VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Dobříši si připomněli odkaz Jana Husa

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Státní svátek ke Dni upálení mistra Jana Husa uctili i v Dobříši. Dopředu byla avizovaná akce v Husově parčíku, kdy tradičně starosta města položí květiny a složí hold za přítomnosti čestné stráže. Na místo bohužel nikdo z obyvatel nedorazil, přítomna byla pouze městská policie, starosta města Dobříše Stanislav Vacek a fotografové. 

7.7.2017
SDÍLEJ:

Státní svátek ke Dni upálení mistra Jana Husa uctili i v Dobříši v Husově parčíku.Foto: Šárka Spáčilová

Proč je Jan Hus natolik významný, že mu dokonce patří státní svátek? Byl to římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor církve a kazatel. Vyučoval na pražské univerzitě, a dokonce se stal jejím rektorem. Zasloužil se o zjednodušení českého jazyka. Kázal proti zkorumpovanosti středověké církve, hlavně o takzvaných odpustcích, a bibli překládal do jazyka prostých lidí. Husova podpora překladů Bible do srozumitelné češtiny a němčiny a veřejného laického čtení z ní byla nakonec jedním z klíčových bodů jeho pozdějšího otevřeného rozkolu s církví. Volal po zreformování církve a byl podporovatelem Viklefových myšlenek o nutnosti modernizace církve.


Za své myšlenky byl uvrhnut do klatby a exkomunikován z církve. Po svém příjezdu na Kostnický koncil, kde měl být jeho spor s církví a papežem dořešen, byl zatčen, uvězněn, souzen bez možnosti obhájce a 6. července 1415 upálen. Jeho ostatky byly vhozeny do Rýna. Další pronásledování jeho podporovatelů během dalších čtyř let vygradovalo až po husitské války. Jan Hus bývá uváděn jako předchůdce protestantské reformace. V 19. století během národního obrození začal být uznáván jako jedna z velkých postav českých dějin.

Šárka Spáčilová

Autor: Redakce

7.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veronika Novotná si běží pro první místo ve štafetě na ME kategorie U17.

Pětibojaři na mistrovství světa nezklamali

Oblastní nemocnice Příbram.

Péče ORL v Příbrami i přes krizi s lékaři zůstane

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Sezóna mláďat pomalu končí, je čas na pořádné letní akce, říká Pavel Křížek

Hrachov /FOTOGALERIE/ - Ochrana fauny je nezisková organizace působící v Hrachově a ve Voticích. V Hrachově je záchranná stanice pro zraněné divoce žijící živočichy a ve Voticích Motýlárium. V hrachovském areálu se konají také kulturní a vzdělávací akce a přednášky pro veřejnost. Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek zodpověděl několik otázek týkajících se léta v záchranné stanici a také jaké plánují akce pro veřejnost.

Hlavním problémem neplodných párů je dnes jejich vyšší věk, říká gynekolog

Příbramsko - Porodníka Jana Rapsu bylo dříve možné potkat v příbramské porodnici, kde jeho uklidňující a pečlivý přístup usnadnil těžkou chvilku nejedné nastávající matce. Dnes se o své pacientky stará hlavně v gynekologické ambulanci v Sedlčanech. Jednou týdně si odskočí do IVF centra v Praze, kde pomáhá budoucím rodičům v problémových případech s otěhotním.  

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení