VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Skauti nežijí jen morseovkou nebo uzlováním

Příbramsko - Při pojmu skaut se většině lidí možná pořád ještě vybaví opálený hoch od Bobří řeky s uzlovačkou v jedné a kotlíkem v druhé ruce, který hledá na severní straně stromů lišejníky a do dnešní doby se už moc nehodí. Skautská neboli česky junácká organizace se přitom v posledních letech změnila ve snaze zareagovat na požadavky moderní doby

27.4.2009
SDÍLEJ:

Být skautem už dnes neznamená učit se morseovku nebo vázat uzlyFoto: Lucie Nekolná

V příbramských skautských střediscích je momentálně asi 350 skautů. Zaujmout děti v dnešní době je pro ně prý i přes modernizaci programu stále těžší. „Dřív bylo pro děti výzvou už to, že se dostaly do Junáka. Teď nám konkurují různé spolky, počítačové hry, televize. Skauting je jen jednou z tisíce možností jak trávit volný čas,“ řekl vedoucí příbramského skautského střediska Stanislav Vojíř. Důležité je podle něj zachovat některé tradice, ale zůstat přitom moderní.

„Nikdo by neměl trvat na bezchybném zvládnutí morseovky, kterou ve skutečném světě lidé jen těžko použijí. Důležitá je parta dětí, které si rozumějí, a příležitost vyzkoušet si různé činnosti. Ve skautu se může slaňovat, hrát divadlo, fotit reportáž, jezdit do přírody, hrát si na Harryho Pottera nebo vařit na polní kuchyni,“ vyjmenovala višňovská skautka Eva Novotná. Náplní se může stát všechno, co děti a mladé lidi zajímá a nějak je obohacuje.

Konají se například různé celorepublikové i mezinárodní skautské akce, existují internetové stránky, děti se mají učit to, co mohou opravdu používat. Měly by například zvládat první pomoc, najít si v jízdním řádu, kdy přijede autobus, umět si poradit v krizové situaci, naučit se být součástí týmu a podobně. Některé tradice, jako vztah k přírodě, tábory ve stanech s dřevěnou podsadou nebo důraz na spolupráci a slušné chování ale zůstávají.

Oslovené skautské děti baví hlavně hry, parta kamarádů a „super“ akce. Jejich spolužáci se jim prý sice někdy posmívají, ale taky se zvědavě vyptávají, co se ve skautu vlastně dělá. „Do oddílů nám často přijdou sourozenci nebo kamarádi skautů, protože vidí, že jsme normální lidi, co spolu prostě mají hodně zážitků z různých akcí,“ řekla Eva Novotná.

Skauting oslavil nedávno sto let trvání. V českých zemích byl ale tento vývoj třikrát přerušen zákazy nacistů a komunistů. Svobodně se mohl vrátit až na začátku devadesátých let a s návratem po tak dlouhé době přišlo mnoho problémů. Chyběla návaznost a postupná modernizace, takže se skautingu začali věnovat lidé, kteří například skautovali po druhé světové válce. „Skautská praxe se musela změnit, nešlo trvat na sekyrce za pasem a píšťalce. Tehdy byly pro děti nové uzly a morseovka, dnes už je to k ničemu. Líbí se mi, že se teď děti můžou demokraticky zapojovat do aktivit, že se třeba v celotáborových hrách používají motivy fantasy, které děti zajímají,“ uzavřela dlouholetá skautka Eva Číhalová z Příbrami.

Lucie Nekolná

27.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení