VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učně mají přimět k práci stipendia od kraje

Příbram, Praha - Živit se rukama není hanbou, ale za dnešních poměrů velice moudrým rozhodnutím. A pro ty absolventy základních škol, kteří nemají studijní ambice, ale nebojí se práce, je jít do učení dobrou volbou.

9.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Pech

Takové je poselství, které v pondělí vyslali k deváťákům přemýšlejícím o své budoucí profesi i k jejich rodičům středočeský hejtman David Rath a krajský radní pro oblast školství Milan Němec (oba ČSSD). Představili projekt stipendií, jimiž chce kraj ve školách, jejichž je zřizovatelem, povzbudit zájem právě o vybrané učební obory.

„Za tři roky mohou žáci získat 12 tisíc korun; v případě studia s vyznamenáním až 24 tisíc. Myslím, že to už pro mnohé rodiny může být atraktivní,“ míní Rath. Podle Němcových slov patří stipendia do širšího okruhu aktivit, jimiž chce kraj podporovat a propagovat odborné vzdělávání. Je to prý nanejvýš potřebné už vzhledem k tomu, že až do roku 2012 budou klesat počty šestnáctiletých – a tak lze předpokládat, že na střední školy mohou být přijímány i vysloveně nestudijní typy. Rozhodování žáků, kteří budou uvažovat i o učebním oboru, chce kraj ovlivnit finanční podporou pro učně ve vybraných oborech. Konkrétně takových, o které nyní není příliš velký zájem, ale přitom jde o profese, po nichž je poptávka, a tak absolventi nebudou mít před sebou vyhlídku, že skončí na úřadu práce jako žadatelé o podporu v nezaměstnanosti.

Na motivační příspěvky se mohou těšit například ti, kteří od září nastoupí do prvních ročníků oboru autolakýrník, karosář, nástrojař či elektrikář. Vedle strojírenství a elektrotechniky budou podporovány také vybrané obory z oblasti potravinářství, zemědělství a stavebnictví. Z posledně jmenovaného okruhu se podpora vztahuje například na staronový obor kominík, který se sice nyní ve středních Čechách nevyučuje (doby, kdy tomu tak bylo v Novém Strašecí, už patří jen vzpomínkám), ale měl by se nově rozběhnout v Kutné Hoře a v Berouně.

Stipendium má současně vést učně k píli a zodpovědnosti. Jednak se od prvního do třetího ročníku zvyšuje, což má bránit tomu, aby adepti řemesla z učení zběhli, jednak bude výplata peněz vázána na docházku do školy a dobré mravy.

Podmínkami vyplacení jsou totiž nulová neomluvená absence a jednička z chování. Naopak úspěšní studenti, kteří na svém vysvědčení najdou „prospěl s vyznamenáním“, se mohou těšit ještě na pololetní odměny za dosažené studijní výsledky.
Informace o tom, na které obory se příspěvky budou vztahovat, získají zájemci na krajském webu (www.stredocech.cz). Vbrzku by také měly být k dispozici u výchovných poradců ve školách. A pochopitelně o tom dají vědět i jednotlivá učiliště, ať už v rámci prezentace škol, na profesních výstavách nebo při dnech otevřených dveří.

Měsíční stipendia:

Žáci 1. ročníku 300 Kč měsíčně + za vyznamenání 1000 Kč v každém pololetí
Žáci 2. ročníku 400 Kč měsíčně + za vyznamenání 2000 Kč v každém pololetí
Žáci 3. ročníku 500 Kč měsíčně + za vyznamenání 3000 Kč v každém pololetí

Způsob vyplácení motivačního příspěvku učňům z vybraných oborů stejně jako výběr těchto oborů může ještě vyvolat dohady v krajském zastupitelstvu – obecně ale platí, že nutnost propagace a podpory učebních oborů je jednou z mála věcí, na které se současné levicové vedení Středočeského kraje shodne s pravicovými oponenty z ODS. Aktivity propagující učňovské školství prosazovalo vedení kraje už za bývalého hejtmana, místopředsedy ODS Petra Bendla. Současný stipendijní projekt, které se od září bude vztahovat zatím pouze na učně prvních ročníků, by podle kalkulací krajského radního pro oblast školství Milana Němce měl z rozpočtu na letošní rok (tedy jde o stipendia vyplácená v období září – prosinec) pohltit zhruba pět milionů korun. „Můžeme to ale pouze odhadovat,“ upozornil Němec, „možná to bude polovic.“ Celkové předpokládané náklady pro školní rok 2010/2011 dosahují zhruba 15 milionů. Opět jde ale pouze o předpoklad – přičemž skutečný zájem lze předem odhadovat těžko.

Autor: Milan Holakovský

9.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení