VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká radost v Kamýku! Hejtmanka přivezla do nejlepší obce Zlatou stuhu

Kamýk nad Vltavou /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ – Slavnostní atmosféra v sobotu panovala v Kamýku. Stal se nejkrásnější obcí v krajském kole soutěže Vesnice roku 2012. Radost je o to větší, že se kromě absolutně největšího ocenění v soutěži v podobě Zlaté stuhy může těšit ještě na milionovou odměnu.

23.7.2012
SDÍLEJ:

Slavnostní předání Zlaté stuhy obci Kamýk nad Vltavou. Foto: Radek Ctibor

Zlatou stuhu přivezla do Kamýku v sobotu středočeská hejtmanka Zuzana Moravčíková a s ní se na slavnost dostavil náměstek Marcel Chládek a předseda hodnotící komise a ředitel soutěže Viktor Liška. Nechyběl ani poslanec za Příbramsko Ivan Fuksa.

Vzácnou návštěvu lidé v Kamýku přivítali jak se patří. Před kulturním domem vyhrávala kapela, už venku vonělo občerstvení, ženy v krojích a různých kostýmech nešetřily pohoštěním a milým úsměvem.

V přízemí „kulturáku" se příchozí mohli podívat na výstavu místních školáků a spolků a rozšířit si tak obzory o životě v obci. V hloučku u dveří vesele štěbetaly členky místního tanečního spolku Country Baby. V jejich přítomnosti neměl nikdo čas na rozpaky. „Už jste byli nahoře? Napekly jsme „kamýčky", to jsou takové malé kamínky, ale nebojte se, zuby si na nich nevylomíte," vyzývala k zobnutí členka spolku Miloslava Postawová.

V sále plném lidí, který už hodně pamatuje, a na vzhledu to rozhodně nebylo znát, se vzpomínalo na léta minulá, na záplavy a následné opravy. Sešli se tu i zástupci dalších středočeských, o něco „méně úspěšných" obcí, aby převzali diplomy. Každá z nich je v nějaké oblasti opravdu dobrá. Odpolední program v sále byl vkusný a vtipný, slavnostní projevy prokládaly místní spolky svými vystoupeními. Samozřejmostí bylo vystoupení tanečního souboru Kamýček, proslaveného folklorním tancem nejen u nás, ale i v zahraničí.

Celkem 278 obcí ze třinácti krajů České republiky soutěží o titul Vesnice roku 2012. Hodnotí se v nich například společenský život, aktivity občanů, péče o stavební fond a obraz vesnice, péče o krajinu nebo připravované záměry.

Obce oceněné v krajském kole získávají příslib dotace v rámci podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova ve výši 600 tisíc korun za Modrou, Bílou nebo Oranžovou stuhu a 1 milion korun za Zlatou stuhu.
Vítěz celostátního kola získá příslib dvoumilionové dotace. Za Středočeský kraj se do letošní soutěže přihlásilo 21 obcí.

O slavnostní atmosféru se postarali obyvatelé Kamýku a místní spolky

Slavnostní předání Zlaté stuhy obci Kamýk nad Vltavou.

„V Kamýku je spousta věcí, na které by člověk mohl být pyšný. Asi nejvíc na to, že se tu udržuje čistota, prostě, že se tu dobře žije," pěla chválu na obec Kateřina Ptáčková (vpravo), která spolu s přáteli před kulturním domem rozdávala příchozím dobrůtky a úsměv.

Slavnostní předání Zlaté stuhy obci Kamýk nad Vltavou.

COUNTRY BABY. Tak se jmenuje skupinka kamýckých žen, které prý nechtějí posedávat doma, a tak stále vymýšlejí nějakou zábavu. Pravidelně se scházejí v tělocvičně a nacvičují country tance. Do nich zasvěcují i děti a jak je příležitost, jako třeba v sobotu při předávání Zlaté struhy, zatančí pro diváky. „Ještě máme trochu síly, tak proč bychom posedávaly po lavičkách. Scházíme se, nacvičujeme, nasmějeme se u toho, drbeme a ještě si zatancujeme. Už jsme byly na Bambiriádě, na zábavě v Oborách," svěřila se po přivítání Miloslava Postawová, předsedkyně kamýckého svazu důchodců (na snímku druhá zleva). Vpravo od ní stojí umělecká vedoucí Zdeňka Recmanová. Kvůli slavnosti si prý musely „odskočit k pečení" z letního tábora, kde je Zdeňka hlavní vedoucí. 

Starosta Petr Halada: Lidé mi blahopřejí a já zas jim

Slavnostní předání Zlaté stuhy obci Kamýk nad Vltavou.

JEDEN bez druhého by nedokázal nic. To starosta Kamýku Petr Halada (na snímku) moc dobře ví a se sympatiemi k obyvatelům obce se netají. Oni ho mají také rádi. Pravděpodobně v tom tkví úspěch, kterého se po letech soutěžení dočkali.

Jste nejhezčí a nejlepší vesnicí středočeského kraje. Co tomu říkáte vy, lidi, jak si užíváte atmosféru předávání?
Jsem samozřejmě velmi rád a stejně tak i všichni občané. Jednak mi blahopřejí a já blahopřeju jim, takže atmosféra je opravdu příjemná, milá.

Čekali jste tentokrát takovéhle vítězství?
Popravdě říkám, že ne. Soutěžíme už několik let a vždycky jsme vyhráli nějaký diplom nebo stuhu. Říkali jsme si – buď a nebo.

Kraj Kamýku přislíbil milion korun. Jak s penězi naložíte?
To naprosto netuším. Když dostaneme peníze, jako dříve například za dvě Bílé stuhy a Modrou stuhu, tak si o tom vždycky rozhodovali lidé v anketě. Znovu to nechám na nich. Peníze získali de facto oni.
Zaznělo tu, že obec Ratměřice, z níž pochází předseda komise, se staly vicemistry Vesnice roku v Evropě.

Načerpal jste od obce nějakou inspiraci?
Čerpám inspiraci ze všech obcí, které projíždím. Hodně cestuji po vlastech českých, jak na kole, vlakem, tak i pěšky nebo autem. Jezdím z jedné vesničky do druhé a musím říct, že obec Ratměřice je opravdu výstavní, moc si to zaslouží.

Autor: Markéta Lišková

23.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení