VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájmové kroužky se přizpůsobují trendům

Příbram /FOTOGALERIE/ – Rodiče pro malé školáky právě vybírají nebo již vybrali zájmové kroužky. Školy a různé kluby a domy dětí jich nabízejí nepřeberné množství. Kromě již zakořeněné keramiky, rybářství, dramatického kroužku nebo hry na flétnu přicházejí lektoři s náplněmi novými, po nichž je poptávka.

9.9.2017
SDÍLEJ:

Den otevřených dveří v Domě dětí a mládeže Příbram.Foto: Pavel Hlavín

„Letos máme novinky jako Airsoft, Synchro tanec, Cvičení pro těhotné a třeba Co si nepamatujete z tanečních. Každým rokem přinášíme něco nového, ale základ zůstává a počet kroužků se drží v posledních letech na přibližně stejné úrovni,“ říká vedoucí zájmových kroužků Domu dětí a mládeže Příbram Marcela Jelínková.

V zařízení je v současné době zhruba 26 lidí, kteří kroužky vedou. O jaký je největší zájem? To se podle Marcely Jelínkové nedá tak jednoduše říct. „je potřeba si uvědomit, že kroužek má také nějakou kapacitu. Na tanečním kroužku nevadí, když je dětí 25, ale na keramice je 15 dětí maximum. Ale všeobecně, kroužky, které začínají, mají vždy menší počet dětí a je o ně ze začátku menší zájem. Ale samozřejmě není to pravidlo.“


Kroužků, které postupně v domě dětí zanikly, několik je. Jedním z nich je třeba Tralaláček, který byl určen pro předškoláky. „Loňskou novinkou bylo háčkování a fotografický kroužek. Na DDM pracuje kroužek sebeobrany, který má velmi vysokou návštěvnost. Velký zájem je o Army kroužek, tradičně o keramiku, soubor tanců a výtvarné kroužky. Hojně navštěvované jsou také keramické semináře pro dospělé,“ jmenuje Marcela Jelínková.

Děti si dost často neumí představit, co by na kroužku dělaly, a nebo se bojí neznámého prostředí a cizích lidí. Tyto zábrany padají při různých prezentacích, které domy dětí či sportovní a zájmové spolky chystají. Také Dům dětí a mládeže Příbram občas připraví akci, většinou na nábřeží u Hořejší Obory nebo v areálu Nového rybníku v rámci nějaké akce města. „Stává se, že hned druhý den se děti začnou hlásit, bývají jich desítka,“ oceňuje význam ukázkových akcí Marcela Jelínková, vedoucí zájmových kroužků. 


Dveře zájemcům otevřel také příbramský Q-klub Amavet v Březnické ulici v Příbrami. Součástí programu byly ukázky stavby mechatronických stavebnic, takže se zde najdou děti, které zajímá mechatronika.


Příznivcům pohybu a především tance nabízí volnočasovou aktivitu také Sokol Příbram. V tanečním kroužku se věnujeme společenskému tanci, tedy standardním a latinsko-americkým tancům. Tréninky jsou otevřeny pro ty, kteří si chtějí pro radost zatančit, i pro páry, které se chtějí věnovat tancům závodně. Náš taneční kroužek začíná navštěvovat stále více tanečních párů všech věkových kategorií od juniorů po seniory,“ uvádí Alexej Slánský, trenér a dlouholetý vedoucí kroužku Temperament. 


Jak vybrat ten správný a děti zároveň nepřetěžovat? „Ve spoustě rodin se to děje tak, že jako rodič mám nějaké zájmy a dítě má nějaké zájmy, a k tomu se to snažím směřovat. Potom jsou rodiče, kteří přemýšlí nad tím, aby kroužek dítěti něco dal, aby se to pak třeba projevilo i ve škole, například rozvíjení motoriky. Kroužek by měl být o tom, že tam dítě rádo chodí, je spokojené a zažije tam něco jiného než ve škole, nebo doma s rodiči a odpočine si od školy. Je to i formování toho, jak dítě vidí samo sebe, jestli je úspěšné a podobně,“ sdělil před časem Deníku dětský psycholog Štěpán Duník z Pedagogicko psychologické poradny v Příbrami.

Autor: Markéta Lišková

9.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Kotlíkové dotace (Praha). Ilustrační foto.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Sedlčanské učiliště oslaví v sobotu 130 let své existence

Sedlčany - Oslavy 130ti let zemědělského školství v Sedlčanech připravilo na celý sobotní den 23. září místní Střední odborné učiliště. Ve formě přátelského setkání a posezení, na které jsou zváni všichni absolventi a bývalí učitelé školy, se uskuteční v areálu učiliště v Bezručově ulici.

Z komínů se začíná kouřit. Kdy je naposledy viděl kominík?

Střední Čechy – Včera bylo pozdě. Jasnou odpověď nabídl v pondělí Petr Dušek z agentury Talk na otázku, která se současným ochlazením vytane na mysli mnohým majitelům domů: nebyl by čas zavolat kominíka? Dušek tak tlumočil poznatky Společenstva kominíků ČR. Ti mohou potvrdit, že zájem o jejich služby je teď enormní. „Topná sezona začala nemilosrdně už na začátku září a řadě domácností to způsobilo nečekané starosti. Většina z nich totiž nestihla objednat servis spalinové cesty během léta – a nyní kominíka marně shání,“ shrnul Dušek aktuální situaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení