VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ruční úklid nehrozí, nejsou prý lidé ani peníze

Příbram /FOTO/ - Lidé už asi měsíc denně zápasí s lopatou a hrablem, aby se dostali, kam potřebují. Kvůli hromadám sněhu se stresují nejen řidiči, ale také cestující, kteří kvůli nedostatečně odklizeným zastávkám často nemohou nastoupit nebo vystoupit z autobusu. Ano, řeč bude o zastávkách.

4.2.2010 6
SDÍLEJ:

S úklidem sněhu v osadách si lidé musejí vystačit většinou samiFoto: Deník/Markéta Jankovská

Stěžují si na ně obyvatelé některých spádových obcí, jejichž úklid mají na starosti příbramské technické služby.

Lidé stojí v silnici, ne v čekárně

Do redakce Příbramského deníku přišel František Wimmer z Jerusaléma. „Přímo před zastávkami jsou hromady sněhu, nikdo se ve větru nedostane pod střechu. Obec je pod kopcem, tudíž autobus má co dělat, aby zastavil lidem, kteří stojí přímo v silnici. Ta není ani posypaná. Město se o nás skoro nestará,“ vysypal ze sebe rodák z Jerusaléma.

Několik spádových obcí jsme si jeli prohlédnout. Zastávky byly prohrnuté, a když už ne úplně, tak alespoň lidem přístupné.

V Jerusalémě tomu bylo úplně naopak. „Nebýt tady souseda podnikatele, který se nabídl, že po dva dny bude obec prohrnovat, snad bychom tu úplně zapadli,“ prohodil Štefan Kmeťo z domku pod zastávkou. Žije v Jerusalémě už padesát let, ale letošní zima mu prý dlouho zůstane v paměti.

Každý den ráno bere do ruky lopatu a jako spousta ostatních lidí odhazuje ze silnice cestáři nahrnutý sníh. Technické služby prý v obci za celý měsíc viděl jednou, dvakrát. „Ve vlastním zájmu odhazuji sníh i od popelnice, jinak by nám ji nemuseli ani vyvézt. Jsem už pořádně unavený,“ řekl Štefan Kmeťo a pustil se do prohazování sněhu u zastávky.

Obcím se sněhem pomáhají zemědělci

Většina obcí nemá takové zásoby lidí ani strojů, aby uspokojivě zvládly dlouhotrvající přívaly sněhu, a tak si už dopředu domlouvají spolupráci se zemědělci. A dlužno říct, že si starostové obcí tuto spolupráci většinou chválí. Proč to takhle nechodí i v Příbrami a ve všech spádových obcích? Klasická definice zní jasně. „Žádná firma se k zimní spolupráci s městem nepřihlásila,“ informoval nás mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík. Jak se tedy v městských osadách uklízí?

„Úklid sněhu na ulicích a chodnících v osadách Žežice, Zavržice, Sázky, Orlov, Lazec, Jesenice a Jerusalém se provádí podle plánu zimní údržby pouze strojově. Ruční úklid sněhu se vzhledem k omezenému počtu pracovních sil v těchto osadách neprovádí,“ vyjádřil se ředitel Technických služeb Příbram Ladislav Michvocík.

Uzavřít dohodu o úklidu sněhu s organizacemi by podle jeho bylo možné, pokud by město na takové smlouvy vyčlenilo peníze. „Technické služby Příbram žádné prostředky na tyto smlouvy v rozpočtu vyčleněny nemají,“ objasnil situaci Michvocík. Jedinou výjimkou prý je smlouva o úklidu sněhu v ulicích a na chodnících v Kozičíně, kterou mají v současné době Technické služby Příbram uzavřenou se Zemědělským družstvem Bohutín.

Příbram nemá lidi, peníze ani smlouvy

„Přibližně před deseti lety měly technické služby uzavřeno podobných smluv více. Tyto smlouvy byly ale pro město Příbram finančně velmi nevýhodné, neboť organizace si vykazovaly více činností, než skutečně udělaly. Smlouvy proto byly vypovězeny,“ uzavřel Ladislav Michvocík.

Autor: Markéta Lišková

4.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Kotlíkové dotace (Praha). Ilustrační foto.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Sedlčanské učiliště oslaví v sobotu 130 let své existence

Sedlčany - Oslavy 130ti let zemědělského školství v Sedlčanech připravilo na celý sobotní den 23. září místní Střední odborné učiliště. Ve formě přátelského setkání a posezení, na které jsou zváni všichni absolventi a bývalí učitelé školy, se uskuteční v areálu učiliště v Bezručově ulici.

Z komínů se začíná kouřit. Kdy je naposledy viděl kominík?

Střední Čechy – Včera bylo pozdě. Jasnou odpověď nabídl v pondělí Petr Dušek z agentury Talk na otázku, která se současným ochlazením vytane na mysli mnohým majitelům domů: nebyl by čas zavolat kominíka? Dušek tak tlumočil poznatky Společenstva kominíků ČR. Ti mohou potvrdit, že zájem o jejich služby je teď enormní. „Topná sezona začala nemilosrdně už na začátku září a řadě domácností to způsobilo nečekané starosti. Většina z nich totiž nestihla objednat servis spalinové cesty během léta – a nyní kominíka marně shání,“ shrnul Dušek aktuální situaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení