VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snoubenci v Příbrami si častěji říkají „ano“ venku

Příbram - Léto patří k nejoblíbenějším obdobím roku, kdy se páry rozhodnou, že do toho, jak se říká, praští. Kromě zámeckých prostor, které tradičně k sňatkům slouží, si někteří snoubenci usmyslí, že tak trochu vyjedou ze zajetých kolejí a spojí své životy na neobvyklém místě. Třeba na kopci, kam rádi chodí, ve vzduchu nebo pod vodou. První varianta není pro oddávající na Příbramsku velký problém.  

7.7.2017
SDÍLEJ:

Svatba na dobříšském zámku. Foto: archiv zámku

 „Svatební obřad na Plešivci, u Čertovy kazatelny, už jsem absolvoval několikrát. Letos už dvakrát,“ říká jinecký starosta Josef Hála, který se netají tím, že je pro každou legraci, i když si obřad na kopci žádá jak u něj, tak u svatebčanů fyzickou kondici. Plešivec i jeho okolí je opředeno tajemnými příběhy a to je pro páry lákavé. Třeba Petrovice i když mají krásnou obřadní síň se vším všudy, není vždy vysněným místem k sezdání. Větší přitažlivost mají v létě místa v přírodě jako třeba rozhledna, louka, oblíbený strom nebo soukromý pozemek.

„Pamatuji se na paní, bylo jí přes 50 let. Chtěla oddat pod rozhlednou Kuníček v 18.11 hodin, to byla právě doba západu slunce. No, moc rád jsem jí vyhověl,“ vzpomíná starosta Petrovic Petr Štěpánek, jenž si kvůli svatebnímu obřadu navlékne odznak na krk maximálně dvanáctkrát za rok a z toho osmkrát snoubence oddá mimo svatební síň.

Páry, které při obřadu nechtějí čelit žáru slunce, komárům nebo povětří, raději volí komfortnější prostory, třeba ty zámecké. Které mají největší oblibu a pamatuje Příbramsko nějakou kuriózní svatbu?

Na Příbramsku se budoucím novomanželům nabízí hned několik zámeckých prostor.

K nejoblíbenějším patří ty v Dobříši, kde lze uzavřít i církevní obřad. Termíny je ale nutné rezervovat na dobříšské matrice nejlépe s ročním předstihem. Mnozí svatebčané pak svůj velký den realizují v poněkud netypickém duchu. Zvláštním zážitkem byl třeba přílet snoubenců vrtulníkem do francouzského parku. Oblíbené, a to zejména u ruských svatebčanů, je i využití dronu, multikoptéry, kterou řídí fotograf s vysílačkou. Poslední novinkou je otevření společenských prostor loni zrekonstruované Svaté Hory pro civilní sňatky. Své „ano“ si snoubenci řekli také v areálu dolu Vojtěch, v Kounicově vile nebo v helikoptéře. Podle matrikářky městského úřadu v Příbrami Heleny Ziopulosové si mladí vybírají netradiční místa ke svatbám čím dál častěji.

„Počet obřadů konaných mimo radnici opravdu rok od roku stoupá. Například v předminulém roce jsme z celkového počtu 136 obřadů, měli osm církevních a dvacet jich bylo mimo obřadní síň,“ říká matrikářka a jako příklad uvádí, že z 54 svateb je devět církevních a deset mimo obřadní síň.

Zřejmě nejkurióznější svatba posledních let byla ta z 1. května 2015, kdy si známý miliardář a matematik Karel Janeček a jeho snoubenka řekli své „ano“ ve 12 hodin a 21 minut tuniského času v helikoptéře ve výšce 1221 metrů nad příbramským katastrem. „Příbramská matrika je velice pružná a snoubencům je ochotna v rámci zákonných možností vyjít vstříc prakticky v čemkoliv,“ vyjádřil se starosta Příbrami Jindřich Vařeka.

Další zajímavé svatby se konaly také ve Svatohorském sadu, na břehu Nového rybníka, na střešní terase, v lesním divadle v Novém Podlesí, na letišti v Dlouhé Lhotě, na Dole Řimbaba a dokonce se jeden obřad odehrál ve věznici Bytíz.

Tradičně jsou možné církevní sňatky ve svatohorské bazilice. Povolení uzavřít manželství mimo určenou dobu nebo mimo úředně stanovenou místnost městského úřadu stojí 1 000 korun, stejně jako u většiny matrik. Je tomu tak i v Jincích, kde si páry někdy pro obřad vybírají blízký a tajemný Plešivec. Poplatek za obřad v některém z opravených prostor Svaté Hory je pak 4 000 korun.

Po dobu trvání ankety lez hlasovat 1x za hodinu. 

Autor: Markéta Jankovská

Které místo pro svatbu byste si vybrali?

Zámek Březnice

4 hlasy

Zámeček v Příbrami

2 hlasy

Svatá Hora v Příbrami

11 hlasů

Zámek Červený Hrádek

3 hlasy

Zámek Dobříš

33 hlasů

Hlasovalo: 53

7.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veronika Novotná si běží pro první místo ve štafetě na ME kategorie U17.

Pětibojaři na mistrovství světa nezklamali

Oblastní nemocnice Příbram.

Péče ORL v Příbrami i přes krizi s lékaři zůstane

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Sezóna mláďat pomalu končí, je čas na pořádné letní akce, říká Pavel Křížek

Hrachov /FOTOGALERIE/ - Ochrana fauny je nezisková organizace působící v Hrachově a ve Voticích. V Hrachově je záchranná stanice pro zraněné divoce žijící živočichy a ve Voticích Motýlárium. V hrachovském areálu se konají také kulturní a vzdělávací akce a přednášky pro veřejnost. Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek zodpověděl několik otázek týkajících se léta v záchranné stanici a také jaké plánují akce pro veřejnost.

Hlavním problémem neplodných párů je dnes jejich vyšší věk, říká gynekolog

Příbramsko - Porodníka Jana Rapsu bylo dříve možné potkat v příbramské porodnici, kde jeho uklidňující a pečlivý přístup usnadnil těžkou chvilku nejedné nastávající matce. Dnes se o své pacientky stará hlavně v gynekologické ambulanci v Sedlčanech. Jednou týdně si odskočí do IVF centra v Praze, kde pomáhá budoucím rodičům v problémových případech s otěhotním.  

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení