VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé skládky stojí půl milionu ročně

Příbramsko/ Černé skládky, které prý vznikají hlavně u kontejnerů na sídlištích, stojí skoro půl milionu ročně z místních poplatků lidí. Přitom sběrný dvůr odveze a přijme místním objemný odpad zcela zdarma.

26.4.2008
SDÍLEJ:

Černá skládka na Větrníku v DobříšiFoto: archiv policie

Těžko bychom hledali město, které by nebojovalo s černými skládkami. Přitom se vždy nemusí jednat o hromadu odpadků vedle silnice na okraji města. Většina černých skládek prý totiž pravidelně vzniká přímo u kontejnerů na sídlišti. „Lidé si stěžují, že se do popelnice už nic nevejde. A tak je hodí vedle na zem. Je to tím, že v popelnici zabírá místo třeba starý stůl, který tam nemá co dělat,“ podotkl ředitel Technických služeb Příbram Ladislav Michvocík. V místním poplatku 480 korun za osobu je sice započtena likvidace skládek a na to se prý lidé často vymlouvají. „Tyto poplatky zatím na pokrytí likvidace stačí. Naší povinností je odvézt nepořádek kolem popelnic do čtrnácti dnů. Sotva jej odvezeme, druhý den jsou vedle popelnic další odpadky. Tak je už z výchovných důvodů neodvážíme hned, ale opravdu až po čtrnácti dnech,“ dodal Michvocík s tím, že město ročně vynaloží na likvidaci černých skládek ve městě z místních poplatků téměř půl milionu korun.Jaroslava z Příbrami pečuje sama o dvě děti. Dostala prý nějaké peníze od rodičů na pořízení lepšího nábytku a na novou pračku. Netajila se tím, že odnesla všechny nepotřebné věci k popelnicím do dvora.
„Takových věcí tam už leželo. Nemám, čím bych ty věci odvezla. Třeba by se mohl starší nábytek někomu hodit,“ přiznala provinile. Možná vůbec netušila, že k vyřešení problému, kam s odpadem, by stačil jeden telefonát do sběrného dvora. Ten totiž odveze objemný odpad Avií zcela zdarma tomu, kdo má trvalý pobyt v Příbrami.
Po Příbrami je možné napočítat asi dvacet míst, kde černé skládky vznikají přímo u kontejnerů. Mezi nejproblematičtější místa v Příbrami patří ulice Dlouhá, Průběžná, Bratří Čapků, Ryneček a Drkolnov.
„Podobných černých skládek je po městě asi dvacet, k jejich likvidaci dochází pravidelně do čtrnácti dnů,“ řekl ředitel Technických služeb Příbram Ladislav Michvocík.
O nekonečném boji s nepořádkem ve městě ví své i Městská policie Dobříš. V současné době je tam založeno dvanáct nových černých skládek, a to na Chotobuši, což je okraj města, dále na Větrníku u chatové oblasti a v Brodcích.
Zástupce velitele Městské policie v Dobříši Alena Kovaříková Deníku prozradila, že se strážníkům podařilo nachytat při činu dva viníky. „Dostali pokutu a sdělili jsme jim, že objemný odpad patří do sběrného dvora. Málokdo si uvědomuje, že dělá něco špatného. Vyhláška je však jasná a informovanost lidí je dnes dostatečná,“ řekla Alena Kovaříková.
Na otázku, zda jsou problémová místa strážníky více hlídaná, odpověděla: „V běžné službě strážníci i formou autohlídek tato místa kontrolují. Až se oteplí, budou mít možnost objet si svá území i na cyklistických kolech, která již máme k dispozici. Myslím, že do čtrnácti dnů bychom měli mít úplné vybavení.“ A protože černé skládky v Chotobuši jsou už prý neúnosné, velitel Městské policie v Dobříši Milan Krejčí tato místa nafotil a zdokumentoval a poslal na životní prostředí.
Alena Harmanová z Odboru životního prostředí v Dobříši trable města s černými skládkami mohla jen potvrdit.
„Ročně stojí jejich likvidace na veřejném prostranství přibližně 200 tisíc korun z rozpočtu města,“ uvedla Alena Harmanová.

Autor: Markéta Jankovská

26.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 1. ligy: Příbram - Zlín (0:2).
16

Příbram se s první ligou rozloučila porážkou a bezzubým výkonem

Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se zúčastnili vzácní hosté.
35

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Policisté jsou v pohotovosti, aby ohlídali Prahu

Praha – Hned několik velkých akcí (s očekávanou velmi početnou návštěvou) i sportovních utkání zaměstná o víkendu pražské policisty. Ti nejen budou zajišťovat bezpečnost návštěvníků, veřejný pořádek a plynulost dopravy, ale jejich specialisté spolupracovali s pořadateli už při přípravě konkrétních opatření a poskytovali jim i potřebné poradenství. Připomněla to mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Rady do zahrady

Příbram - Po týdnu přinášíme další Rady do zahrady od pěstitele Petra Kumšty.

/OBRAZEM/ Depešáci v Edenu

Z koncertu v Eden Aréně přinášíme ještě pár fotek, které stále znějí ozvěnou hudby Depešáků a nadšením jejich fanoušků. Koncert, který táhlo především charisma Davida Gahana, fotil Martin Kubišta.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies