VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústavní lékárna vyšla vstříc svým pacientům a prodloužila otevírací dobu

Příbram /LÉKAŘ ODPOVÍDÁ/ – Jakou otevírací dobu má nemocniční lékárna? Jaký je rozdíl mezi mezi originálními léky a generiky? I na tyto otázky našich čtenářů odpovídá Mgr. Hana Maršíková, primářka ústavní lékárny Oblastní nemocnice Příbram.

26.2.2014
SDÍLEJ:

Oblastní nemocnice Příbram.Foto: DENÍK/Markéta Jankovská

Neměla by mít nemocniční lékárna otevřeno non-stop? Dříve existovaly pohotovostní noční služby a lidem to vyhovovalo.

V dnešní době mají nepřetržitou otevírací dobu jen nemocniční lékárny velkých fakultních nemocnic a některé velké poliklinické lékárny. Je tomu tak hlavně z finančních důvodů. Zajištění této služby je mnohem nákladnější než odpovídá jejímu využití. Naše lékárna během loňského roku vyšla vstříc svým pacientům a prodloužila svojí otevírací dobu o hodinu každý den mimo pátku. Pohotovosti vykonávané naší nemocnicí jsou námi plně zásobeny a v nezbytně nutných případech mohou pacienta konkrétním lékem na nezbytně dlouhou dobu vybavit jak dovoluje lékárenská vyhláška č. 84/2008. Seznam lékáren s nepřetržitým provozem naleznete na www.sukl.cz.

Neustále se tvrdí, že při antibiotické léčbě je dobré přidat laktobacily. Ale pokud antibiotika vybijí celou mikrofloru, jak skončí ty laktobacily?

Je pravda, že se při léčbě antibiotiky doporučují laktobacily. Je důležité, aby se neužívaly současně s antibiotikem, ale užívají se přibližně v polovině nebo 2. třetině mezi jednotlivými dávkami antibiotika. Antibiotika už jsou v té době ze střeva vstřebána a laktobacily mohou působit.

Mám křečové žíly, nijak neléčené. Mám jako prevenci používat Acylpyrin, pokud ano, v jakém dávkování?

Pokud již trpíte křečovými žílami, je potřeba je léčit a předejít dalšímu zhoršování onemocnění a následným komplikacím. Bylo by dobré navštívit i lékaře, jelikož nevím, v jakém rozsahu je vaše onemocnění. Pokud máte vnější křečové žíly, není to takové riziko jako vnitřní, ale i tak je potřeba je léčit. Základní léčbou jsou kompresní punčochy, které se liší sílou komprese a používají se podle stavu onemocnění a rizika (lze, aby lékař napsal na úhradu pojišťovny určitý typ komprese). Dále jsou možné i léky ve formě tablet, které lze užívat. Snižují otok dolních končetin, únavu při dlouhém stání atd. Nepatří k nim Acylpyrin.

Jsem zdravotní sestra, ale nechci pracovat v klinické praxi. Je možné se uplatnit ve vaší lékárně nebo je nutné farmaceutické vzdělání?

Se vzděláním v oboru zdravotní sestra se lze uplatnit i v lékárně a to na pozici sanitář podle §42 z. 96/2004 Sb. o nelékařských zdravotnických povoláních. Pro získání odborné způsobilosti k výkonu povolání farmaceutický asistent je nutné absolvovat studium (§19 z. 96/2004 Sb.) a pro výkon povolání farmaceuta je nutné absolvovat vysokoškolské vzdělání v oboru farmaceut (§10 z. 95/2004 Sb. o lékařských zdravotnických povoláních).

Prosím, vysvětlete rozdíl mezi originálními léky a generiky.

Originální lék (nazývaný také referenční lék) je většinou první zaregistrovaný lék (originál) s konkrétní léčivou látkou. Je to lék, jehož léčivá látka, popřípadě i další know-how, jsou chráněny lhůtami duševního vlastnictví (tzv. patentově chráněný). Pro schválení originálního přípravku je nutné předložit výsledky provedených klinických studií, které podle povahy léčiva trvají i řadu let.

Generický lék (generikum) obsahuje stejné léčivo ve stejném množství jako příslušný originální přípravek, má i stejnou lékovou formu, např. tablety a tobolky, a stejnou biologickou účinnost. Typ a poměr použitých pomocných látek (plniv, pojiv, barviv apod.) může být od originálu odlišný. Výrobce generika musí prokázat, že je generický lék „bioekvivalentní" k léku originálnímu. To znamená, že se do krevního oběhu dostane stejné množství léčiva jako v případě originálního léku a rovněž jeho vylučování z organismu je stejné, tedy dané léčivo se chová v organismu stejně jako originální lék. Generické léky mohou být uvedeny na trh až po vypršení lhůt patentové ochrany originálů.

Jsem přesvědčen, že mi originální Ibalgin zabírá lépe než generikum. Je to možné?

Ibalgin je generický lék obsahující léčivou látku ibuprofen. Originální lék je Brufen. Generické léky jsou bioekvivalentní k léku originálnímu, tzn. mimo jiné že jejich léčebný efekt je stejný. To, že vám Ibalgin zabírá lépe než ostatní generické léky obsahující ibuprofen, není tudíž ničím racionálně odůvodnitelné než-li pouze vaším osobním přesvědčením.

Mám velice ráda nutridrinky, ale trochu se bojím, zda mi jejich popíjení místo normální stravy nemůže způsobit nějaké obtíže.

Nutridrinky jsou speciálně připravované pro potřeby pacientů, kteří nejsou schopni přijímat klasickou stravu, a nebo energetický příjem ze stravy není pro jejich organismus dostatečný. Jako doplněk ke stávající stravě (pokud je člověk podvyživený nebo např, po těžší nemoci ztratil hmotnost,…) se doporučují 2 až 3 drinky během dne. Nutridrinky lze stravu zcela nahradit (ne u každé řady, např. ne u krémů nebo Nutridrinků compact). Doporučuje se až 7 drinků během dne. Samozřejmě je lepší, pokud je pacient schopen přijímat klasickou stravu, aby ji jedl. Pokud není jiná možnost, volí se forma nutridrinků. Pokud by se pil pouze jako chuťovka, přiberete na váze.

Jak se připravit na operační zákrok, aby se vše lépe hojilo? Existuje nějaká pomoc z lékárny?

Při každém chirurgickém zákroku může organismus reagovat zánětem, otokem a bolestí. Významnou pomocí při hojení po operacích jsou enzymy, které obsahuje např. lék Wobenzym – je k dostání bez lékařského předpisu, nebo doplněk stravy Apo-Curenzym. Omezují vznik otoků a urychlují jejich vstřebávání, zmírňují bolest a zkracují dobu hojení. Nejlepšího účinku se dosáhne, zahájí-li se podpůrná léčba co nejdříve po operaci, v některých případech se doporučuje začít s užíváním i týden před operací, samozřejmě po předchozí konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Jak nahlížíte na homeopatickou léčbu? Mají o ni lidé velký zájem?

Homeopatická léčba má své výhody: je netoxická, bez vedlejších nežádoucích účinků a může se kombinovat s léčbou klasickou, kterou doplní, podpoří, případně zmírní její vedlejší účinky. Homeopaticky můžeme ovlivnit i některé problémy, které klasickou medicínou řešit neumíme. Nemůžeme ale homeopatiky nahradit klasická léčiva. Je tedy velmi vhodná zejména pro děti nebo pro těhotné, pro které jsou mnohá klasická léčiva nevhodná, ale samozřejmě i pro všechny, kteří chtějí použít na řešení svých problémů něco šetrnějšího. Je třeba podotknout,že jen některá homeopatika jsou volně prodejná, většinu zdravotních problémů můžeme řešit homeopaticky jen po konzultaci s lékařem s homeopatickým vzděláním, který nám vybere a předepíše vhodný lék podle našich specifických příznaků.

Autor: Redakce

26.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení