VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani u včelaření nechybí veselé historky

ROŽMITÁLSKO - Václav Němec ze Vševil – Lesních chalup je jedním ze zakládajících členů organizace Českého svazu včelařů vRožmitále pod Třemšínem. Včelařství se věnuje už řadu let. „Na včely nedám dopustit,“ říká vrozhovoru.

24.7.2007
SDÍLEJ:

Václav Němec ze Vševil – Lesních chalupFoto: DENÍK

Jak jste se ke včelám dostal, kdy vás to „chytlo“? Včelařil už někdo zvašich předků?

Moje první setkání se včeličkami bylo asi vpěti letech. U sousedů postavili včelín a o včely se jim staral jejich strýc, hajný pan Pour. Byl to již starý pán, nosil na hlavě myslivecký klobouk, měl dlouhý šedivý plnovous, a krásné jiskrné oči. Když pracoval na včelách, pozval mne, abych mu asistoval. Za odměnu jsem dostal „srdíčko“ panenského díla smedem.

Jinak vnaší rodině dříve nikdo nevčelařil. Já jsem začal vroce 1963, kdy jsem si koupil dvoje včelstva. Mými velmi dobrými rádci byli pan učitel František Karas a pan učitel Tesař.

Jste vprofesní organizaci včelařů, můžete zavzpomínat?

Již od počátku jsem členem Základní organizace včelařů vRožmitále pod Třemšínem. Mnoho let jsem pracoval ve výboru organizace a podílel se na její činnosti. Vzpomínám na zdařilý zájezd na Šumavu, kde jsme navštívili včelín pana Uhlíka a vyřezávaný včelín pana Macha vKrušlově.

Co vás na vašem koníčku uspokojuje, a co je někdy vysloveně knaštvání?

Práce se včeličkami je náročná, ale krásná. Člověk se tak dostává blíž kpřírodě a poznává její zákonitosti. Každé roční období má své kouzlo. Nejvíce mám rád jaro a probouzející se přírodu. Vté době se provádějí jarní prohlídky včelstev. Včelky začnou stavět na vložených mezistěnách nové plásty, nosí do úlu rousky pylu a nektar zprvních květů. Zahrada ožívá jejich bzukotem. Večer už včely voní, když větrají křidélky svá obydlí. Je to období rychlého rozvoje včel a naděje každého včelaře na dobrou sklizeň medu.

Toto období však také přináší nebezpečí při neodborné aplikaci chemického ošetření zemědělských porostů, zvláště řepky. Již několikrát jsem se díval na hromádky mrtvých včel na letácích úlů, na zesláblá včelstva a bylo mi velmi líto, že tomuto pracovitému hmyzu může někdo tak ublížit.

Máte nějakou veselou historku, nikoli znatáčení, ale třeba ze stáčení?

Včelařských historek jsem zažil několik. Jen namátkou: jeden můj přítel chtěl sejmout roj zvysokého stromu, a protože byl myslivec a včelí roj seděl vysoko ve větvích kam se nedalo vylézt, použil pušku a snažil se roj sestřelit. Výsledek na sebe nedal dlouho čekat. Plno žihadel a neusazený roj.

Popíšete stručně celý proces „výroby medu“ až po stáčení zplástů? Někteří znás to možná neví…

Na tuto otázku bych potřeboval větší prostor, tak jen velmi krátce. Včela patří do skupiny hmyzu, který žije ve společenství. Tato skutečnost vyžaduje, aby měla dostatek zásob potravy kpřečkání zimního období. Potravou včel je voda a pyl. Vdobě, kdy příroda nabízí své bohatství, včeličky létají na květy, sbírají pyl, který na zadních nožičkách ukládají na tzv. rousky, a nosí do úlu. Totéž se děje při návštěvě květů, obsahujících nektar. Včelka sladký nektar vysaje, uloží jej do medného volátka a odnese do úlu.

Vkaždém včelstvu panuje pevný řád. Každá včelička podle svého věku vykonává svou práci. Skupina včel, sbírající nektar, při navrácení do úlu předá nektar skupině mladších včel, které jej zpracovávají a přidávají kněmu výměšky svých hltanových žláz. Takto upravený jej ukládají do buněk plástu. Nektar je však řídký, má mnoho vody, která se musí odpařit. To má na starosti další skupina včel, které stojí na letácích úlů a rychlým pohybem křidélek větrají a tím odvádějí přebytečnou vodu. Když jsou buňky vplástech plné a koncentrace vody je nižší než 18 %, přichází na řadu další skupina včel, která provádí uzavření buněk vplástu voskovými víčky. Vosk včely vylučují na svém zadečku. Když jsou plásty vúlu do jedné třetiny zavíčkované, nastávají včelařské žně. Včelař plné plásty vyjímá, ometá smetáčkem včely a ukládá do připravené bedničky. Na místo odebraných plástů ukládá plásty prázdné. Plné plásty se odvíčkují speciální vidličkou a vloží do medometu. Otáčivým pohybem je med odstředivou silou vystřikován na stěnu medometu, po které stéká a vytéká přes sítka do nádoby. Po vyčeření se plní do sklenic a je připraven ke konzumaci.

Nepostihla váš chov někdy varoaza včelstva?

Varoaza včel, kterou způsobuje roztoč Varoa destruktor, je rozšířena plošně na celém území naší republiky. Také na Rožmitálsku jsme těmito roztoči postiženi. Sohledem na prevenci a systematickou léčbu včelstev se daří zdravotní stavy včelstev udržet na únosné hranici. Chtěl bych čtenáře upozornit, že tato nemoc nemá žádný vliv na kvalitu medu. Varoaza není virové onemocnění, ale napadení včelstva roztočem, který parazituje na včelím plodu, posléze na včelách.

Co byste doporučil zhlediska výživných hodnot medu? Nemyslíte si, že se jej konzumuje velmi málo? Přitom léčebné účinky medu jsou stoletími prověřené…

Med odjakživa sloužil jako sladidlo, potravina i lék. Obsahuje různé druhy cukrů, které jsou daleko stravitelnější než cukr řepný a nezatěžuje proto tolik tělesné orgány. Dále jsou vněm některé kyseliny, bílkoviny, enzymy, minerální a aromatické látky, stopové prvky, vitamíny, aminokyseliny, pyl a další složky vharmonickém složení. Má antibakteriální účinky. Je ideální potravinou i lékem. Vzápadních zemích je spotřeba medu daleko vyšší než u nás.

Doporučil bych našim čtenářům, aby navštívili některého známého včelaře a koupili si med od něj dnes běžně povolenou formou prodeje medu „ze dvora“.

24.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení