VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci získají svůj autobus možná už na začátku jara

Příbram/ Od 1. dubna by mohla v Příbrami začít fungovat nová bezplatná linka pro školáky

7.12.2008
SDÍLEJ:

Od jara příštího roku budou školáci jezdit do školy zadarmoFoto: Jiří Votruba

Příbram/ Mnoho měsíců slýchají rodiče o tom, že by mělo dojít k zavedení školního autobusu pro jejich děti. Příbramská radnice nechala nově vypracovat studii na řešení optimalizace městské hromadné dopravy a její součástí je i zřízení bezplatné školní linky. Pokud návrh projde na zasedání zastupitelstva na začátku příštího roku, mohl by školní autobus začít jezdit už počátkem dubna.


„Školní linku bych určitě uvítala. Měla bych alespoň větší jistotu, že se moje dcera dostane ke škole v pořádku. Hlavně by nemusela běhat na dvojku, na autobus by to měla kousek,“ řekla Pavlína Dikanová z Příbrami, jejíž dcera dojíždí do Základní školy pod Svatou Horou z Březových Hor.


Optimalizace veřejné přepravy osob je nutná jak z ekonomických důvodů, tak i kvůli problémům nevyvážené obslužnosti. Cílem návrhu racionalizace příbramské hromadné dopravy je mimo jiné snížení počtu najetých kilometrů při současném zachování obslužnosti celého území města Příbrami i sousedních osad. V této době totiž najezdí městské autobusy 1,2 milionu kilometrů ročně. Po zavedení změn by se mělo toto číslo zmenšit na jeden milion najetých kilometrů. Současně má dojít i ke zvýšení efektivity dopravní obslužnosti, protože na některá místa jezdí autobusy zbytečně často a některá zase naopak.

Zároveň se sníží i počet autobusů. Nyní po Příbrami a okolí jezdí 32 autobusů, z nichž jsou dva záložní. V budoucnu by jich mělo být celkem pouze 22.
„Součástí projektu je i zavedení školního autobusu. Ten by měl jezdit ráno vždy ze dvou míst na stejné trase proti sobě a měl by projet celé město. Stavět bude u základních a středních škol. Školní autobus bude pro školáky zdarma. Předpokládám, že v každém autobuse bude cestovat městský strážník. Projekt školního autobusu chceme zkušebně spustit od dubna příštího roku,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.


Středočeský kraj v čele s Davidem Rathem chce zavést také autobusy pro školáky zdarma, ale pouze pro ty, z menších obcí. Velká města by si měla školní autobusy platit ze svého rozpočtu. S tím však nesouhlasí starosta Josef Řihák.
„Bylo by spravedlivé, aby v tomto případě kraj dotoval i města. Občané měst jsou také Středočeši. Nemohu přijmout argument Davida Ratha, že malé obce jsou na tom hůř,“ reagoval starosta Josef Řihák.


O nové studii městské hromadné dopravy budou debatovat zastupitelé na prezentaci 12. prosince. Pokud na některém následujícím zasedání návrh schválí, začal by školní autobus vozit děti už od 1. dubna 2009.

Autor: Zbyšek Seifert

Měla by v Příbrami fungovat bezplatná linka pro školáky?

ano

0 %

ne

0 %

Hlasovalo: 0

Anketa byla ukončena

7.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 1. ligy: Příbram - Zlín (0:2).
16

Příbram se s první ligou rozloučila porážkou a bezzubým výkonem

Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se zúčastnili vzácní hosté.
35

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Policisté jsou v pohotovosti, aby ohlídali Prahu

Praha – Hned několik velkých akcí (s očekávanou velmi početnou návštěvou) i sportovních utkání zaměstná o víkendu pražské policisty. Ti nejen budou zajišťovat bezpečnost návštěvníků, veřejný pořádek a plynulost dopravy, ale jejich specialisté spolupracovali s pořadateli už při přípravě konkrétních opatření a poskytovali jim i potřebné poradenství. Připomněla to mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Rady do zahrady

Příbram - Po týdnu přinášíme další Rady do zahrady od pěstitele Petra Kumšty.

/OBRAZEM/ Depešáci v Edenu

Z koncertu v Eden Aréně přinášíme ještě pár fotek, které stále znějí ozvěnou hudby Depešáků a nadšením jejich fanoušků. Koncert, který táhlo především charisma Davida Gahana, fotil Martin Kubišta.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies