„Je štěstí, že to nespadlo na lidi. Strom je evidentně uvnitř kmene shnilý,“ konstatoval v úterý starosta Příbrami Josef Řihák, který se spolu se svým zástupcem Ivanem Šedivým přišel na místo události podívat. Podle příbramského starosty je i ve světle této události důležité pokračovat v obnově zeleně v Příbrami. To celé vyjde na zhruba devět milionů korun.

O pádu stromu a s tím souvisejícím dendrologickým posudkem diskutují lidé na našem webu. Deník se také zajímal o posudek, podle kterého vrby na břehu Hořejší Obory nesmějí být vykácené, ale jen ošetřené.

Hasiči likvidují množství padlých stromů nebo větví

Hasiči vyjíždějí velice často k likvidaci následků po pádu stromů nebo větví. Naposledy minulý víkend, kdy počasí přineslo silný vítr. Před bouřemi a nárazy větru znovu varují meteorologové tento pátek v noci na sobotu.

"Poslední roky jsme likvidovali hodně stromů, které spadly. Štěstím bylo, že se zatím nikomu nic nestalo a padaly, když to řeknu takhle v uvozovkách, jen na auta nebo domy. Jako velitel dobrovolných hasičů podporuji vedení radnice v tom, aby pokračovala v údržbě zeleně, aby jsme nemuseli po každé bouřce nebo každém větru odstraňovat padlé stromy a větve,"řekl Deníku velitel hasičů Martin Poulíček s tím, že vrba kupodivu vydržela silný vítr minulý víkend. „Zřejmě ale byla po tom vichru načatá a spadla až nyní,“ dodal hasič.

Na břehu rybníku je to ale podle hasiče za zhruba rok už druhá vrba, která se tam skácela k zemi.

Všechny stromy posuzoval odborník

Radnice podle starosty Josefa Řiháka při ošetřování či kácení nebezpečných stromů vychází z průzkumu, který pro město dělal dendrolog.

„Bylo to v roce 2008, když nám padl ve městě strom. Zadali jsme průzkum a ten zahrnoval posouzení stavu stromů nejen v ulicích, ale i například na hřbitově, ve všech školách a školkách. Máme tudíž stanovisko na všechny stromy ve městě, včetně vrb u Hořejší Obory,“ říká starosta Josef Řihák s tím, že každý strom má svoje evidenční číslo.

V dokumentaci u vrby, která v úterý spadla, je napsáno, že má infekci ohňovcem obecným a byl doporučen hlavový řez sesazovací, nikoliv poražení.

Město má už zpracovanou projektovou dokumentaci, která vychází ze studií od dendrologů.

„Všechny dřeviny, které dendrolog doporučil porazit, jsme prakticky porazili. Na nic jsme nečekali, a udělali to z vlastních financí. Na odborné zásahy, jako jsou řezy, což by se týkalo i vyvrácené vrby, jsme vyhlásili výběrové řízení na provedení prací. V současné době už čeká ošetření stromů na hřbitově, okolí Příbramského potoka a v některých ulicích,“ doplnil starosta.