VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé skládky stojí půl milionu ročně

Příbramsko/ Černé skládky, které prý vznikají hlavně u kontejnerů na sídlištích, stojí skoro půl milionu ročně z místních poplatků lidí. Přitom sběrný dvůr odveze a přijme místním objemný odpad zcela zdarma.

26.4.2008
SDÍLEJ:

Černá skládka na Větrníku v DobříšiFoto: archiv policie

Těžko bychom hledali město, které by nebojovalo s černými skládkami. Přitom se vždy nemusí jednat o hromadu odpadků vedle silnice na okraji města. Většina černých skládek prý totiž pravidelně vzniká přímo u kontejnerů na sídlišti. „Lidé si stěžují, že se do popelnice už nic nevejde. A tak je hodí vedle na zem. Je to tím, že v popelnici zabírá místo třeba starý stůl, který tam nemá co dělat,“ podotkl ředitel Technických služeb Příbram Ladislav Michvocík. V místním poplatku 480 korun za osobu je sice započtena likvidace skládek a na to se prý lidé často vymlouvají. „Tyto poplatky zatím na pokrytí likvidace stačí. Naší povinností je odvézt nepořádek kolem popelnic do čtrnácti dnů. Sotva jej odvezeme, druhý den jsou vedle popelnic další odpadky. Tak je už z výchovných důvodů neodvážíme hned, ale opravdu až po čtrnácti dnech,“ dodal Michvocík s tím, že město ročně vynaloží na likvidaci černých skládek ve městě z místních poplatků téměř půl milionu korun.Jaroslava z Příbrami pečuje sama o dvě děti. Dostala prý nějaké peníze od rodičů na pořízení lepšího nábytku a na novou pračku. Netajila se tím, že odnesla všechny nepotřebné věci k popelnicím do dvora.
„Takových věcí tam už leželo. Nemám, čím bych ty věci odvezla. Třeba by se mohl starší nábytek někomu hodit,“ přiznala provinile. Možná vůbec netušila, že k vyřešení problému, kam s odpadem, by stačil jeden telefonát do sběrného dvora. Ten totiž odveze objemný odpad Avií zcela zdarma tomu, kdo má trvalý pobyt v Příbrami.
Po Příbrami je možné napočítat asi dvacet míst, kde černé skládky vznikají přímo u kontejnerů. Mezi nejproblematičtější místa v Příbrami patří ulice Dlouhá, Průběžná, Bratří Čapků, Ryneček a Drkolnov.
„Podobných černých skládek je po městě asi dvacet, k jejich likvidaci dochází pravidelně do čtrnácti dnů,“ řekl ředitel Technických služeb Příbram Ladislav Michvocík.
O nekonečném boji s nepořádkem ve městě ví své i Městská policie Dobříš. V současné době je tam založeno dvanáct nových černých skládek, a to na Chotobuši, což je okraj města, dále na Větrníku u chatové oblasti a v Brodcích.
Zástupce velitele Městské policie v Dobříši Alena Kovaříková Deníku prozradila, že se strážníkům podařilo nachytat při činu dva viníky. „Dostali pokutu a sdělili jsme jim, že objemný odpad patří do sběrného dvora. Málokdo si uvědomuje, že dělá něco špatného. Vyhláška je však jasná a informovanost lidí je dnes dostatečná,“ řekla Alena Kovaříková.
Na otázku, zda jsou problémová místa strážníky více hlídaná, odpověděla: „V běžné službě strážníci i formou autohlídek tato místa kontrolují. Až se oteplí, budou mít možnost objet si svá území i na cyklistických kolech, která již máme k dispozici. Myslím, že do čtrnácti dnů bychom měli mít úplné vybavení.“ A protože černé skládky v Chotobuši jsou už prý neúnosné, velitel Městské policie v Dobříši Milan Krejčí tato místa nafotil a zdokumentoval a poslal na životní prostředí.
Alena Harmanová z Odboru životního prostředí v Dobříši trable města s černými skládkami mohla jen potvrdit.
„Ročně stojí jejich likvidace na veřejném prostranství přibližně 200 tisíc korun z rozpočtu města,“ uvedla Alena Harmanová.

Autor: Markéta Jankovská

26.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Ať autobusy jedou i v den stávky, požaduje kraj

Spolužáci z příbramské základní školy Tomáš Marek a Kateřina Tomášková ve venkovní posilovně před gymnáziem.

Jarní dny lákají do venkovní posilovny

Příbramští stavaři jsou nejlepší v republice

Příbram – Student Střední průmyslové školy v Příbrami Filip Rajman se umístil na první místě v celorepublikové soutěži v projektování. Jeho spolužačka Eliška Poláková obsadila 5. místo.

Vasilův Rubáš přiveze do Sedlčan nové album a Xaviera Baumaxu

Sedlčany – Originální folk-raggae-punkové duo Vasilův Rubáš považuje Sedlčany za srdeční záležitost, a proto se do tohoto města rádo vrací. Nejbližší sedlčanský koncert se uskuteční v sobotu 1. dubna od 21 hodin v klubu Pohoda.

Šikana na škole? Aplikace má prolomit mlčení týraných

Praha - „Nenech to být," oslovuje nový web žáky, kteří se na škole setkali se šikanou. Mezi pražskými školami je o projekt zájem, ale najdou se i takové, které odpovídají: „Nepotřebujeme!".

Čermákové zahájili sezonu druhým místem v Německu

Příbram – Příbramští sajdkárkrosaři Tomáš a Ondřej Čermákové vstoupili do nové sezony. V ní budou obhajovat titul mistrů republiky a páté místo v seriálu mistrovství světa.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies