VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Příbramsku se letos stalo méně loupeží

Příbram /UVNITŘ ON-LINE ROZHOVOR/ - Počet závažných trestných činů na Příbramsku se snižuje. Vyplývá to z policejní statistiky služby kriminální policie a vyšetřování. Jan Vlk, vedoucí služby kriminální policie a vyšetřování, bude v pátek od 10 do 11 hodin odpovídat on-line našim čtenářům.

23.9.2009
SDÍLEJ:

Vedoucí příbramské kriminálky Jan Vlk.Foto: Karel Hutr

Zatímco v roce 2008 bylo v období od 1. ledna do 23. září nahlášeno 61 případů loupeže, v letošním roce za stejné období to bylo o 15 méně. Přitom je letos objasněno o šest procent případů více než v minulém roce.

Činnost služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV) je především zaměřena na vyhledávání a objasňování, a to zejména závažné trestné činnosti a plnění úkolů v rámci trestního řízení v daném teritoriu, tedy na území okresu Příbram. „V součinnosti plníme úkoly i pro další okresy, hlavně ty, které s námi sousedí,“ řekl Deníku vedoucí územního odboru SKPV Jan Vlk. Územní odbor SKPV se člení na oddělení obecné kriminality, oddělení hospodářské kriminality a úzce specializované skupiny. „To je skupina kriminalistické techniky či případových analýz,“ upřesnil šéf příbramské kriminálky Jan Vlk.

Co se týká personálních otázek, je podle Vlka chybějící počet policistů jen u oddělení obecné kriminality. „Tento deficit ale není zásadní a daří se jej postupně snižovat. Jsem pevně přesvědčen, že bude v dohledné době vyřešen,“ dodal Jan Vlk.

Náplní práce policistů oddělení obecné kriminality je především řešení vybraných druhů trestné činnosti, jako jsou násilná a majetková kriminalita, extremismus, drogy, ale i pátrání po hledaných osobách a věcech. „Z toho je nejvíce společensky nejzávažnější a mediálně sledován právě vývoj násilné trestné činnosti, konkrétně trestných činů loupeže. V této oblasti se na území Příbramska daří nejenom snižovat tuto trestnou činnost, ale i objasňovat, tedy zjistit pachatele a předat je cestou státního zastupitelství před soud,“ doplnil kriminalista.

Oddělení hospodářské kriminality se specializuje na hospodářské trestné činy, jak to vyplývá z trestního zákona. Jde například o neoprávněné podnikání, daňové nebo majetkové trestné činy, v nichž má účast právnická nebo fyzická osoba, tedy podnikatel. To jsou podvody, zpronevěry, úpadkové delikty, jako jsou předlužení, zvýhodňování věřitele a další.

„I v této kategorii trestných činů byl v poslední době zaznamenán pokles, kdy hlavně ubývá daňových trestných činů. Naopak u pojistných podvodů je tendence v počtu trestných činů vzestupná. Celkově ale zaznamenáváme pokles nápadu trestné činnosti obecně, což se projevilo samozřejmě i v počtu případů na SKPV a to je dané tím, že se trestná činnost intenzivněji vyhledává. Na tom má svůj podíl kromě činnosti policistů obou územních odborů Policie ČR i práce městských policií. Z našeho pohledu lze vyzdvihnout výbornou spolupráci s Městskou policií Příbram. Poděkování patří od služby kriminální policie a vyšetřování za příkladnou spolupráci a metodickou pomoc Okresnímu státnímu zastupitelství a za skvělou spolupráci i Okresnímu soudu v Příbrami,“ uzavřel vedoucí kriminálky Jan Vlk s tím, že lidé se mohou obracet se svými podněty a dotazy na služebnu, která sídlí v areálu policie v Příbrami V v Žežické ulici. Telefon je 974879222, 224 a e-mail orpb@mvcr.cz.

Autor: Karel Hutr

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

Příbram /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Naprosto neobyčejná česká kapela The Tap Tap loni oslavila plnoletost a sklízí zasloužené úspěchy nejen u nás, ale i za hranicemi. Spolupracuje se známými zpěváky a nebojí se nazývat věci správnými jmény. To potvrzují nejen texty, ale i mluvčí kapely Ladislav Angelovič a kapelník Šimon Ornest, kteří Deníku poskytli rozhovor před koncertem v příbramském letním kině v rámci programu legendární kapely Keks.  

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.  

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Strakonice – Na ukazateli svítilo v 15. minutě hrozivé skóre 0:4. Bylo tomu tak v prvním přípravném utkání hokejistů Strakonic doma proti Příbrami. Čtyřgólové manko však Jihočeši v sobotu 19. srpna dokázali vyrovnat, ale v závěru zápasu inkasovali popáté a prohráli nakonec 4:5 (0:4, 3:0, 1:1).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení