VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník Cunát vydal deset tun ryb

Chraštice /FOTOGALERIE/– Sezona výlovů rybníků je v plném proudu. Obklopují je muži v gumovkách, které jim sahají po prsa. V rukou podběráky, v nichž se třepou kapři, líni, štiky a další druhy ryb. Voda z rybníků je vypuštěná a ryby putují ze svého přirozeného prostředí nejdříve na sádky a pak na stoly a talíře do domácností. Ač je ten pohled na rybáře brodící se v ledové vodě a mrskající se šupináče v kádích každý rok stejný, něco je na tom magického. Vždyť nás pohledy na ty výlovy za ta staletí nepřešly.

4.11.2011
SDÍLEJ:

Při výlovu rybníku Cunát se vylovilo přibližně deset tun ryb.Foto: deník/Vlastimil Ševr

Ve čtvrtek lovili rybáři rybník Cunát nedaleko obce Chraštice. Přípravy na výlov začali o den dříve, kdy byla natažena podložní síť. Samotný výlov odstartoval kolem osmé hodiny ráno. „Z Blatné jsme vyrazili okolo sedmé hodiny. Po příjezdu k rybníku se lidi rozmístí na loďky a začnou klepat a shánět ryby,“ přiblížil postup výlovu Augustin Ráž z Blatenské ryby.

Další rybáři mezitím postaví techniku, která je při výlovu nezbytná, počkají než rybáři z loděk stáhnou síť, která se poté zvedne. Pak už následuje vyndavání a třídění ryby. Celý proces je týmová práce, kde má každý svoji funkci a úkol. Jeden klepe do loďky, druhý stahuje síť, další ovládá velký naběrák nebo třídí vylovené ryby. „V dnešní době je potřeba využívat také moderní techniku. Usnadní práci a u výlovu nemusí být tolik lidí, takže jsou také nižší náklady,“ přiblížil Augustin Ráž.

O výlov rybníku Cunát se postarali zaměstnanci Blatenské ryby, kteří hospodaří na několika rybnících na Příbramsku. Očekávaný úlovek by měl mít kolem deseti tun. Okolo jedenácté hodiny už bylo vyloveno osm tun a další metráky ryb byly ještě v lovišti. „Předpokládáme, že těch deset tun splníme,“ zhodnotil Ráž ještě před ukončením výlovu. Z rybníku byl vyloven především kapr, ale také lín, několik štik a candátů. Plán výlovů se stanovuje několik měsíců dopředu. V září se napíše a podle něho se postupuje. Rybáři se snaží stanovené termíny dodržovat, ale počasí občas plán překazí. Podle Augustina Ráže se letos vylovili všechny rybníky podle plánu.

Výlovu Cunátu přihlíželo několik pozorovatelů. Lidé se přijdou buď jen podívat a nebo si chtějí čerstvě ulovenou rybu koupit přímo na hrázi. U Cunátu byly spolu s několika obyvateli sousedních obcí také děti z mateřská školky z Chraštic. „Na výlov chodíme s dětmi každý rok a dětem se to velmi líbí. Až přijdeme do školky, tak si o výlovu a rybách budeme povídat,“ řekla Deníku na hrázi učitelka Blanka Běloušková. Děti zvědavě přihlížely ruchu kolem a bavilo je to stejně jako ostatní přihlížející. „Nejvíce se nám líbila skluzavka, po které se rybičky klouzaly,“ prozradili nám malý Leošek a Adélka.

Letošní rok není podle rybářů příliš pro chov ryb příznivý. Několikrát se v rybnících kvůli silnějším dešťům vyměnila voda a odnesla rybám přirozenou potravu. Jen na obilí ryba nevyroste. Na cenách kapra by se to ale nemělo projevit. „Cenovou politiku určí větší podniky. Podle odhadu by měla cena stoupnout jen o jednu nebo dvě koruny,“ konstatoval Augustin Ráž, který na svém jídelníčku vidí rybu velmi rád. „Ač pracuji s rybami, tak je i rád jím. Mám možnost mít několik druhů, ale zůstávám u kapra, kterého rád dělám na několik způsobů,“ dodal rybář.

Autor: Vlastimil Ševr

4.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení