VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středočeští záchranáři sdílejí vrtulník pražské záchranky, včetně nákladů

Praha - Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje má od dubna vrtulník. Tedy jeho polovinu. Po mnoha jednáních byla koncem března podepsána primátorkou hlavního města Prahy Adrianou Krnáčovou (ANO) a hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou (ČSSD) smlouva o spolupráci středočeské a pražské záchranky, ve které je zakotvena dohoda o sdílení vrtulníku letecké záchranné služby a spoluúčasti na jeho provozování.

26.4.2016
SDÍLEJ:

Záchranářský vrtulník v akci. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Karel Pech

„Středočeská záchranka v případě potřeby doposud nejčastěji využívala služeb pražské letecké záchranné služby a její vrtulník tak vzlétal zhruba z 80 procent k zásahům ve Středočeském kraji. Protože Středočeši vzhledem k časovému přínosu leteckou záchranku potřebují častěji než obyvatelé Prahy, dohodli jsme se s vedení hlavního města na změnách fungování a režimu provozu vrtulníku," řekl hejtman Petera.

Vrtulník pražské záchranky, který středočeská záchranka dosud využívala, provozuje policie na základě smlouvy s Ministerstvem zdravotnictví a pražská záchranná služba zajišťovala na své náklady zdravotnický personál letecké záchranky včetně zdravotnického materiálu. „Nyní se středočeská záchranka bude podílet na úhradě poloviny těchto nákladů," poznamenala radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) s tím, že díky této dohodě bude v kompetenci středočeské záchranky přímou linkou aktivovat vrtulník a pomocí GPS bude mít její operační středisko přehled, kde se vrtulník zrovna nachází.

„Doposud naši operátoři v případě potřeby museli volat na pražský dispečink, oni se spojili s vrtulníkem, rozhodovalo se, zda může, nebo nemůže vzlétnout, a pak nám volali zpět. Nyní tak odpadne mnohdy několikaminutová časová prodleva, ke které docházelo při komunikaci mezi operačními středisky a leteckou záchrannou službou. Tím se zlepší poskytování neodkladné přednemocniční péče v kraji. Ne v samotné kvalitě zásahu, protože ta je na špičkové úrovni, ale ušetříme tak cenné minuty, které v našem oboru mnohdy rozhodují o životě," vysvětlil ředitel středočeské záchranky Martin Houdek, který zároveň dodal, že o dohodu se pokoušely středočeská a pražská záchranka již několik let, ale teprve se změnou vedení pražské záchranky se daří vzájemnou smlouvu o spolupráci realizovat.

Podíl na nákladech spojených s provozem letecké záchranné služby bude hradit středočeská záchranka ze svého rozpočtu. „Jednat by se mělo o částku v řádu jednotek milionů korun ročně. Kraj zřizovatel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje je ale připraven tyto navýšené náklady saturovat," přislíbil hejtman Miloš Petera. Samotný provoz vrtulníku hradí na základě smlouvy s provozovatelem Ministerstvo zdravotnictví. Zdroj: Krajský úřad

Autor: Redakce

26.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení