VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Ředitelé některých příbramských škol si zatím s novou vyhláškou nevědí rady

Příbram - Od ledna platí nová protipožární vyhláška. Vztahuje se na únikové cesty ve všech budovách, a to především ve školách, které mají na chodbách vystavené výkresy.

18.2.2009 1
SDÍLEJ:

Žáci Základní školy Jiráskovy sady v Příbrami jsou na výstavu výkresů pyšníFoto: Deník/Markéta Jankovská

Mnozí z nás si ještě pamatují na ten skvělý pocit vidět svůj výkres na školní chodbě. Výtvarnými pracemi žáků se právem pyšní každá škola. Své výstavky budou muset některé školy omezit.
Podle nové vyhlášky o podmínkách požární ochrany staveb nesmějí od ledna letošního roku na požárních únikových cestách viset hořlavé předměty. Nesplnění podmínek by mohlo vyjít opravdu draho. Hrozí pokuta až půl milionu korun.
Ředitelé některých příbramských škol nad tím jen kroutí hlavou. „Je to pro nás veliké omezení. Zdá se mi poněkud přehnané odstranit výkresy, zvláště na našich širokých chodbách,“ nesouhlasí s prázdnými stěnami ředitel Základní školy Jiráskovy sady v Příbrami Miloš Přibyl.
K jeho názoru se přidávají další. Ona se totiž nová vyhláška týká všech staveb, to znamená, že o výzdobu mohou přijít i mateřské školy.
„Vystavené práce jsou to nejhezčí na celé budově. Nelíbí se mi to,“ říká Alena Rampová, ředitelka Mateřské školy Kličkova vila v Příbrami.
Nová požární vyhláška se netýká všech prostor. Jedná se sice pouze o únikové cesty z budovy, jenže všichni víme, jak to ve školních budovách vypadá. Mají dlouhé chodby plné tříd vedoucí od hlavního schodiště do obou stran budovy.
Laik si řekne, že pokud dojde k požáru, únikovými cestami se logicky musí stát právě ty vyzdobené chodby a hlavní schodiště.
Záleží ale na projektu školní budovy.
Jak se nová vyhláška dotkne například Mateřské školy ve Školní ulici v Příbrami, její ředitelka Romana Plecitá zatím přesně neví. „Ještě jsme to neřešili. Budeme si muset nechat poradit,“ řekla Deníku.
Ředitelé škol, kteří si nevědí rady a nechtějí likvidovat hořlavou výzdobu zbytečně, se mohou obrátit na příbramskou pobočku hasičského záchranného sboru.
„Pokud se na nás ředitelé škol obrátí, domluvíme se na podmínkách, které budou pro obě strany vyhovující. Samozřejmě za předpokladu dodržení litery zákona,“ vzkazuje školám ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje územního odboru Příbram Jiří Heinrich.

Pravidla vyhlášky

Na chráněných únikových cestách nesmí množství hořlavého materiálu překročit stanovenou mez. Lze tu umístit například jeden malý závěsný automat na nápoje, květinovou výzdobu v omezeném množství nebo sedací nábytek se stanoveným stupněm hořlavosti. Na stěně o ploše 60 metrů může viset pouze jeden hořlavý předmět, nástěnka nesmí překročit tloušťku 4 milimetry a musí zabírat maximálně 1,3 metru čtverečního. Předměty umístěné v chráněné únikové cestě nesmí svým umístěním ovlivňovat pohyb osob v únikové cestě, nesmí ani bránit otevírání či zavírání dveří na ní. Chráněná úniková cesta je podle vyhlášky trvale volný komunikační prostor vedoucí k východu na volné prostranství, tvoří samostatný požární úsek. Jeho konstrukční řešení a technické vybavení a zařízení jsou dány normovými hodnotami.

Autor: Markéta Lišková

18.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení