VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedra zásobu vody v Příbrami neohrozí. Dobříš je na tom hůř

Příbram – V současných tropických vedrech není výjimkou nedostatek pitné vody v lokálních zásobnících a je už jen otázka času, kdy budou vodohospodáři varovat před plýtváním, podobně jako už při první vlně veder v Dobříši.

18.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Kateřina Chourová

Odběratelé vody v Příbrami zatím obavy z nedostatku vody mít nemusí, jak informovala příbramská radnice, která čerpá ze zprávy od vodohospodářské společnosti 1.SčV.

„Z informací provozovatele vyplývá, že v oblasti zásobování pitnou vodou má vodovodní systém dostatečnou kapacitu a lze výhledově uvažovat o připojení dalších více než 20 tisíc obyvatel," uvedl k informacím 1. SčV starosta města Příbrami Jindřich Vařeka, ale dodává, že nezbytnou podmínkou využití této volné kapacity je odstranění některých lokálních omezení vodohospodářského majetku.

Podle údajů z konce roku je veřejným vodovodem v Příbrami zásobeno více než 32 tisíc obyvatel. To při celkové spotřebě pitné vody zhruba dva miliony kubíků za rok představuje průměrnou denní spotřebu ve výši přibližně 60 litrů na osobu za rok.

Jak je to se zdroji, zásobováním a spotřebou pitné vody v Příbrami?

Veřejný vodovod města Příbrami je součástí skupinového vodovodu Příbram. Ten vedle vlastního města zásobuje ještě další obce sdružené ve Svazku obcí pro vodovody a kanalizace Příbram a také několik samostatných obcí. Část pitné vody je také předávána Vodohospodářské společnosti Dobříš za účelem zásobování několika obcí na Dobříšsku. Celý vodovodní systém je zásobován výhradně pitnou vodou vyráběnou na třech místních úpravnách vody: Hatě, Hvězdička a Kozičín.

Pro přehlednost uvádíme i přehled využívaných vodních zdrojů: Vodní nádrž Láz, Vodní nádrž Pilská, Vodní nádrž Obecnice, Úpravna vody Hatě má nové zařízení na dávkování vápna.Vltava pro Úpravnu vod Hatě, Dědičná štola a Prameniště Lipový Luh. Povolený odběr z těchto zdrojů je podle radních necelých 6 milionů kubíků za rok.

Od roku 2011 byla do konce roku 2014 spotřeba pro celý skupinový vodovod v průměru zhruba 2,6 milionu kubíků za rok (z toho pro město Příbram to bylo zhruba 2 miliony).

„Z výše uvedených hodnot je zřejmé, že stávající spotřeba pitné vody je výrazně nižší než dostupné množství vody z využívaných vodních zdrojů," dodala tisková mluvčí města Pavlína Svobodová.

V posledních letech má podle informací 1. SčV spotřeba pitné vody, jak v samotném městě, tak v celém skupinovém vodovou, mírně klesající tendenci. A co se týče výhledu v souvislosti s předpokládaným územním a demografickým vývojem rozvojem města, předpoklad spotřeby vody pro skupinový vodovod k roku 2030 jsou 4,2 miliony kubíku za rok (pro město Příbram cca 3 miliony). Z toho vyplývá, že i pro výhledový stav je stávající kapacita vodních zdrojů a úpraven vod dostatečná.

Přesto, že celková kapacita dostupných zdrojů vody je výhledově dostatečná, jak už bylo řečeno výše podle 1. SčV vykazuje systém zásobování pitnou vodou některé lokální nedostatky a omezení, týkající se například nedostatečného tlaku vody, profilu či špatného technického stavu některých úseků vodovodního potrubí.

Převážná část úseků je podle informací 1. SčV původní a budovaná z litinových a ocelových potrubí, jejichž stáří je 50 až 80 let a blíží se tak ke hranici své předpokládané životnosti.

Zato Dobříš trápí problém opačný

Potrubí v centru města se daří úspěšně obnovovat v rámci rekonstrukcí silnic, ale se zásobou pitné vody to není slavné. „Lidé se hromadně pustili do napouštění bazénů přímo z vodovodu a do toho zalévání zahrádek… Naštěstí jsme to zvládli, ale hrozí, že se vodojemy vyprázdní. Situaci zachránilo ochlazení," konstatuje ke každoroční opakující se situaci dobříšský vodohospodář Vladimír Kovařík s tím, že poučování veřejnosti o plýtvání vodou vedou jen k tomu, aby se obyvatelé začali zásobovat, čímž by se situace ještě zhoršila.


Zásobárnu pitné vody má Dobříš na Svaté Anně, kde je ještě rezerva zhruba na dva měsíce.

Starosta Dobříše Stanislav Vacek spolu s vodohospodáři zvažuje, jak z opakující se krize ven. „Je tady jedna cesta, která už po léta funguje. Vodní nádrž se dá v letním období použít jako záložní zdroj, který se doplňuje. Jenomže nádrž se čistila a přišly tři dny tepla, což s vodou zahýbalo. Druhá věc je do budoucna výstavba ještě jedné komory vodojemu, aby voda vystačila na celé letní období," navrhuje starosta Vacek a dodává, že ztráty pitné vody jsou na druhou stranu nyní celkově daleko menší, konkrétně ztráty z narušeného potrubí v podzemí, a to díky rekonstrukcím.

„Potrubí v centrální části města bývá často až sedmdesát let staré, tam jsou ztráty neměřitelné a často nejsou úniky ani vyhledatelné, oproti klasickým poruchám," doplňuje vodohospodář Kolařík, podle něhož se velmi kladně projevily opravy sítí hlavně ve staré části města, jako například v nedávno dokončené Petrovičově ulici.

Autor: Kateřina Chourová, Markéta Lišková

18.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZUJEME
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení