve Vraňanech je směrována do Vltavy a hráz bude stabilizována.

5.6.2013
SDÍLEJ:

Rozvodněná Kocába v Novém Kníně. Foto: Kateřina Chourová

Hejtman Josef Řihák ocenil přístup vodohospodářů a jejich rychlou reakci na včerejší požadavek města Kralupy nad Vltavou na snížení odtoku z Vltavské kaskády. „Jsem velice rád, že se nám podařilo během krátkého času tuto žádost projednat a že hospodáři na ni rychle zareagovali," uvedl J. Řihák. Upřesněny také byly ze strany vodohospodářů informace o protipovodňovém opatření v obci Zálezlice. Podle jejich vyjádření, je část postavené hráze funkční a nedošlo k jejímu protržení. Povolila část, která nebyla dokončená a sestávala se pouze z navezené zeminy a kamení.

Hasičský záchranný sbor podle krajského ředitele HZS Miloslava Svatoše v současné době již mění svoji činnost ze záchranných prací na likvidační práce. Bez větších problémů se jim daří též vypořádat s požadavky starostů postižených obcí. Na jejich krizové lince vypomáhají i dobrovolní psychologové. Občané se podle M. Svatoše též dotazují po desinfekčních prostředcích, ty však již v zásobách HZS nejsou k dispozici. V této souvislosti hejtman J. Řihák uvedl, že jejich požadavek bude aktuálně předán Asociaci krajů ČR prostřednictvím dnešní videokonference. „Včera jsem také podepsal žádost o poskytnutí 100 kusů vysoušečů a 100 kusů plovoucích čerpadel na likvidaci následků povodní," dodal.

Podle sdělení Policie ČR proběhla částečná evakuace 3 484 osob z 34 obcí. V tuto chvíli na území středních Čech působí též 624 policistů mimo základní výkon služby, aby byla zajištěna bezpečnost evakuovaného mělnického sídliště, Kralup nad Vltavou, města Řevnice či Liběšic. Vypomáhají policisté z Jižní Moravy, Vysočiny a Pardubic. Policie též předpokládá, že i dnes bude nad Mělníkem a Kralupy přelétat policejní vrtulník. Ze čtyř zaznamenaných případů rabování je dosud potvrzen 1 případ.

V současné chvíli se v kraji i nadále zlepšuje situace v počtu uzavírek silnic postižených povodní. Nyní je zcela pro provoz uzavřeno 81 silnic a na 75 je provoz omezený. Největší problémy vznikaly na silničním tahu D8, kde je sveden provoz do jednoho pruhu a na silnicích I. třídy číslo I/9 a I/16. Podle informací ředitele krajské KSÚS Zdeňka Dvořáka začínají silničáři pomalu sčítat škody, které budou obrovské a troufají si je odhadnout až k téměř jedné miliardě korun.

Krizového štábu se zúčastnil také zástupce Krajské veterinární správy, který informoval, že došlo k evakuaci zvířat v oblasti Křinecka a že obce by měly mít připraveny igelitové pytle a vytipována sběrná místa pro svoz pytlů s uhynulými zvířaty. Zástupce ČEZu pak informoval, že na území středních Čech bylo 141 stanic bez proudu a k dnešnímu dni se podařilo 34 z nich opět zapnout.

Podle zástupce Krajské hygienické stanice se na území středních zvýšil počet zasažených vodovodů z 29 na 39 s nepříznivým dopadem na 18 727 obyvatel. Zásobování pitnou vodou je zde podle Ivo Krýsy, ředitele KHS Středočeského kraje se sídlem v Praze, řešeno mobilními cisternami a dodávkami balené pitné vody. Přehled zasažených vodovodů naleznou občané na webových stránkách krajské KHS i krajských webových stránkách www.kr-stredocesky.cz.

Hejtman Středočeského kraje během jednání krizového štábu potvrdil, že stále platí požadavek kraje, aby mu Armáda ČR poskytla 60 vojáků, kteří by pomáhali s likvidačními pracemi po povodních. „Také tuto žádost jsem již podepsal a byla předána do operačního štábu IZS," řekl.

Závěrem přítomné informoval, že kraj již zřídil pracovní skupinu pro vyčíslení škod a zajištění finanční pomoci při likvidaci škod, která bude koordinovat požadavky obcí o pomoc právě při likvidaci škod. Zřízena pro tento účel byla i bezplatná telefonní linka s číslem 800 710 710. Zdroj: Krajský úřad

Autor: Redakce

5.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení