VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vozíčkáři se dočkají slušného cestování

Příbram - Příbramští vozíčkáři se brzy dočkají nízkopodlažního autobusu, který potřebují pro přepravu k lékařům do Prahy. Právě tam mají lidé upoutaní na invalidní vozík Právní a zdravotnické centrum.

26.2.2010
SDÍLEJ:

Jaroslava Populová. Aktivní žena, která se zajímá o dění ve městě, o kulturní a duchovní život.Foto: Deník/Markéta Jankovská

Vozíčkáře trápily cesty autobusem

Zdravotně postižení na vozíčku tak často museli z Příbrami podnikat strastiplnou a nedůstojnou cestu, na které se bez pomoci druhých neobešli. Tento problém vyšel najevo, když jsme se loni na jaře vydali za vozíčkáři do příbramského pečovatelského domu, abychom zjistili, co je nejvíce trápí. Kromě špatných nájezdů a nevyhovujících bezbariérových toalet ve městě je trápilo zmíněné cestování do Prahy.

„Doposud jsem do centra jezdila normálním autobusem, ale nastupování do něj je hrozné. Někdo mě musel z vozíku vytáhnout a vozík složit. Jsou ale okolo mě lidé, kteří z vozíku vysednout nemohou,“ popsala loni nelehkou cestu do pražského RS centra Libuše Kabíčková z Příbrami.

Zeptali jsme se tehdy Zdeňka Škalouda z příbramského dopravního úřadu, jestli by vozíčkářům nezkusil vyjednat jednou týdně autobusovou linku z Příbrami do Prahy vhodnou pro ty, kteří z vozíčku nepřesednou. Zdeněk Škaloud svolal schůzku se Středočeským krajem, dopravci a Janou Populovou, která vozíčkáře zastupovala.

Ještě tomu není ani rok a autobus vhodný pro postižené už není nesplnitelným přáním. Od 7. března začne jezdit na lince D 98 z Příbrami do Prahy a zpět speciální autobus určený především pro přepravu zdravotně postižených občanů. Stane se tak na základě dohody mezi představiteli Středočeského kraje a města Příbrami.

Město slíbilo pomoc

„Jsem rád, že nám Středočeský kraj vyjde vstříc a upraví jízdní řády autobusů tak, aby od nás do Prahy mohli snáze cestovat lidé se zdravotním postižením. Pokud se nestane nic mimořádného, pak provoz bezbariérového autobusu na lince D 98 Příbram – Dobříš – Praha bude zahájen dne 7. března,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.

„Zároveň jsme se dohodli, že na jízdním řádu bude uvedena informace o nutnosti telefonického nahlášení přepravy vozíčkářů dopravci. Toto opatření je nutné vzhledem k omezeným kapacitním možnostem přepravy vozíčkářů v autobusu. Na spojích označených BA budou tarifními podmínkami upřednostněni vozíčkáři. Dále jsme se s představiteli Středočeského kraje dohodli, že jakmile to povětrnostní podmínky dovolí, uskutečníme na lince zkušební jízdu,“ doplnil starosta Řihák.

„Na začátku února nás čekalo poslední jednání. Kvůli kalamitě jsem se nemohla dostat na příbramskou radnici, tak jsem si účastníky pozvala k nám do pečovatelského domu. Všichni mi laskavě vyhověli,“ chválí si nyní Jarka Populová.

Vozíčkáře čeká slavnostní jízda

Slavnostní zprovoznění nízkopodlažního autobusu s první jízdou se uskuteční ve čtvrtek v 10 hodin na zastávce v Brodské ulici v Příbraminaproti čerpací stanici Benzina.

Autor: Markéta Lišková

26.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení