Hořejší a Dolejší padrťský rybník jsou nejvýše položenými hospodářskými rybníky ve středních Čechách. Výlov každého z nich se provádí jedenkrát za dva roky právě kvůli vyšší nadmořské výšce. Ryba by za jednu sezonu nedokázala dorůst do požadované tržní velikosti.

Padrťský kapr také náleží na trhu mezi nejkvalitnější rybu, protože vyrůstá v čisté vodě, pramenící v lesích. Voda není zatížena žádnými nečistotami z aglomerací a tak si kapr z padrťských rybníků získal mezi odběrateli dobré jméno svoji kvalitou a chutí. Rybníky obhospodařuje hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS).

Letos byl s výlovem na řaděHořejší padrťský rybník. Lovil se dva dny od 3. do 4. listopadu. S úlovkem jsou jak rybáři, spadající pod mirošovskou lesní správu, tak i ředitelství podniku v Jincích, velice spokojeni.

„Sezona byla relativně velmi dobrá. Jsme spokojení. Ulovili jsme606 metráků ryb,“ řekl Deníku Ludek Velen, ředitel hořovické divize VLS s tím, že Martin Zachar je velice zkušeným rybářem a tomu také odpovídají výsledky hospodaření na rybnících, které podnik spravuje. Z celkového množství 606 metrických centů ryb představuje tržní kapr 508 metráků. „Osmdesát metráků kapra je na sádkách v Mirošově, kde se bude prodávat. Vedlejší ryby, kterou představují lín, candát, štika, amur, sumec a další druhy, bylo sloveno 14 metráků,“ přiblížil ředitel a dodal, že kapři se na sádkách budou prodávat koncem listopadu.

V sítích uvízlo ještě deset metráků cejna, který se většinou zpracovává do salátů. Malé ryby bylo 24 metrických centů a jako násada skončila v Dolejším padrťském rybníku. V mirošovských sádkách budou tedy kapři i pro veřejnost dostupní od konce listopadu. A jak je to s cenou? „Zatím nepředpokládáme, že bychom cenu kapra navyšovali oproti loňskému roku. Myslím si, že kapr jako tradiční česká ryba by měla být cenově dostupná každému. Nakonec, jak ukazuje současný trend, lidé se začínají vracet k tradicím a tím pádem začínají více preferovat to, co je české a kapr se u nás stává stále oblíbenější rybou,“ dodal Luděk Velen a doplnil, že zná spousty skvělých kuchařů, kteří dokáží z českého kapra vykouzlit neuvěřitelné pokrmy.

Vojenské lesy a statky ještě hospodaří na dalších rybnících ve vojenském újezdu. Přímo pod padrťskými rybníky jsou ještě další nádrže, které byly poměrně nedávno obnoveny. Jsou to Šindelka, Výtažník, Ledvinka a Grycák.

Rybáři se u vojenských lesů soustředí především na produkci tržního kapra. Velcí sumci prý nejsou pro rybáře až tak atraktivní, protože toho prostě moc sežerou. Přesto se začali soustředit na zajímavý artikl a tím je candát. Tento dravec má velice chutné maso a ne nadarmo se mu říká královská ryba.

„Candáty produkujeme sami a je k tomu určen jeden z rybníků na Padrti,“ připomněl Luděk Velen.

Hořejší padrťský rybník má katastrální výměru asi 120 hektarů, Dolejší 65. Větší z nádrží pojme bezmála tři miliony kubíků vody, a proto vypouštění trvá několik týdnů. Hráze obou rybníků jsou původní a pocházejí z dob založení tedy z konce 14. nebo počátku 15. století. Nádrže slouží nejenom pro chov ryb, ale i pro zásobování vodou pro Strašice, Rokycany a hrádecké železárny.

Výlov padrťských rybníků ve Vojenském újezdu Brdy byl na krátký čas přístupný veřejnosti. Zájemci si mohli koupit chutného kapra přímo na hrázi. To už ale není možné.