VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci získají svůj autobus možná už na začátku jara

Příbram/ Od 1. dubna by mohla v Příbrami začít fungovat nová bezplatná linka pro školáky

7.12.2008
SDÍLEJ:

Od jara příštího roku budou školáci jezdit do školy zadarmoFoto: Jiří Votruba

Příbram/ Mnoho měsíců slýchají rodiče o tom, že by mělo dojít k zavedení školního autobusu pro jejich děti. Příbramská radnice nechala nově vypracovat studii na řešení optimalizace městské hromadné dopravy a její součástí je i zřízení bezplatné školní linky. Pokud návrh projde na zasedání zastupitelstva na začátku příštího roku, mohl by školní autobus začít jezdit už počátkem dubna.


„Školní linku bych určitě uvítala. Měla bych alespoň větší jistotu, že se moje dcera dostane ke škole v pořádku. Hlavně by nemusela běhat na dvojku, na autobus by to měla kousek,“ řekla Pavlína Dikanová z Příbrami, jejíž dcera dojíždí do Základní školy pod Svatou Horou z Březových Hor.


Optimalizace veřejné přepravy osob je nutná jak z ekonomických důvodů, tak i kvůli problémům nevyvážené obslužnosti. Cílem návrhu racionalizace příbramské hromadné dopravy je mimo jiné snížení počtu najetých kilometrů při současném zachování obslužnosti celého území města Příbrami i sousedních osad. V této době totiž najezdí městské autobusy 1,2 milionu kilometrů ročně. Po zavedení změn by se mělo toto číslo zmenšit na jeden milion najetých kilometrů. Současně má dojít i ke zvýšení efektivity dopravní obslužnosti, protože na některá místa jezdí autobusy zbytečně často a některá zase naopak.

Zároveň se sníží i počet autobusů. Nyní po Příbrami a okolí jezdí 32 autobusů, z nichž jsou dva záložní. V budoucnu by jich mělo být celkem pouze 22.
„Součástí projektu je i zavedení školního autobusu. Ten by měl jezdit ráno vždy ze dvou míst na stejné trase proti sobě a měl by projet celé město. Stavět bude u základních a středních škol. Školní autobus bude pro školáky zdarma. Předpokládám, že v každém autobuse bude cestovat městský strážník. Projekt školního autobusu chceme zkušebně spustit od dubna příštího roku,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.


Středočeský kraj v čele s Davidem Rathem chce zavést také autobusy pro školáky zdarma, ale pouze pro ty, z menších obcí. Velká města by si měla školní autobusy platit ze svého rozpočtu. S tím však nesouhlasí starosta Josef Řihák.
„Bylo by spravedlivé, aby v tomto případě kraj dotoval i města. Občané měst jsou také Středočeši. Nemohu přijmout argument Davida Ratha, že malé obce jsou na tom hůř,“ reagoval starosta Josef Řihák.


O nové studii městské hromadné dopravy budou debatovat zastupitelé na prezentaci 12. prosince. Pokud na některém následujícím zasedání návrh schválí, začal by školní autobus vozit děti už od 1. dubna 2009.

Autor: Zbyšek Seifert

Měla by v Příbrami fungovat bezplatná linka pro školáky?

ano

0 %

ne

0 %

Hlasovalo: 0

Anketa byla ukončena

7.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Ať autobusy jedou i v den stávky, požaduje kraj

Spolužáci z příbramské základní školy Tomáš Marek a Kateřina Tomášková ve venkovní posilovně před gymnáziem.

Jarní dny lákají do venkovní posilovny

Příbramští stavaři jsou nejlepší v republice

Příbram – Student Střední průmyslové školy v Příbrami Filip Rajman se umístil na první místě v celorepublikové soutěži v projektování. Jeho spolužačka Eliška Poláková obsadila 5. místo.

Vasilův Rubáš přiveze do Sedlčan nové album a Xaviera Baumaxu

Sedlčany – Originální folk-raggae-punkové duo Vasilův Rubáš považuje Sedlčany za srdeční záležitost, a proto se do tohoto města rádo vrací. Nejbližší sedlčanský koncert se uskuteční v sobotu 1. dubna od 21 hodin v klubu Pohoda.

Šikana na škole? Aplikace má prolomit mlčení týraných

Praha - „Nenech to být," oslovuje nový web žáky, kteří se na škole setkali se šikanou. Mezi pražskými školami je o projekt zájem, ale najdou se i takové, které odpovídají: „Nepotřebujeme!".

Čermákové zahájili sezonu druhým místem v Německu

Příbram – Příbramští sajdkárkrosaři Tomáš a Ondřej Čermákové vstoupili do nové sezony. V ní budou obhajovat titul mistrů republiky a páté místo v seriálu mistrovství světa.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies