VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem o nízkoprahový klub překvapil i jeho provozovatele

Dobříš /ROZHOVOR/ - Již rok a půl funguje v Dobříši nízkoprahový klub Terén, který provozuje občanské sdružení NEZDI. Otevřen je každé úterý a čtvrtek od 13 do 18 hodin a mládeži nabízí včasnou pomoc v případě problémů, volnočasové aktivity a zázemí. O dosavadním působení klubu jsme si povídali s předsedkyní občanského sdružení Alenou Mrázkovou.

23.5.2010
SDÍLEJ:

Nízkoprahový klub Terén.Foto: archiv autora

Jak jste zatím spokojena s fungováním klubu?

Spokojenost je veliká, protože se naplnila naše představa, že něco podobného je ve městě potřebné a bude mládeží vyhledáváno. V klubu se líbí dětem i dospělým, kteří jej při různých příležitostech navštíví. Teď dokonce začne v prostorách klubu fungovat i další služba. Jedná se o občanskou poradnu, zaměřenou na pomoc dospělým. Jsme spokojeni s tím, že zrekonstruované prostory, což stálo hodně času a sil, skutečně slouží lidem.

Jaká je průměrná denní návštěvnost?

Za první čtvrtletí je průměrná denní návštěvnost 31 různých osob, které za den přijdou do klubu třeba i vícekrát. Návštěvnost kolísá podle počasí a podle toho, zda jsou právě prázdniny. V zimních měsících chodilo denně tři až pět desítek lidí ve věku 12 až 18 let, s hezkým počasím návštěvnost mírně klesá. Když se poprvé objevilo číslo 50 osob za den, byli jsme překvapeni a pokládali si otázku, zda jde jen o přechodný zájem. V tu dobu jsme se několikrát týdně věnovali i terénní práci, což je kontaktování mládeže přímo v ulicích, na hřištích a dalších místech, kde se v Dobříši obvykle schází. Cílovou skupinu jsme tedy informovali také osobně a mohli jim vysvětlit, co nízkoprahový klub znamená.

Byl tedy zájem jen přechodný? Způsobený třeba propagací či zvědavostí.

Naštěstí můžeme říci, že jde o trvalý zájem. Zhruba polovina návštěvníků je z Dobříše a polovina z okolních obcí. Více do klubu chodí chlapci, ti tvoří zhruba tři čtvrtiny.

Co mají k dispozici?

Dva počítače s internetem, stolní fotbal, šipky a řadu stolních her, vše je dětmi hojně využíváno. Na konci roku jsme uspořádali několik preventivních interaktivních odpolední, jejichž tématy byly návykové látky, násilí ve škole, sex a sexuálně přenosné nemoci. Odpoledne vedená externími lektory se účastníkům i nám velmi líbily.

Jaké novinky nabízíte?

Novinkou letošního roku je projekt Hudební Terén podpořený ze sbírkového projektu Pomozte dětem! Jedná se o hip-hopové hudební dílny pro mladé lidi, během nichž se příchozí učí obsluhovat „DJskou“ techniku, skládat vlastní rapové texty a veřejnému přednesu. Kromě pravidelných dílen proběhne i několik speciálních workshopů s profesionálním lektorem „DJingu“. Dále plánujeme koncert k hudebním dílnám, nahrání autorského CD s výsledky dílen, opakování preventivních akcí na podzim a vícedenní výjezd do přírody.

Jaké jsou vůbec cíle těchto programů?

Pracovat s celou širokou skupinou dospívajících, rozpoznat aktuální rizikové jevy a těmi se více zabývat. Vhodně zvolit aktivity tak, aby oslovovaly právě ty děti, které z nějakého důvodu potřebují pomoc. Pomoc spočívá v podávání co nejobjektivnějších informací, v podpoře a motivaci ke zvládnutí obtíží. Toho dosahujeme dlouhodobou účastí na řešení problémů a snadnou dostupností služby s pravidelnou otevírací dobou.

Nízkoprahový klub je chráněným místem, kde mohou mladí lidé najít nejen podporu a odbornou pomoc, ale také zábavu a prostor pro vlastní aktivity. Nízkoprahovost spočívá ve volném přístupu bez poplatku, objednání či uvádění účelu návštěvy. To umožňuje maximální dostupnost těchto služeb. Klub představuje zázemí s „čistým“ prostředím bez drog a násilí.

Karel Souček

23.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Ilustrační foto.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dobříš bude o víkendu patřit psům. Hostí mezinárodní kynologický festival

Dobříš - O nadcházejícím víkendu se koná v Dobříši již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT. Tento již tradiční svátek kynologů je jednou z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení