VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudní spor o sál v Prosenické Lhotě stál obec čtvrt milionu

Prosenická Lhota – Starosta Petr Červenka a s ním celé zastupitelstvo i obyvatelé Prosenické Lhoty si mohou konečně oddychnout. Po osmi letech soudních tahanic udělal Ústavní soud tečku za kauzou.

6.8.2014
SDÍLEJ:

ÚSTAVNÍ SOUD dal za pravdu obci – sál jí patří. Nečepuje se v něm jen pivo, ale odehrává se zde veškerý společenský život a kulturní dění. Pravidelně se sem rok co rok například sjíždějí největší jedlíci České republiky. Foto: archiv Deníku

Sál, o který se vedl spor od roku 2006, přiřkl obci. A jak starosta Červenka uvedl, je to verdikt konečný. Spor vysál za tu dobu z obecní kasy téměř čtvrt milionu korun.

Prosenický starosta připomněl, oč vlastně šlo. „K místnímu pohostinství byl přistaven v roce 1981 našimi občany v akci Z sál. Hospoda patřila v té době družstvu Jednota a když ji prodala soukromému majiteli, ten si nárokoval také sál. S tím jsme nesouhlasili. Okresní soud rozhodl v náš prospěch, protistrana podala dovolání ke Krajskému soudu, který nám nebyl nakloněn. Jeho jednoznačné mínění bylo, že nám sál nepatří," uvedl Červenka a doplnil bilanci: „Nejvyšší soud jsme dvakrát vyhráli. Protistrana však podala ještě ústavní stížnost s tím, že byly porušena její práva na soukromý majetek, ale u Ústavního soudu neuspěla. U rozsudku Ústavního soudu je navíc zajímavý dovětek hlavního soudce, že jsou zavaleni zbytečnými a jasnými záležitostmi, které již byly rozhodnuty a musí se jimi zabývat."

Hostinec, který Jednota prodala soukromému vlastníkovi, byl upraven na pekárnu, ale pec již dávno vychladla. „Barák je předělán na dva byty, výhledově tam měly vzniknout další dvě obytné jednotky, ale prostory jsou prázdné. Pekárnu majitel neprovozuje. Vím, že je tam odstřižená elektřina," vylíčil stručně Petr Červenka současný stav bývalého pohostinství. Prodejem této budovy však díky přistavenému sálu o místo, kde by se mohli scházet u piva nebo jen tak na kus řeči, obyvatelé obce nepřišli. Sál, o který se tak dlouho hrálo, funguje ke spokojenosti obyvatel denně kromě čtvrtka.

„Odehrává se v něm veškeré kulturní dění, taneční zábavy pro dospělé, mikulášské plesy pro děti," potvrdil Červenka, že i v době soudních sporů se sál využíval. S původním pohostinským zařízením Jednoty si v ničem nezadal. V sále se mimo jiné každoročně konají také úspěšné pokusy o české rekordy v pojídání různých pochutin. Akci, o níž zápisy opakovaně pronikly do české verze „guinnessovky" pořádají místní hasiči a účastní se jí největší jedlíci České republiky. Starosta Červenka potvrdil, že jubilejní desátý ročník uspořádají tradičně na sklonku roku a opět se bude odehrávat pod dohledem pelhřimovské agentury Dobrý den.
„První ročník jsme začínali pojídáním sekané a bude tomu tak i při letošní jubilejní akci," potvrdil Červenka. Letos bude místo konání výjimečné tím, že je již nezpochybnitelným majetkem obce. Starosta k tomu, dnes již s úsměvem, dodává: „Člověk, když dělá starostu, tak musí držet své nervy na uzdě a musí být především obrněn trpělivostí."

Marie Břeňová

Autor: Redakce

6.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení