VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vařeka: Už letos musí být vyznačena páteřní síť tras v Brdech

Příbram – Už v příštím roce od prvního ledna bude vyhlášena Chráněná krajinná oblast Brdy. Podle příbramských radních bude zpřístupnění současného vojenského újezdu jednou z největších událostí v české turistice v příštím roce.

20.5.2015
SDÍLEJ:

Cykloturistika. Ilustrační fotoFoto: Deník

Ve zrušení vojenského újezdu, vyhlášení CHKO a zpřístupnění Brd veřejnosti se podle radnice nabízí jedinečná a neopakovatelná příležitost k výraznému rozvoji cestovního ruchu nejen pro město Příbram, ale i pro celý region.

„Současné vedení radnice zrušení vojenského újezdu a vznik CHKO vždy podporovalo a situaci kolem vznikající CHKO Brdy aktivně sleduje. Momentálně se zajímá o to, jakým způsobem probíhají přípravy na zahájení 1. turistické sezóny v Brdech a jaká je situace ohledně značení turistických tras," uvedla za vedení města její mluvčí Pavlína Svobodová.

Na začátku května se uskutečnilo v Praze krátké informativní setkání s předsedou rady značení Klubu českých turistů Karlem Markvartem. „Jednalo se o dalším postupu při přípravě značení turistických tras v rušeném Vojenském újezdu Brdy," uvedl starosta města Jindřich Vařeka s tím, že značení by měli provést členové Klubu českých turistů na trasách, které budou odsouhlaseny skupinou tvořenou zástupci Klubu českých turistů, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Újezdního úřadu, Vojenských lesů, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva obrany a z řad znalců místních podmínek v Brdech. S velkou pravděpodobností by mělo jednání této koordinační skupiny proběhnout v Příbrami, jejíž zástupci by se měli také samotného jednání zúčastnit.

„Na schůzce bylo konstatováno, že některé existující návrhy na vyznačení turistických a cyklistických tras v Brdech neodpovídají reálné situaci, pokud jde o respektování území, která budou i po vyhlášení CHKO veřejnosti nepřístupná, nebo stavu pyrotechnické očisty," uvedl dále starosta a připomíná, že prozatím se k otázce značených cest v Brdech stavěl velmi rezervovaně zejména újezdní úřad v Jincích.

„Jeden z jeho pracovníků dokonce nedávno v místním tisku prohlásil, že nebude povolováno značení nových tras nejméně do konce letošního roku a možná, že až od konce roku 2017, kdy by měla být dokončena pyrotechnická asanace území zrušeného újezdu," uvedl dále starosta.

Město Příbram považuje otázku včasného vyznačení tras za velmi důležitou součást budování turistické infrastruktury v oblasti Brd a jednu z podmínek bezproblémového rozvoje cestovního ruchu v regionu.

„Za tím účelem má město v úmyslu samo podniknout některé kroky a opatření ke zlepšení dostupnosti budoucí CHKO Brdy, například zřídit nové cyklostezky a cyklotrasy a turistické trasy nebo zlepšit nabídku pro turisty postupným vybudováním rozhledových míst a mobiliáře jak v samotném městě, tak v jeho blízkém okolí," přibližuje záměry města starosta a dodává, že má v úmyslu v této strategii spolupracovat i s dalšími dotčenými obcemi, zejména s Bohutínem, Obecnicí, Podlesím a Lhotou u Příbrami.

„Některé konkrétní projekty jsou již zapracovány do návrhu Strategického plánu rozvoje města, jímž se zabývalo pondělní zastupitelstvo," dodává starosta.

Situaci, že značení nových turistických tras nebude povolováno nejméně do konce letošního roku a možná, že až od konce roku 2017, účastníci pražského setkání považují za nepřijatelné a jsou naopak přesvědčeni, že základní síť turistických tras by měla vzniknout už v letošním roce. A to zejména z toho důvodu, aby bylo možno očekávané návštěvníky Brd hned po zrušení újezdu k 31.12.2015 nasměrovat na bezpečné trasy a zabránilo se tak případným škodám a dokonce i nebezpečí, jež by mohla způsobit živelná a neregulovaná návštěvnost jak pro ochranu přírody, tak i pro bezpečnost a zdraví návštěvníků.

V tomto smyslu byly přijaty i závěry jednání konference Budoucnost Brd v CHKO ve dnech 27. a 28. března letošního roku.
„Předpokládáme, že výsledkem chystané koordinační schůzky bude mimo jiné odstranění některých nejasnosti a nedorozumění a to, že značení turistických cest v Brdech bude moci skutečně začít už letos a do konce roku vznikne alespoň páteřní síť hlavních turistických a cyklistických tras a snad i některých běžkařských tratí," dodal na závěr Jindřich Vařeka.

Autor: Redakce

20.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

Příbram /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Naprosto neobyčejná česká kapela The Tap Tap loni oslavila plnoletost a sklízí zasloužené úspěchy nejen u nás, ale i za hranicemi. Spolupracuje se známými zpěváky a nebojí se nazývat věci správnými jmény. To potvrzují nejen texty, ale i mluvčí kapely Ladislav Angelovič a kapelník Šimon Ornest, kteří Deníku poskytli rozhovor před koncertem v příbramském letním kině v rámci programu legendární kapely Keks.  

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.  

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Strakonice – Na ukazateli svítilo v 15. minutě hrozivé skóre 0:4. Bylo tomu tak v prvním přípravném utkání hokejistů Strakonic doma proti Příbrami. Čtyřgólové manko však Jihočeši v sobotu 19. srpna dokázali vyrovnat, ale v závěru zápasu inkasovali popáté a prohráli nakonec 4:5 (0:4, 3:0, 1:1).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení