VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Supertropických dní bylo letos v létě celkem deset

Rožmitál - Hubert Hoyer, správce meteorologické stanice v Rožmitále pod Třemšínem bilancuje srpnové počasí.

2.9.2015
SDÍLEJ:

Hubert Hoyer u nové meteorologické stanice v Rožmitále.Foto: Karel Hutr

Jestliže jsem o červenci 2015 napsal, že to byl měsíc teplotně mimořádně nadnormální, pak poslední měsíc léta byl zcela mimořádně nadnormální, zároveň však také srážkově silně podnormální. Průměrná teplota 20,7°C je totiž 4,9°C nad dlouhodobým normálem a úhrn srážek pouhých 24,2 mm představuje jen 31 % normálu.

Převažovalo počasí se zmenšenou oblačností a podobně jako v červenci se dvěma vlnami tropických veder. Léto tedy vyvrcholilo letos až v srpnu.
Srpen 2015 je nejen nejteplejším srpnem v celé historii měření teplot v našem městě (za srpnem 2003 s průměrem teploty 20,1°C a za srpnem 1992 s průměrem 19,6°C), ale spolu s červencem roku 2006 (shodný průměr teploty 20,7°C) i nejteplejším měsícem vůbec! Počtem 18 tropických dnů je to také dosud nejvíce a tzv. supertropických dnů (s teplotou alespoň 35,0°C) je neuvěřitelných 10, což nemá zatím nikdy v historii rožmitálské teplotní řady od roku 1912 obdoby a nebude jistě dlouho, zdali vůbec, kdy překonáno! Sucho je však již opravdu zhoubné. Některé stromy usychají, ovšem jeho následků se teprve dočkáme. Vždyť od dubna do srpna by mělo spadnout 356 mm, zatímco spadlo pouze 208,6 mm, což představuje jen 58,6 % normálu a deficit tak činí 147,4 mm srážek! Po tomto delším úvodu již tedy k vlastnímu průběhu počasí.

Období od 1. do 2. 8. ještě ve znamení jakési chladnější mezivlny přineslo teploty kolem 25°C a zvláště 1. 7. jsme měli opravdu svěží ráno, kdy teplota poklesla až na 8,2°C. Slabý deštík jsme zaznamenali 2. 8. (pouze 0,5 mm).

Ve dnech od 3. do 15. 8. proběhla již třetí, a zároveň nejdelší vlna veder tohoto léta, když ve všech dnech teploty přes den převýšily hranici tropického dne, tedy 30°C. Jedná se zatím o nejdelší sérii tropických dnů vůbec (13 dní za sebou!). V 8 dnech, a to 6. až 8. 8. a 10. až 14. 8. dokonce teploty dosáhly či přesáhly magickou hranici 35°C! Nejvýše vyšplhala teplota dne 6. 8., a to na úctyhodných 37,3°C. Velké vedro bylo i ve dnech 7. a 14. 8., kdy jsme po řadě naměřili teploty 37,1°C a 37,2°C. Naštěstí noci byly převážně přece jen chladnější. Výjimkou byla pouze noc na 9. 8., kdy teplota „spadla" jen na 19,0°C. Sucho se stávalo již kritickým. Vše bylo podporováno i extrémně suchým vzduchem, kdy relativní vlhkost klesala i na hodnoty kolem 20 %! Dne 14. 8. jsme sice zaznamenali vzdálenou bouřku s prudkým až bouřlivým závanem větru, avšak spadlo pouze 2,3 mm srážek.

Období od 16. do 26. 8. bylo konečně chladnější, kdy dokonce ve dnech od 17. do 20. 8. teplota nedosáhla ani hranice 20°C. Také trochu pršelo, i když se nám vydatnější srážky úspěšně vyhýbaly. Přesto alespoň dne 17. 8. spadlo osvěžujících 16,1 mm vody. To ale samozřejmě nestačilo na dlouhodobější zálivku doslova vyprahlé půdy. Ke konci období pak začaly denní teploty stoupat, zatímco ty noční vlivem častých vyjasnění klesaly i pod 10°C. Nejnižší teplotu jsme zaznamenali 26. 8., a to 5,6°C (při zemi jen 2,7°C!), což je i nejnižší teplota v měsíci. Jaký to kontrast oproti super tropům! Nepřipomíná to snad Saharu?

V období od 27. 8. do konce měsíce se opět vrátila úmorná vedra. Všechny dny byly tropické a paradoxně v samém závěru měsíce bylo opět nad 35°C, ačkoli se to již vůbec nepředpokládalo. Na nejvyšší teplotu v měsíci jsme si museli počkat až na 31. 8., kdy při nesnesitelném vedru byla zaznamenána mimořádná teplota 37,5°C!

Na tento měsíc, na toto léto asi nikdy nezapomeneme. Jak ošidná byla tvrzení na počátku léta o tom, že „žádné pořádné léto již nebude, to už vlastně v červnu začalo a skončilo". Jedná se naopak o jedno z nejteplejších lét! Sucho postihlo i okolní lesy, takže houby vůbec nerostou. Rorýsi nás opět kolem 8. 8. opustili. Srpen tedy měl opravdu plně letní počasí, jen nevím, zda se to dá nazvat jako nejkrásnější počasí v roce, jak praví lidová srpnová pranostika. Po takovém super létě přijde snad také super zima? Tak to by bylo něco! Hubert Hoyer, správce rožmitálské meteorologické stanice

Autor: Redakce

2.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení