VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spouštěčem astmatu u dětí i dospělých bývají nejčastěji alergie a virózy

Příbram – Ačkoliv se astma řadí mezi civilizační choroby, jak bylo popsáno již římským lékařem Galénem, je velmi nepříjemné a často se objevuje nečekaně. Více o chorobě dýchacích cest se dozvíte v následujícím rozhovoru s internistou příbramské nemocnice Viliamem Meissnerem, jenž se léčbou astmatu zabývá více jak 25 let.

17.8.2013
SDÍLEJ:

Chřipka a nachlazení. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Tomáš Kubelka

Co je astma a kterou část dýchacího aparátu postihuje?

Astma je chronické zánětlivé (neinfekční) onemocnění dýchacích cest.Tento zánět je zodpovědný za zúžení průsvitu průdušek a jejich zvýšenou vnímavost k jakýmkoliv zevním podnětům. Dříve jsme se domnívali, že astma postihuje především větší dýchací cesty, dnes víme, že postihuje i ty nejjemnější.

Postihuje toto onemocnění všechny věkové skupiny bez rozdílu?
Ano, astmatem mohou onemocnět kojenci i senioři. Odhaduje se, že astmatem trpí na celém světě kolem 300 000 000 lidí. U nás astma postihuje asi 8 procent populace, což řadí astma mezi nejčastější chronická onemocnění. V dětské populaci se jedná o nejčastější chronické onemocnění vůbec. Počet nemocných astmatem zatím, bohužel, neustále narůstá.

Jaké jsou varovné signály?
Nejvíce charakteristické pro astma jsou dušnost, která je většinou spojená s fyzickou námahou, kašel, pískoty (sípoty), pocit sevření na hrudníku. Někdy je kašel, a to zvláště u dětských pacientů, často jediným příznakem onemocnění. Někdy mohou mít příznaky záchvatovitou povahu a záchvaty mohou být velmi intenzívní, výjimečně až život ohrožující. Nezřídka jsou však příznaky plíživé, mírné, dlouhotrvající. Nejčastějším spouštěčem příznaků astmatu jsou alergeny a virózy.

Co dělat v případě, že nás nebo naše blízké postihne astmatický záchvat?
V případě, že se jedná o první záchvat a postižená osoba nemá k dispozici léky, tak je potřeba i s ohledem na tíži příznaků vyhledat lékařskou pomoc. V případě že postihne záchvat pacienta, který užívá pravidelně léky na astma, tak má k dispozici úlevový lék, většinou v podobě spreje, který použije s možností jej použít opakovaně. Pokud by ani opakované podání daného léku nepřineslo odstranění potíží či by je pouze zmírnilo, tak je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Do té doby než se pacientovi dostane odborné pomoci, by měl užívat úlevový lék i nadále. Velmi důležité je při astmatickém záchvatu předlékařskou a lékařskou pomoc neoddalovat. Časový faktor je velmi důležitý.

Lze předcházet vzniku této nemoci nebo to nelze ovlivnit?
Onemocnění je geneticky podmíněno, takže jeho vzniku zabránit neumíme. Můžeme však životním stylem a určitými opatřeními snížit riziko manifestace onemocnění či alespoň oddálení jeho vzniku. Pokud k onemocnění přece jenom dojde, tak můžeme ovlivnit jeho průběh. Od zavedení inhalačních kortikoidů do léčby astmatu se podařilo zásadním způsobem ovlivnit kvalitu života nemocných. Dříve často až invalidizující onemocnění v současné době při dobré léčbě umožňuje nemocnému žít život bez omezení. Výjimkou nejsou ani vrcholoví sportovci, kteří při úspěšné léčbě mohou dosahovat špičkových sportovních výkonů. Čtenáři asi budou znát Petru Kvitovou, Lukáše Bauera či Tomáše Dvořáka. Pro úspěch léčby astmatu je rozhodující včasná diagnóza, adekvátní dlouhodobá protizánětlivá léčba a především dobrá vzájemná spolupráce lékaře a pacienta.

Jak by měla vypadat naše domácnost, pokud máme doma astmatika?
Nejčastějším alergenem v domácnostech jsou roztoči. Vhodná jsou nepropustná, za vyšších teplot pratelná povlečení. Náplní polštářů a pokrývek by nemělo být peří, ale umělá vlákna. Podlahy by měly být stíratelné. Do vysavačů je vhodné používat tzv. HEPA filtry. Plyšové hračky buď prát za vysokých teplot či je naopak ponechat 24 hod v mrazáku a následně důkladně vyluxovat. Přestože je prokázaný pozitivní psychologický vliv přítomnosti domácího mazlíčka na vývoj dítěte, tak u alergiků negativa převažují a proto se pořízení domácího mazlíčka v domácnosti alergika zásadně nedoporučuje. Hlavními zvířecím alergenem není jejich srst, ale především sliny, kapénky moče, kožní maz, lupy apod. Prevencí plísní je udržování vlhkosti vzduchu do 50 procent. Kouření, a to i pasivní, velmi nepříznivě ovlivňuje každého, astmatika zvlášť. V případě venkovních alergenů je vhodné větrat krátce, vlhce stírat povrch bytového zařízení, vzdát se závěsů a záclon. Zájemce o další, podrobnější informace o astmatu odkazuji na webové stránky České iniciativy pro astma (www.cipa.cz), kde jsou k dispozici informace od předních astmatologů z řad pneumologů, alergologů a pediatrů určené pro laickou veřejnost. DAGMAR ČERŇANSKÁ

Autor: Redakce

17.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Obec Jerusalem má po sporech o území svůj katastr

Studentku Lucii Kaderkovou brigáda na informačním středisku baví. Plánuje, že si bude po prázdninách brát víkendové služby.

OBRAZEM: Za peníze z brigády se Lucie Kaderková podívá k moři

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Příbram /FOTOGALERIE/ - V Příbrami se šlo na druholigový fotbal netradičně ve středu. Ve vloženém 5. kole se domácím hráčům podařilo navázat na vítězství v Táboře a porazili poslední celek tabulky.

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Sedlecko-Prčicko - Největší středočeský ski areál Monínec u Sedlce-Prčice umožnil zájemcům v uplynulých srpnových dnech první zimní radovánky. Na lyžování to sice ještě nebylo, ale na pořádnou koulovačku nebo na postavení sněhuláka bylo umělého sněhu dost a dost. Hromady sněhu zpestřily také závod cyklistům.

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení