VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školka má být vedle centra, které pomáhá narkomanům

Příbram – V souvislosti s rostoucím počtem dětí chce město Příbram zřídit přes stovku nových míst pro předškoláky.

15.9.2011 2
SDÍLEJ:

Zuzana a Jiří Šichovi s dětmi.Foto: Markéta Jankovská

Tato nová školka, která má spadat pod Mateřskou školu Jana Drdy, by měla podle návrhu příbramských radních vzniknout v jednom z pavilonů bývalé osmé základní školy v Žežické ulici. Příbramský deník o tom informoval.

Děti vedle drogově závislých? Ne!

Ve stejném areálu už rok a půl funguje Centrum adiktologických služeb, které pomáhá drogově závislým. Na téma – děti vedle drogově závislých – se před několika dny objevil článek na portálu pribram.cz.

Bývalý příbramský starosta Josef Vacek v něm projevil nesouhlas se záměrem města zřídit školku vedle tohoto centra.

„Prostor jednoho z pavilonů je místem, kde našli bezplatnou a anonymní pomoc uživatelé nelegálních návykových látek a osoby s jiným závislostním chováním, jako jsou například gambleři. Důležitá služba centra musí být totiž poskytována s minimálním dopadem na bezpečnost, zdraví a majetek ostatních lidí a ideálně mimo rezidenční čtvrť. A v žádném případě nejde skloubit s provozem zařízení pro předškolní děti. Nabízí se proto otázka, s jak hlubokou znalostí problematiky rozhodli příbramští radní o záměru výstavby nové mateřské školy v tomto areálu,“ píše na portálu pribram.cz Josef Vacek.

V textu autor nijak neopovrhuje důležitostí centra, ani samotnými klienty. Přesto se v něm Josef Vacek zmiňuje o výrazném nárůstu kriminality v areálu bývalé osmé základní školy od doby, kdy se tam centrum usídlilo.

Odstartovala diskuze

„Určitě nesouhlasím s tím, že by děti měly být v blízkosti takového centra. Stejně nesouhlasím s tím, že poté, co se zde centrum vybudovalo, se zde zvýšila kriminalita. Je to spíše tím, že objekt je vlastně skoro prázdný a na nádvoří se scházejí mladiství z okolí, ne klienti z centra,“ myslí si jeden z diskutujících.

O novou školku usilují hlavně lidé z Drkolnova, kde v poslední době vyrostlo několik nových bytových domů. Zeptali jsme se proto rodičů a příbuzných na Drkolnově zda by jim vadila přítomnost adiktologického centra vedle nové školky.

Názory se hodně lišily, ale přinejmenším by tento problém všichni respondenti hodně zvažovali. „Jsem zdravotník a nemám problém stýkat se s těmito lidmi, ale co se týče dětí, asi bych se bála. Kdyby se mě to týkalo, musela bych mít možnost zúčastnit se nějaké schůzky v centru a získat pocit, že není důvod k obavám,“ reagovala Dagmar Mašková z Drkolnova.

Jiří Šich z Drkolnova bude za rok potřebovat umístit do školky svého syna a plány s novou školkou vítá. Jak se na možnou přítomnost centra nedaleko školky dívá on? „Svým způsobem by mě to trápilo, ale na druhou stranu jsou to lidé, kteří se jdou léčit a jistě vědí, že dělají něco špatně. Je otázkou, jak moc by se asi potkávali s dětmi ze školky. Rád bych se zúčastnil schůzky s pracovníky centra. Obávám se ale, že pro většinu lidí to bude nepřekonatelná překážka, protože společnost je plná předsudků a nepochopení,“ domnívá se Jan Šich.

ANKETA: Vadila by vám nová školka vedle centra, které pomáhá drogově závislým?

Jitka Kadeřábková, Příbram
Docela by mi to vadilo, zaleží, jak by to bylo zaopatřené. Jestli jsou to lidé, kteří se sebou chtějí něco dělat … Rozmýšlela bych se.

Radek Polák, Rožmitál
Nedal bych tam své dítě. Měl bych strach, že se mé dítě píchne třeba o jehlu, která by se tam zřejmě mohla povalovat.

Petr Zeman, Příbram
Určitě bych s tím nesouhlasil. Možná, kdyby to bylo nějak oddělené. Kdyby to mělo být propojené, tak v žádném případě.

Jiří Šich, Příbram
Svým způsobem by mě to trápilo, ale pokud to jsou lidé, kteří se jdou léčit, tak už asi mají nějaké přesvědčení a ví o svých chybách.

Autor: Markéta Lišková

15.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení