VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školky musejí odmítat desítky předškoláků

Příbramsko - Každoročně spousta rodičů z Příbramska řeší situaci, kdy nemohou přihlásit své dítě do mateřské školy kvůli její naplněnosti. Na Příbramsku se tak desítky malých dětí nikam nedostanou a jejich rodiče musejí najít náhradní řešení, což jim mnohdy zkomplikuje i situaci v zaměstnání.

19.5.2010
SDÍLEJ:

Mateřská školka. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

„Naše mateřská škola má plný stav, dokonce registrujeme převis zájemců. Při přijímání dětí však upřednostňujeme místní obyvatele,“ popsal situaci v Bohutíně jeho starosta Ladislav Turek. „Kapacita školky je nyní 47 dětí. Už máme zpracovaný projekt ohledně modernizace školky, která zároveň zvýší její kapacitu na 64 míst,“ doplnil Ladislav Turek.

Umístění dítěte do školky v jiné obci může být pro rodiče vhodným nouzovým řešením, často ale i jinde řeší nouzi o volná místa a přebytek zájemců. Mnohdy navíc mateřské školy upřednostňují místní děti před těmi, co by musely dojíždět.

„V Březnici fungují dvě mateřské školy a obě jsou v současnosti naplněné. V první jsme zvyšovali kapacitu na 56 míst, druhá teď pojme přes sedmdesát dětí,“ komentovala Jana Krajmerová, starostka Březnice.

„Stejně jako loni jsme museli i letos zájemce odmítat. Uspěli jsme však s žádostí o dotaci na rozšíření dvou mateřských školek ve městě celkem o dvaačtyřicet míst,“ informoval dobříšský starosta Jaroslav Melša.

Loni totiž v Dobříši musely mateřské školy odmítnout osmdesát dětí kvůli nedostačující kapacitě. Kvůli velkému převisu pak Dobříš získala dotaci z operačního programu středních Čech na stavbu. Jedna mateřinka získá patnáct míst navíc, která budou k dispozici už ve druhém pololetí školního roku 2010/11, dalších sedmadvacet míst ve druhé školce vznikne na začátku následujícího školního roku. Celkem projekt vyjde na 10,5 milionu korun, přes osm milionů ale město získá díky dotaci.

I příbramské mateřinky musely odmítat děti, přijaly téměř pět stovek žádostí.

„Pro příští školní rok se v mateřských školách zřizovaných městem Příbram uvolní 372 míst. Vzhledem k tomu, že jsme předpokládali, že mnozí rodiče podají žádost na více škol, po zápisu jsme tento stav prověřili. Výsledkem je poznatek, že až 87 žádostí bylo podáno duplicitně. Navíc zájem o místo v mateřské škole často projevují i rodiče, kteří mají dítě teprve v kočárku. Bohužel k těmto negativním jevům dochází i vlivem katastrofických mediálních informací z jiných lokalit, než z města Příbrami,“ uvedl Josef Řihák, starosta Příbrami. Podle jeho slov jsou na příští školní rok všechny školky plně obsazeny a asi dvacet žádostí nemohlo být uspokojeno.

O přijetí dětí rozhodují ředitelky mateřských škol ve správním řízení. Při převisu poptávky uplatňují rozličná kritéria. Přednostní výhodu mají děti v posledním roce před nastoupením do první třídy základní školy. Svou roli hraje i bydliště dětí, pokud je ve školce i sourozenec či zaměstnanost rodičů.

Autor: Zbyšek Seifert

19.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení