VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úklid kolem ubytoven ukázal, že jejich obyvatelé nejsou lhostejní

Příbram – Je pondělí dopoledne. Že je kolem příbramských ubytoven Pod Čertovým pahorkem živo, není v tuto denní dobu nic neobvyklého. Jenomže tentokrát žádné nemístné pokřikování. Uklízí se. Není tu pusto prázdno, jak se očekávalo. Akce v podobě říjnového úklidu vyvolaná příbramskou radnicí zabrala.

5.10.2015
SDÍLEJ:

Říjnový úklid kolem ubytoven. Foto: Deník/Kateřina Chourová

Nejmenší ze sedmi dětí Jany Dičové pozoruje z kočárku zaparkovaného na trávníku svou mámu, jak se starším bratrem pohrabuje trávník. „Nepořádek byl i před mým balkonem. Doma mám uklizeno a uvařeno, tak jsem se přidala. Děti se aspoň vyběhají," říká Jana Dičová, která momentálně pečuje o čtyři děti. Jedno je ve škole, druhé ve školce a dva se účastní úklidu. Téměř ideální stav, který ve všech domácnostech neplatí. Dokazují to skupinky přihlížejících dětí školního věku, které z různých důvodů ve škole prostě nejsou.Říjnový úklid kolem ubytoven.

Množství lidí, které úklid vylákal ven, dokazuje, že snahy o nápravu renomé často diskutovaných problematických ubytoven mají něco do sebe. Zabránit záškoláctví, zneužívání příspěvků na bydlení, vandalství a násilí nelze, ale výsledky se dostavují. Na lepší komunikaci se bezesporu poslední roky podílí příbramská Farní charita, již dobře známý nízkoprahový klub Bedna a město, které při podobných sociálně zaměřených akcích zastupuje místostarostka Alena Ženíšková, bývalá šéfka Farní charity. Účastí při včerejším zahajovacím úklidu je mile překvapena. „My jsme k akci dělali dlouhodobě osvětu a samozřejmě jsme zapojili i majitele ubytoven Stavusu pana Šimků, který nám s tím intenzivně pomáhal," připomíná místostarostka Ženíšková.

Do dvoufázového říjnového úklidu, k němuž se může připojit kdokoli, je v rámci prevence kriminality zapojena i městská policie a příbramská nezisková organizace Magdaléna pečující o prevenci a léčbu drogově závislých. Kontejner potřebný pro úklid větších kusů zajistily Technické služby Příbram.

Na injekční stříkačky rukavice nestačí

Říjnový úklid kolem ubytoven.

Jak správně sebrat při úklidu injekční stříkačku, předem informovala Petra Štvánová z o.p.s. Magdaléna pro drogově závislé (na snímku). „Hlavně na injekční stříkačky nesahat. Mají za úkol mě zavolat a já to seberu pinzetou do kontejneru, který od nás má i městská policie. Jednu stříkačku našla paní a já jsem už taky jednu našla," poznamenala Petra z Magdalény, která je i na okolí ubytoven „pod čerťákem" běžně při svých programech zaměřená. Jsou nějaká typická místa, kde je potřeba dávat si pozor na zranění od použité jehly? „To se nedá přesně lokalizovat. Nacházíme je ve městech i na vesnici. Ale všeobecně kolem odpadkových košů, laviček, v parcích…" dodává Petra Štvánová.

Do úklidu se zapojilo i několik škol

Poslední dvě říjnové akce se budou konat ve čtvrtek a v pátek: V rámci preventivně naučné akce se do úklidu města zapojí i žáci některých základních a středních příbramských škol se svými učiteli. „Žáci budou samozřejmě důkladně poučeni o bezpečnosti práce, doprovázet a pomáhat jim budou strážníci a asistenti prevence kriminality Městské policie Příbram. Uklízet se budou veřejná sportoviště, zelené plochy, veřejná prostranství, dětská hřiště a okolí škol," informuje mluvčí radnice Pavlína Svobodová. Technické služby zajišťují přistavení kontejnerů, Městská policie zajišťuje ochranné pomůcky a pytle na odpad a společně s asistenty prevence kriminality dohlédnou nad zdárným průběhem akce. Všechny dílčí úklidové akce se konají za spolupráce Města Příbram, Technických služeb, Městské policie Příbram, se zapojením dobrovolníků z řad nájemníků ubytoven, Azylového domu Příbram, neziskových organizací (NZDM Bedna, Magdaléna, Alka) a dalších. Pro dobrovolníky je po práci připraveno malé občerstvení v podobě plněné bagety a pití.

Autor: Markéta Lišková

5.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení