VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové jednali v Příbrami o Brdech, přijede i ministr Stropnický

Příbram - V pátek se ve velké zasedací síni Městského úřadu Příbram sešlo 14 ze 17 starostů obcí správního obvodu Příbram, které jsou v přímém kontaktu s územím Vojenského újezdu Brdy (VÚB) a mohou být dotčeny jeho zrušením.

19.11.2014
SDÍLEJ:

Zleva Bohuslav Dvořák a starosta Jindřich Vařeka.Foto: archiv radnice

Jednání se účastnil nově zvolený senátor za volební obvod Příbram  Jiří Burian. Na setkání se dostavili také zástupci a odborníci z Ministerstva obrany (vedoucí poradců Ministra obrany ČR Bohuslav Dvořák a specialistky Generálního štábu Armády ČR mjr. Magdalena Dvořáková a. Arnoštka Jelínková) a Ministerstva životního prostředí (ředitelka odboru zvláštní územní ochrany přírody a krajiny (ZÚOPaK) Alena Vopálková a pracovník odboru ZÚOPaK Michal Zelenka). Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) zastupoval poradce ředitele AOPK František Pojer. Diskutovalo se o záměru zrušit VÚB a také o plánu vyhlásit Chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Brdy a o budoucnosti tohoto území.

Schůzka se konala na pozvání a pod záštitou starosty města Příbrami pana  Jindřicha Vařeky. Zúčastnila se jí také nová tisková mluvčí Pavlína Svobodová a Pavel Čámský. Schůzku moderoval a diskusi objektivně a nezaujatě řídil vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Příbram Petr Walenka.
Zástupci Ministerstva obrany (MO) připomněli základní důvody, proč se vojenský újezd ruší a jak jsou navrhovaným zákonem řešeny základní otázky a problémy přechodu území a jeho obyvatel do civilní správy. Ohradili se proti nařčení, že MO v minulosti poskytlo nepřesné nebo dokonce nepravdivé informace a naopak potvrdili, že veškeré relevantní informace, které byly dotčeným obcím, institucím i soukromým osobám poskytnuty, byly maximálně objektivní, pravdivé a pro potřebná jednání a rozhodování plně dostačující. „Myslím si, že je velmi důležité, aby i teď, po komunálních volbách, jsme opět zavedli diskusi o rušení vojenského prostoru Brdy. Chtěl bych připomenout, že v tomto případě se nejedná pouze o Vojenský újezd Brdy, jedná se o optimalizaci všech vojenských újezdů, které má resort Ministerstva obrany ČR ve svém vlastnictví na území České republiky. Hlavní důvody optimalizace jsou ekonomické. Poté, co jsme si udělali analýzu, vyplynulo z ní, že Česká republika má největší počet vojenských újezdů na jednoho vojáka v rámci NATO. Nejenom počet újezdů, ale i rozlohou se řadíme mezi státy, které mají třikrát tolik vojenských újezdů, než mají ostatní státy kolem nás a to včetně Velké Británie," vysvětloval Bohuslav Dvořák.

Přítomní odborníci z Ministerstva životního prostředí (MŽP) a AOPK podrobně popsali, jakým způsobem bude CHKO fungovat, na jaké fenomény se zaměří ochrana a péče o přírodu v Brdech a informovali také o tom, že i návrh na vyhlášení CHKO Brdy se nachází ve finálním stádiu, kdy proběhlo řádné připomínkové řízení a je prakticky připraven k předložení a projednání Legislativní radou vlády.

Starosta Příbrami Jindřich Vařeka přítomné informoval, že nové vedení města a správní obvod ORP Příbram plně respektuje záměr zrušit Vojenský újezd Brdy a vyhlásit zde CHKO. Tento postoj presentovala obě koaliční politická uskupení ve svých volebních programech. Získala jasnou většinu voličů. Naopak minulé vedení města, které záměr zrušit vojenský újezd odmítalo a bránilo mu, utrpělo drtivou volební porážku.

Na rozdíl od těch, kteří se postojem a budoucností Vojenského újezdu Brdy ve svých programech nezabývali, vedení města Příbrami vnímá svůj jasný mandát prosazovat a podporovat jak záměr na zrušení újezdu, tak vznik CHKO. S existencí CHKO také město spojuje pravděpodobný významný nárůst turismu v regionu a s ním i vznik nových pracovních příležitostí, které pomohou řešit problém vysoké nezaměstnanosti.

Příbram má zájem o umístění sídla Správy CHKO na svém území a nabízí k tomu vhodné a důstojné prostory. „Prostudoval jsem návrh zákona, kterým se ruší VÚ Brdy, zákon o ochraně přírody a krajiny i návrh CHKO Brdy a musím konstatovat, že tato legislativní kombinace mne přesvědčuje, že o přírodu a krajinu v Brdech bude postaráno neskonale lépe, než jak je tomu doposud," uvedl své stanovisko k věci starosta Příbrami Jindřich Vařeka.

Oba hlavní odpůrci rušení újezdu z řad starostů, Miroslav Mudra, starosta Křešína, a starosta Jinec, Josef Hála, které podpořil i nový starosta Lázu  Antonín Kropáč, zopakovali své již dříve mnohokrát zmiňované obavy a podezření, která se však dle názoru zástupců MO nedotýkají podstaty problému, do jisté míry postrádají relevantní odůvodnění a mají spíše spekulativní charakter. Starosta Obecnice, Josef Karas, však připomněl i některé ryze praktické problémy, které mohou přechodem území do civilní správy vzniknout a jejichž řešení bude nutné (např. otázka požární ochrany, šetrného hospodaření v lesích, správy a údržby komunikací nebo pořízení nové územně plánovací dokumentace).

Vystoupil také nově zvolený senátor dlouholetý starosta Sedlčan, Jiří Burian. Poděkoval za pozvání i za informace o problematice rušení újezdu a vzniku CHKO, kterých se mu na setkání dostalo od kompetentních odborníků. Vyjádřil přesvědčení, že celá problematika je nepřiměřeně a nevhodně zpolitizovaná, což znesnadňuje komunikaci i věcná, efektivní a spravedlivá řešení. Za podstatné považuje, že MO vojenský újezd v Brdech nepotřebuje a nechce jej. Dovede pochopit obavy některých starostů z nové a nevyzkoušené situace, ale zřejmě je v tomto směru zásadním stanovisko odborníků ministerstva obrany. Má v úmyslu o věci získat další podrobnější informace a jednat o tom i se starosty podbrdských obcí, aby získal přesnější a hlubší vhled do celé záležitosti.

Starosta Příbrami Vařeka na závěr poděkoval všem přítomným za účast a současně je pozval na středu 19. listopadu odpoledne, kdy přijede do Příbrami ministr obrany Martin Stropnický. Zdroj: MěÚ Příbram

Autor: Redakce

19.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení