VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Turek: Všechny obyvatele Bohutína znám osobně

Příbramsko – Devítičlenná odborná komise nyní posuzuje přes dvě stovky nominací, které poslali obyvatelé obcí do třetího ročníku soutěže Era Starosta roku.

31.10.2011
SDÍLEJ:

Starosta Bohutína Ladislav Turek.Foto: archiv obce

Komise na základě bodového hodnocení vybere pět finalistů, které poté navštíví, aby se seznámila s jejich prací a fungováním obce. Vyhlášení vítěze se uskuteční ve druhé polovině listopadu.

Z příbramského regionu byli nominováni tři kandidáti. Starosta Obořiště Karel Dlouhý, starosta Bohutína Ladislav Turek a starosta Kamýku nad Vltavou Petr Halada. Ladislav Turek nám jako první z těchto starostů odpověděl na několik otázek.

Jaké byly vaše začátky?

Členem zastupitelstva obce společně ve vedení jsem od roku 1998. Začátky možná byly trochu těžší, jelikož se z větší části vyměnilo zastupitelstvo i vedení obce a ne všichni zastupitelé měli zájem pracovat pro rozvoj obce. V Bohutíně jsem se stejně jako rodiče a prarodiče narodil a znám snad všechny obyvatele osobně. A to je, myslím si, při práci v obci velmi důležité, zvláště když jste starostou obce.

Jak dlouho vykonáváte funkci starosty obce?

Funkci starosty vykonávám od roku 2006, tudíž druhé volební období.

Co říkáte na vaši nominaci do soutěže o nejlepšího starostu roku?

Samozřejmě jsem velmi potěšen. Beru to jako ocenění nejen práce starosty, ale všech, kteří se aktivně podílí na dění v obci a převzali určitou koncepci jejího samotného rozvoje. Měli bychom to brát, že vítězstvím je už samotná účast v této prestižní soutěži celorepublikového rozsahu.

Víte, kdo vás nominoval?

Kdo všechno se podílel na nominaci mi není známo.

Co na vaši nominaci říká rodina a vaši přátelé?

Tuto nominaci neřešíme doma ani s přáteli. Jenom otec konstatoval v návaznosti na získání 3. místa v letošním ročníku soutěže Starosta obce okresu Příbram v kategorii Počin roku (za výstavbu nových bytů a prostor obecního úřadu s knihovnou), že pokud bych měl výrazně uspět v soutěži Era Starostu roku, měl bych to v hospodě hodně drahé. Tak uvidíme, necháme se všichni překvapit, není co ztratit.

Co pro vás účast v soutěži znamená?

Je to ocenění všech, kteří se se mnou osobně podílejí na dění v obci. Jinak je to asi jako všude, že za nějakým úspěchem jsou vždy nějací hlavní tahouni, kteří něco vymyslí a dotáhnou až k samotné realizaci. Takže v tomto případě hlavní tahouny znám. Vítězství je to, že se vůbec takové soutěže můžeme zúčastnit. Je vidět, že Bohutín má nakročeno tím správným směrem. Společnými silami se nám daří realizovat nejen stavební akce, ale i sportovní, kulturní a společenské události. Mezi ně patří například již tradiční setkání se seniory při příležitosti jejich životního jubilea a ve společenské místnosti obecního úřadu se dnes již konají svatby, ale vítáme zde také nejmenší občánky.

Můžete jmenovat nějakou událost, akci nebo počin, za který si zasloužíte ucházet se o prvenství v soutěži?

Konstatovat jeden počin nebo událost by byla veliká chyba. Důležité pro naši obec je za posledních pět let velmi dobrá spolupráce s našimi místními sportovními kluby fotbalistů, tenistů, hokejistů a s místními hasiči z Bohutína a Vysoké Pece. Vyhlášené bohutínské maškary reprezentují obec v celorepublikovém měřítku stejně tak, jako v současné době Spolek Řimbaba. Poděkování si zaslouží určitě všichni za perfektní reprezentaci naší obce. Připomeňme si skutečnost, jakých rozměrů dosáhly oslavy bohutínské pouti, její doprovodný program je dnes po více jak čtyřech letech znám široko daleko a dokáže, nejen na zpívající vodní fonatánu, která vše zahajuje, přilákat bezmála tisíc diváků. Takže stačí už jen maličkost - objednat krásné počasí - a všichni se již dnes můžeme těšit na příští rok.

Motivuje vás účast v takové soutěži k nějakému dalšímu nadstandardnímu plánování?

Samozřejmě a určitě nejen mě osobně, ale doufám, že i další spoluobčany a všechny ty, kteří chtějí nějakou formou Bohutínu pomoci a podílí se na běžném životě naší obce. Máme schválenou koncepci rozvoje obce na další čtyři roky a je zapotřebí pokračovat v budování kvalitní infrastruktury v podobě místních komunikací, chodníků, vodovodů a v neposlední řadě i samotné kanalizace. V současné době je dokončena privatizace bytového fondu, stejně tak dokončena výstavba nových bytů. Je nutné dokončit modernizaci budovy mateřské školy společně s budovou základní školy a školní jídelny. V tuto chvíli dokončujeme společně s římskokatolickou církví opravu okolních prostor kostela sv. Máří Magdalény, probíhají stavební práce na opravě vodohospodářském majetku, dále se realizuje rekonstrukce zeleně v části Vysoká Pec a dokončena byla úprava náhradní hrací plochy v areálu SK Litavan Bohutín. K dnešnímu dni můžeme konstatovat, že jsme na základě podané žádosti z dotačního titulu ROP uspěli a získali jsme finanční prostředky na opravu komunikace v části „staré“ Vysoké Pece, která navazuje na opravu vodovodního řadu z loňského roku. Taktéž byla v rekordním čase dokončena oprava opěrné zdi, komunikace, mostů a výstavba chodníku v západní části obce. Z nadstandardního plánování je nutné podotknout možnou realizaci chodníku jak pro pěší, tak cyklistické spojení s městem Příbram nebo možnou spolupráci mezi obcemi Podbrdského regionu s oblastí severní Itálie z okolí Trenta. V tuto chvíli probíhají přípravné práce na opravu Vokačovského rybníka a doufáme, že bude v budoucnu podpořena realizace Jihovýchodního obchvatu, který řeší město Příbram a obec Bohutín. Plánů je daleko více, důležitější jsou však samotné výsledky a ty, jak se domnívám, máme u nás v obci velice dobré. Takže držme palce, aby se nám i nadále dařilo po všech stránkách.

Může přinést účast starostů v soutěži nějaké výhody pro jejich obce?

Určitě ano. Připomeňme, jak je důležité pro obce naší velikosti úspěšnost v získávání dotací v podobě spolufinancování jednotlivých projektů, proto může být zviditelnění v podobě účasti v soutěži přínosné.

Co byste dělal, pokud byste se stal starostou roku?

Kromě náležité oslavy v hospodě se u mě osobně určitě nic měnit nebude. Bylo by přinejmenším slušné v případě úspěchu získání finančních prostředků čtvrt milionu korun pro obec podpořit ty, kteří se na této významné události podílí.

Autor: Robert Nusl

31.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení