VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vondrášek: Chci s majitelem jednat o budoucnosti zámku

Rožmitál – Rožmitálský zámek stále chátrá. Tak nějak podobně jsme v Příbramském deníku popisovali už několikrát situaci kolem rožmitálské památky. Bohužel, situace se nezměnila a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by to mělo být někdy lepší. K tomu by mohl říci něco někdo kompetentní, jenže kdo? Kdo je vlastně nyní zodpovědný za stav zámku? Na náš dotaz Arcibiskupství pražské odpovědělo v úterý:

8.2.2013
SDÍLEJ:

Rožmitálský zámek je dominantou města, bohužel chátrající.Foto: Karel Hutr

„Arcibiskupství pražské (AP) není vlastníkem zámku v Rožmitále pod Třemšínem a nemá žádný obchodní podíl ve firmách, které ho vlastní. Z toho důvodu se k objektu zámku nevyjadřujeme," sdělil včera Deníku Karel Štícha, vedoucí Správy majetku AP.

Před tím, než přišla odpověď Karla Štíchy, jsme chtěli znát, kdo dnes skutečně vlastní zámek, jaké s ním má úmysly a proč se vůbec církev zbavila podílu na památce, což je níže uvedeno v časovém sledu, jak se situace kolem zámku vyvíjela.

Pojďme si to projít pěkně podrobně, chronologicky, zkrátka jak šel čas.

Práci mi usnadnil Jindřich Jirásek, jenž vlastní ve Starém Rožmitále Cvokařské muzeum, zajímá se nejen o historii, ale i současnost ve městě a situace se zámkem mu není lhostejná. Což shrnuje také na svém webu www.staryrozmital.cz.

Na rožmitálský zámek platil blokační paragraf jako na spousty dalšího bývalého církevního majetku Arcibiskupství pražského do roku 1998. V tomto roce město Rožmitál daruje zámek Arcibiskupství pražskému. Přičemž město od roku 1989, kdy se stalo vlastníkem této jedinečné památky, investovalo ročně asi 1,5 milionu korun s pomocí státních dotací. Při předání církvi byla alespoň opravena hlavní věž a její ochoz, dělalo se na statistickém zabezpečení některých sálů, ale nedodělané rekonstrukce časem vzaly za své.

Dva roky po změně majitele, tedy v roce 2000, vzniká firma Trinity Coop. Arcibiskupství pražské má ve firmě dvacetiprocentní podíl, Američan Roderick Marshall osmdesát procent podílu. O rok později Arcibiskupství pražské převádí zámek na společnost Trinity Coop, kterou církev podle jednatele společnosti Pavel Havlase založila se zahraničním partnerem kvůli zlepšení podmínek pro financování a následné využití zámku.

„Církev do společnosti vložila majetek v hodnotě zhruba šesti milionů, což je soudní odhad zámku," řekl o tři roky později Příbramskému deníku Pavel Havlas. Poznamenal, že opravy zámku jsou závislé na státních dotacích a grantech, ale i na penězích R. Marshalla. „Pan Marshall nemá rozhodně zájem se z Ameriky nastěhovat do zámku, ani tady po okolí rajtovat koně," vysvětlil. Jeho ctižádostí je prý objekt opravit, aby sloužil i veřejnosti. Jak to dopadlo, vidíme nyní v roce 2013, kdy zámek stále chátrá.

O pomoc žádalo město dokonce kardinála Miloslava Vlka, jenž v roce 2003 prostřednictvím správce majetku Karla Štíchy vzkazuje, že se církev rozhodla převést objekt zámku společnosti Trinity Coop pro zajištění jeho oprav a následného využívání.

Čas běží a stále se nic neděje. Až v listopadu 2012 můžeme dohledat v obchodním rejstříku, že dvacetiprocentní podíl Trinity Coop změnil majitele. Vlastníkem je nyní místo Arcibiskupství pražského firma The Spalena Company, s.r.o., která má jako předmět činnosti uveden pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Jedinou majitelkou firmy, která byla zapsána do obchodního rejstříku, je Zuzana Mruškovičová z Bratislavy.

Starosta Rožmitálu Josef Vondrášek ani po tolika letech nevzdává pokusy se spojit s těmi, kdo byli a jsou odpovědní za stav zámku. Nyní je to Američan Roderick Marshall, vlastnící osmdesátiprocentní podíl Trinity Coop a Zuzana Mruškovičová, jednatelka společnosti The Spalena Company.
„Chci se s ním sejít a o zámku pohovořit. Známí mi shánějí kontakt na majitele a doufám, že se na jaře můžeme společně s panem Marshallem, pravděpodobně stoprocentním majitelem zámku, bavit o jeho záměrech s významnou rožmitálskou památkou," sdělil Deníku starosta Vondrášek.

Autor: Karel Hutr

8.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení