VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci získají svůj autobus možná už na začátku jara

Příbram/ Od 1. dubna by mohla v Příbrami začít fungovat nová bezplatná linka pro školáky

7.12.2008
SDÍLEJ:

Od jara příštího roku budou školáci jezdit do školy zadarmoFoto: Jiří Votruba

Příbram/ Mnoho měsíců slýchají rodiče o tom, že by mělo dojít k zavedení školního autobusu pro jejich děti. Příbramská radnice nechala nově vypracovat studii na řešení optimalizace městské hromadné dopravy a její součástí je i zřízení bezplatné školní linky. Pokud návrh projde na zasedání zastupitelstva na začátku příštího roku, mohl by školní autobus začít jezdit už počátkem dubna.


„Školní linku bych určitě uvítala. Měla bych alespoň větší jistotu, že se moje dcera dostane ke škole v pořádku. Hlavně by nemusela běhat na dvojku, na autobus by to měla kousek,“ řekla Pavlína Dikanová z Příbrami, jejíž dcera dojíždí do Základní školy pod Svatou Horou z Březových Hor.


Optimalizace veřejné přepravy osob je nutná jak z ekonomických důvodů, tak i kvůli problémům nevyvážené obslužnosti. Cílem návrhu racionalizace příbramské hromadné dopravy je mimo jiné snížení počtu najetých kilometrů při současném zachování obslužnosti celého území města Příbrami i sousedních osad. V této době totiž najezdí městské autobusy 1,2 milionu kilometrů ročně. Po zavedení změn by se mělo toto číslo zmenšit na jeden milion najetých kilometrů. Současně má dojít i ke zvýšení efektivity dopravní obslužnosti, protože na některá místa jezdí autobusy zbytečně často a některá zase naopak.

Zároveň se sníží i počet autobusů. Nyní po Příbrami a okolí jezdí 32 autobusů, z nichž jsou dva záložní. V budoucnu by jich mělo být celkem pouze 22.
„Součástí projektu je i zavedení školního autobusu. Ten by měl jezdit ráno vždy ze dvou míst na stejné trase proti sobě a měl by projet celé město. Stavět bude u základních a středních škol. Školní autobus bude pro školáky zdarma. Předpokládám, že v každém autobuse bude cestovat městský strážník. Projekt školního autobusu chceme zkušebně spustit od dubna příštího roku,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.


Středočeský kraj v čele s Davidem Rathem chce zavést také autobusy pro školáky zdarma, ale pouze pro ty, z menších obcí. Velká města by si měla školní autobusy platit ze svého rozpočtu. S tím však nesouhlasí starosta Josef Řihák.
„Bylo by spravedlivé, aby v tomto případě kraj dotoval i města. Občané měst jsou také Středočeši. Nemohu přijmout argument Davida Ratha, že malé obce jsou na tom hůř,“ reagoval starosta Josef Řihák.


O nové studii městské hromadné dopravy budou debatovat zastupitelé na prezentaci 12. prosince. Pokud na některém následujícím zasedání návrh schválí, začal by školní autobus vozit děti už od 1. dubna 2009.

Autor: Zbyšek Seifert

Měla by v Příbrami fungovat bezplatná linka pro školáky?

ano

0 %

ne

0 %

Hlasovalo: 0

Anketa byla ukončena

7.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MOL CUP, FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram
4

Příbram se hodinu držela na dostřel

Ilustrační foto.

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Rekonstrukce úpravny vody za 70 milionů korun skončila

Příbram - Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. Po více než rok a půl trvající přestavbě skončila celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.

Sedláček zářil, ve světové časovce dojel jedenáctý!

Příbram – Cyklista Vojtěch Sedláček je šťastný, stejně tak jeho mateřský klub CK Windoor Příbram. Na juniorském mistrovství světa v norském Bergenu zajel mimořádný výkon v časovce na 21 kilometrů a skončil na jedenácté pozici.   

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Příbramsko - Představujeme vám prvňáky ze základní školy v Příbrami.

Obce investují miliony, aby udržely lékaře

Příbramsko – Dětský lékař, praktický lékař, zubař v menší obci už zdaleka není takovou samozřejmostí, jako tomu bývalo dříve. Po pediatrech, kteří odešli do důchodu, zůstaly prázdné, často i dobře vybavené ordinace. Obyvatel vesnic, ale i menších měst, se proto dojíždění do těch větších nevyhnou. Vybavená, ale opuštěná ordinace zůstala před dvěma lety například v Milíně po odchodu pediatra do důchodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení