VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podlaha kostelíku byla dlážděna oblázky z Berounky

Mníšek pod Brdy /TIP NA VÝLET/ – Celoročně je dostupným místem barokní areál Skalka u Mníšku.

12.1.2012
SDÍLEJ:

Kostelík sv. Maří Magdalény.Foto: archiv města Mníšek

Ať se areál skrývá pod bílou peřinou nebo je vystaven žáru letního slunce, vždy se zde nachází poměrně hodně turistů, zvědavců a často také poutníků.

Skalka se stala poutním místem poté, co zde byl postaven kostelík sv. Maří Magdalény, následně klášter, poustevna a křížová cesta.

V neposlední řadě je ze Skalky báječný výhled na Mníšek a široké okolí. Objekty, které na Skalce stojí, si zažily své a výrazně se na nich podepsal zub času.
Postupně se však budovy rekonstruovaly a dá se říci, že dnes už plně slouží turistům a poutníkům.

V letním období se zde konají různé výstavy, kulturní akce, ale třeba i mše pod širým nebem.

Na Skalku se dostanete zřejmě nejrychleji po rychlostní silnici R4, z které sjedete do Mníšku pod Brdy. Zde necháte auto a vyrazíte po zelené turistické značce, která vás dovede do areálu.

V zimních měsících určitě stojí zato jít dále po zelené. Tak se dostanete do brdského Přírodního parku Hřebeny. Zhruba čtyřkilometrová procházka vás dovede do Řevnice. Pokud rádi cestujete vlakem, lze tuto trasu volit obráceně, protože v Řevnici je poměrně frekventovaná železniční stanice.

První stavbou na skalnaté vyvýšenině nad Mníškem byl kostelík sv. Maří Magdalény, vybudovaný koncem 17. století stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Vzorem pro vybudování kostelíka byla kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání. Zvláštností těchto staveb jsou vnitřní omítky napodobující krápníkovou jeskyni. Původní podlaha byla dlážděna oblázky z nedaleké řeky Berounky. V roce 1694 byly dokončeny další významné stavby Kryštofa Dienzenhofera – klášter nedaleko od kostelíka a na samém vrcholu Skalky poustevna, obě určené pro benediktinské mnichy. Od roku 1762 až do konce 2. světové války působil na Skalce řád františkánů. Mezi superiory vynikl P. Vincenc Lichtblau, známý numismatik evropského formátu. Skalka se záhy stala známým poutním místem, zejména po dokončení křížové cesty, kterou dala v 18. století zbudovat hraběnka Benedikta Čejková z Olbramovic. Kostelík i celý areál utrpěly necitlivým poddolováním Skalky v padesátých letech. S postupem těžby železné rudy se ve zdech kostelíka i ostatních staveb začaly objevovat trhliny a v okolním terénu propadliny. Ačkoli byl po 2. světové válce celý areál nákladně zrekonstruován, po deseti letech od rekonstrukce byl zdevastován a zcela opuštěn. Některá umělecká díla byla naštěstí zachována. Například vzácný nástropní obraz sv. Maří Magdalény od Petra Brandla byl restaurátory sňat a přenesen do mníšeckého kostela sv. Václava. Po ukončení těžby v roce 1967 došlo postupně ke stabilizaci horninového masívu a to dalo šanci těm, kdo se snažili o obnovu kostelíka a celého areálu. Začátkem 80. let započaly rekonstrukční práce na kostelíku sv. Maří Magdalény a postupná obnova kapliček křížové cesty.

Autor: Robert Nusl

12.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení