Stanice je pro veřejnost otevřena od dubna do října. „Každého návštěvníka provede odborný lektor. Prohlídka trvá asi 20 minut,“ řekla Deníku Olina Ziglerová. Návštěvní hodiny jsou od pondělí do pátku od 10 do 16 a v sobotu i neděli od 13 do 16. Vstupné je 20 korun na osobu.

Posláním stanice je péče o zraněné volně žijící živočichy, jejich léčení a opětovný návrat do volné přírody. Pracovníci stanice také provádí záchranné transfery živočichů, kteří jsou ohroženi lidskou činností (například transfery ptačích hnízd v polích ohrožených při žních či obojživelníků při jarním tahu přes silnice) a ochranná zabezpečení ohrožených stanovišť výskytu živočichů, jakými jsou například zabezpečení úkrytů netopýrů.

Stanice vznikla v roce 1998 a v současnosti působí v rámci Středočeského a Jihočeského kraje na území pověřených úřadů Votice, Sedlčany, Dobříš, Příbram, Tábor a Soběslav. Služba na výjezdy pro zraněná zvířata funguje nepřetržitě 24 hodin denně s tím, že převzetí živočicha garantuje do 1 až 2 hodin od nahlášení kdekoliv v zájmovém území. Stanice má vlastní veterinární ošetřovnu. Ti, kteří se rozhodnou stanici navštívit můžou dokonce na vlastní oči vidět největší druh evropského orla, o kterého tu pečují po operaci křídla. Zraněného orla mořského našel houbař v lese na Sedlčansku.