VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těžba písku ve Stěžově je pro místní nepřípustná

Stěžov - Mezi nejkrásnější trasy pro cyklisty nebo jen tak pro odpočinek patří milínská osada Stěžov, která se vyznačuje nejen poklidným životem, ale díky své historii i zajímavými stavbami. Obojí by rázem mohlo skončit, kdyby se kousek od osady začalo těžit.

28.4.2010
SDÍLEJ:

Petr Hrubý ze Stěžova.Foto: Markéta Jankovská

O tom, že všechno zdaleka není tak úžasné, mohou vyprávět místní lidé. Kousek za osadou je totiž na první pohled zapomenutý pískový lom, dávno zarostlý náletem lesních dřevin. A právě toto místo leží už dlouhé roky lidem v žaludku. Vlastně ani ne tak lom samotný, jako spíš majitel pískovny a dokonce stěžovský rodák, který chce pískovnu otevřít a údajně začít těžit to, co tam ještě zbylo. Pro lidi a okolní přírodu by prý to znamenalo katastrofu.

Podnikatel měl údajně už před deseti lety v plánu pískovnu zrekultivovat, když ji dostal zpět od družstva. Následně chtěl do vzniklé jámy zavážet materiál z bouraných staveb.

„Naštěstí jsme to včas zachytili a sepsali s pomocí občanů Stěžova petici, která byla i v parlamentu. Bylo to za pět minut dvanáct, ale zvítězili jsme,“ vzpomněl starosta Milína Pavel Nekl. „V té době už sem mířil náklad s teplárenským popílkem z Prahy. Uplynulo deset let a Středočeský kraj chce, abychom se k těžbě ve stěžovské pískovně vyjádřili. Na to konto se uskutečnila schůze s dotčenými stranami. Lidé jsou jednoznačně proti,“ uzavřel Pavel Nekl, který se postavil na stranu Stěžovských.

Vyrazili jsme se do Stěžova podívat. Každý, koho jsme oslovili, nechtěl o pískovně ani slyšet.

„Jestli se tu bude těžit, naše děti nám to neodpustí,“ shodli se lidé na stěžovské návsi.

Na místo, ve kterém by nezasvěcený člověk žádnou pískovnu nepoznal, se už přes deset let z hájovny u lesa dívá lesník Petr Hrubý. Neumí si představit, že by denně po jediné obecní cestě, která k pískovně vede a kudy chodí maminky na procházky s kočárkem, mělo jezdit dvanáct a více náklaďáků.

Je přesvědčený, že majitel pískovny chce ke svým záměrům využít dobu, kdy Stěžov ještě nemá vyřešený územní plán.

„V připravovaném územním plánu je území navrženo jako klidová rekreační zóna. Bylo zde nalezeno několik druhů ohrožených rostlin jako je bělolist rolní, bělolist nejmenší, chrpa modrá a sléz velkokvětý. Z fauny zoologický průzkum potvrdil výskyt chráněných obratlovců ještěrky obecné, slepýše křehkého a veverky obecné, z ptáků silně ohrožený jestřáb lesní, krahujec obecný, krkavec velký, rorýs obecný, skřivan lesní, ťuhýk obecný a žluva hajní. Jedná se o významnou lokalitu pískomilné vegetace, která z území České republiky postupně mizí,“ řekl Petr Hrubý, který je zároveň zastupitelem Milína a předsedou Občanského sdružení Stěžov, jež bylo založeno právě kvůli nechtěné těžbě ve stěžovské pískovně.

Autor: Markéta Lišková

Místo události:
28.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení