VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snoubenci v Příbrami si častěji říkají „ano“ venku

Příbram - Léto patří k nejoblíbenějším obdobím roku, kdy se páry rozhodnou, že do toho, jak se říká, praští. Kromě zámeckých prostor, které tradičně k sňatkům slouží, si někteří snoubenci usmyslí, že tak trochu vyjedou ze zajetých kolejí a spojí své životy na neobvyklém místě. Třeba na kopci, kam rádi chodí, ve vzduchu nebo pod vodou. První varianta není pro oddávající na Příbramsku velký problém.  

7.7.2017
SDÍLEJ:

Svatba na dobříšském zámku. Foto: archiv zámku

 „Svatební obřad na Plešivci, u Čertovy kazatelny, už jsem absolvoval několikrát. Letos už dvakrát,“ říká jinecký starosta Josef Hála, který se netají tím, že je pro každou legraci, i když si obřad na kopci žádá jak u něj, tak u svatebčanů fyzickou kondici. Plešivec i jeho okolí je opředeno tajemnými příběhy a to je pro páry lákavé. Třeba Petrovice i když mají krásnou obřadní síň se vším všudy, není vždy vysněným místem k sezdání. Větší přitažlivost mají v létě místa v přírodě jako třeba rozhledna, louka, oblíbený strom nebo soukromý pozemek.

„Pamatuji se na paní, bylo jí přes 50 let. Chtěla oddat pod rozhlednou Kuníček v 18.11 hodin, to byla právě doba západu slunce. No, moc rád jsem jí vyhověl,“ vzpomíná starosta Petrovic Petr Štěpánek, jenž si kvůli svatebnímu obřadu navlékne odznak na krk maximálně dvanáctkrát za rok a z toho osmkrát snoubence oddá mimo svatební síň.

Páry, které při obřadu nechtějí čelit žáru slunce, komárům nebo povětří, raději volí komfortnější prostory, třeba ty zámecké. Které mají největší oblibu a pamatuje Příbramsko nějakou kuriózní svatbu?

Na Příbramsku se budoucím novomanželům nabízí hned několik zámeckých prostor.

K nejoblíbenějším patří ty v Dobříši, kde lze uzavřít i církevní obřad. Termíny je ale nutné rezervovat na dobříšské matrice nejlépe s ročním předstihem. Mnozí svatebčané pak svůj velký den realizují v poněkud netypickém duchu. Zvláštním zážitkem byl třeba přílet snoubenců vrtulníkem do francouzského parku. Oblíbené, a to zejména u ruských svatebčanů, je i využití dronu, multikoptéry, kterou řídí fotograf s vysílačkou. Poslední novinkou je otevření společenských prostor loni zrekonstruované Svaté Hory pro civilní sňatky. Své „ano“ si snoubenci řekli také v areálu dolu Vojtěch, v Kounicově vile nebo v helikoptéře. Podle matrikářky městského úřadu v Příbrami Heleny Ziopulosové si mladí vybírají netradiční místa ke svatbám čím dál častěji.

„Počet obřadů konaných mimo radnici opravdu rok od roku stoupá. Například v předminulém roce jsme z celkového počtu 136 obřadů, měli osm církevních a dvacet jich bylo mimo obřadní síň,“ říká matrikářka a jako příklad uvádí, že z 54 svateb je devět církevních a deset mimo obřadní síň.

Zřejmě nejkurióznější svatba posledních let byla ta z 1. května 2015, kdy si známý miliardář a matematik Karel Janeček a jeho snoubenka řekli své „ano“ ve 12 hodin a 21 minut tuniského času v helikoptéře ve výšce 1221 metrů nad příbramským katastrem. „Příbramská matrika je velice pružná a snoubencům je ochotna v rámci zákonných možností vyjít vstříc prakticky v čemkoliv,“ vyjádřil se starosta Příbrami Jindřich Vařeka.

Další zajímavé svatby se konaly také ve Svatohorském sadu, na břehu Nového rybníka, na střešní terase, v lesním divadle v Novém Podlesí, na letišti v Dlouhé Lhotě, na Dole Řimbaba a dokonce se jeden obřad odehrál ve věznici Bytíz.

Tradičně jsou možné církevní sňatky ve svatohorské bazilice. Povolení uzavřít manželství mimo určenou dobu nebo mimo úředně stanovenou místnost městského úřadu stojí 1 000 korun, stejně jako u většiny matrik. Je tomu tak i v Jincích, kde si páry někdy pro obřad vybírají blízký a tajemný Plešivec. Poplatek za obřad v některém z opravených prostor Svaté Hory je pak 4 000 korun.

Po dobu trvání ankety lez hlasovat 1x za hodinu. 

Autor: Markéta Lišková

Které místo pro svatbu byste si vybrali?

Zámek Březnice

4 hlasy

Zámeček v Příbrami

2 hlasy

Svatá Hora v Příbrami

11 hlasů

Zámek Červený Hrádek

3 hlasy

Zámek Dobříš

39 hlasů

Hlasovalo: 59

Anketa byla ukončena

7.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třída I. B ZŠ Příbram v ulici Bratří Čapků pod vedením učitelky Heleny Ryčlové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 6. základní školy. Už ve středu v Příbramském deníku.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení