VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V bunkrech mezi Borovnem 
a Míšovem vzniká nové muzeum

Míšov /FOTOGALERIE/ – V jednom z celkem dvou podzemních bunkrů v areálu bývalých sovětských kasáren mezi obcemi Míšov a Borovno vyrůstá nové muzeum. Bude zajímat především lidi, kteří se věnují vojenství, ale i ty, kteří rádi poznávají historii naší země a historii lidstva jako celek.

13.2.2013 2
SDÍLEJ:

V bunkrech mezi Míšovem a Borovnem vzniká nové muzeum.Foto: Karel Hutr

Expozice, která tu bude veřejnosti k dispozici od slavnostního otevření 22. června, je totiž v mnohém šokující. Mapuje vývoj a využití atomu, a to především ve vojenství.

Bohatá expozice, kterou jsme měli možnost vidět ještě nedodělanou, je už nyní v mnoha směrech šokující – od obrazové dokumentace přes mnoho názorných ilustrací, dokazuje ničivou sílu, kterou je schopen člověk vytvořit z atomového štěpení až do takového extrému, že by zničila naši planetu.

Václav Vítovec, majitel muzea, nás slovem provedl vývojem atomových zbraní, obdobím studené války přes jaderné zkoušky obou vojenských velmocí až po současnost. Kromě toho najdete v muzeu rozličné artefakty, které se našly při budování expozice jak v podzemí, tak v okolí areálu. Zajímavý je i výklad, jak to v kdysi přísně střeženém podzemním krytu fungovalo včetně specifik služby vojáků.

Jak už bylo uvedeno, v blízkosti je druhý podzemní kryt, naprosto totožný s tím, kde je muzeum. Jejich okolí hlídala kulometná hnízda a několik set metrů odtud jsou bývalá sovětská kasárna.

Václav Vítovec uvažuje, že areál bude možné navštívit z blízkého parkoviště a pro děti tu bude atrakce v podobě stezky lemované pohádkovými či regionálními postavičkami. „Může tu i vzniknout muzeum Brd a zdejších řemesel, aby si tu našel to své každý návštěvník," naznačuje pan Vítovec.

Muzeu pod Nadací Železná opona propůjčilo areál ministerstvo obrany na dvacet let.

Podzemní bunkry pod názvem Javor 51 Borovno byly postaveny jako speciální utajený objekt tehdejší československou armádou. Výstavba začala v roce 1966 v rámci akce Javor. Budování skladů odstartovalo jednání Varšavské smlouvy rok předtím. Byl určen pro skladování jaderných hlavic pro operačně-taktické a taktické rakety.

Na základě požadavků sovětské strany většinu stavebních prací prováděly české stavební společnosti, s výjimkou prací v režimových částech a také kromě dvou velkých bunkrů s podzemní a nadzemní částí.

Podzemní sklady spolu s celým areálem převzala po vybudování Sovětská armáda v roce 1969. V klimatizovaných podzemních skladech měly být umístěné v případě válečného konfliktu jaderné hlavice. Když po roce 1990 kasárna sovětská vojska opustila, prováděla se přesná dozimetrická měření. Zvýšená radioaktivita nebyla zjištěna ani v dalších dvou ze stejného důvodu postavených skladech v Bílině a v Bělé pod Bezdězem. Je jasné, že bunkry byly určeny pro umístění jaderných hlavic, ale ministerstvo obrany to na základě negativních výsledků dozimetrických měření nemůže potvrdit ani vyvrátit.

Historie bývalých kasáren Míšov:

Sovětská vojska opustila objekt v Míšově 4. července 1990. V letech 1994 až 1995 byl jeden z podzemních objektů pronajat České národní bance za účelem uskladnění staženého neplatného oběživa. Od 26. dubna 2006 do 31. prosince 2008 byl pak jeden z podzemních objektů pronajat Lidovému spolku péče o německé válečné hroby (se sídlem v Kasselu v SRN). Účelem pronájmu bylo dočasné uložení ostatků německých vojáků.

Autor: Karel Hutr

13.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení