VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákon o kouření ničí hospody i vztahy lidí

Příbram /FOTOGALERIE/ - Většina kuřáků už útroby hospod a restaurací neviděla zhruba měsíc. Samozřejmě vyjma návštěvy toalet. Navzdory horku, dešti nebo větru, si vychutnávají pivo s cigaretou venku pod přístřeškem a od toho se také odvíjí výběr podniku, kde se případně chystají s rodinou či přáteli posedět. Jestli tam mají terasu, tak proč ne, zaznívá z úst lidí, kteří si do kouření nechtějí nechat mluvit. Svou zlost si většinou vyventilují na vrchním nebo na majiteli, když se mihne kolem.  

4.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník / Jilemnický Miroslav

 Šéfové restaurací, které si zakládají na dobrém jídle, ze ztráty hostů velké obavy nemají, ale pivnice? Ty jsou v ohrožení, jak se redakci Příbramského deníku podařilo zjistit.

„Řvouni, kteří neustále brblají, že si nemohou uvnitř zapálit, chodí dál. Vyjdou si zakouřit ven a vrátí se. U nás je dobré, že máme dvě zahrádky a tam je vlastně skoro pořád plno. Zimy se nebojím, protože jsme zaměřeni na jídla a tu cigaretu si každý může dát venku nebo vzadu u terasy, místa je tu dost,“ říká s nadhledem Zdeněk Kraft z restaurace Drmlovka v Bohutíně, která stojí na trase cyklistů a výletníků ve směru z Příbrami na Plzeň nebo do blízkých Brd.

Podotýká, že jsou na tom kolegové z jiných podniků podstatně hůř. Například bar u Šaška v Příbrami na sídlišti u náměstí 17. listopadu údajně zákon položil. Přestože už by mělo být otevřeno, není možné se do baru dovolat. Dokonce název nevyhledá ani internet. Podnik byl oblíbeným místem pro posezení s kamarády, ale je bez venkovní terasy.

Kupodivu i dříve kvůli jídlu oblíbená Jihočeská restaurace v Křižáku v Příbrami zeje prázdnotou.

„Starší chlapi přestali chodit úplně, někteří zůstali a pořád brblají, že si do toho nenechají mluvit. O čtvrtinu nám klesly tržby za ten měsíc. Uvnitř nikdo nesedí, všichni jdou na terasu. Co v zimě? Asi zavřeme,“ posteskl si šéf restaurace Josef Kvída.

Řešením pro zachování přízně hostů závislých na nikotinu jsou v podnicích jakési kluby, nebo prostě soukromé prostory, kam si kuřák nenápadně zaleze a dopřeje si svoji dávku dýmu.

„To se ale netýká nás. Máme tady kuchyni. A kde se vaří, tam se kluby zakládat nesmějí,“ krčí rameny Josef Kvída.

Jsou i takové hospody, kde si s kouřením nikdo starosti nedělá, protože už před lety, kdy se začalo tradovat, že normální je nekouřit, zavedly nekuřácký provoz. Nyní mají svou nekuřáckou klientelu, kterou se snaží zaujmout něčím dobrým do žaludku.

Jako například restaurace U Václavů v Drahlíně, obci s pěti sty obyvateli. Podniku šéfuje Václav Scherfer. Zbavil se kuřáků už před třemi lety a lituje, že to neudělal ještě dřív.

„Kouření jsem trpěl kvůli tátovi, je to můj společník, pracovali jsme spolu. Pak onemocněl. Naštěstí je teď všechno na dobré cestě a navíc jsem rád, že tu máme čisto, voňavo. Docela dost lidí přestalo kouřit,“ poznamenal zhruba týden po zákazu kouření ve společných prostorách sympatický hospodský. Před hospodou je sezení, kam s kuřáky odcházejí i nekuřáci.

„Je to tady taková rarita. Aby se parta nerozdělila, tak si nakonec všichni povídají venku. Je hezké pozorovat takovou toleranci. Došlo mi, co všechno se může stát kolem popelníku. U stolů posedávají často úplně cizí lidé a po chvíli se už spolu baví a pokuřují. Podobně to funguje i v cizině, kde venkovní cigareta lidi sbližuje,“ nabízí další úhel pohledu hospodský, jenž zákon považuje za velmi přísný a pro pivnice a bary likvidační.

Obavy mají nyní především majitelé hospod a podniků v obytných lokalitách. Bojí se stížností na hlučné kuřáky.

Miroslav Hušek, majitel dvou hospod, tvrdí, že není až takový problém s tím, že kuřáci musejí ven.

„Horší je to s hloučky venku na terasách. Jak v Dobříši Na Růžku, tak Na Vršíčku v Příbrami jsme v těsném sousedství s obydlenými domy. Je jen otázkou času, kdy se sousedé ozvou,“ svěřil nedávno své obavy. A ty se naplnily, jak včera potvrdil.

„Denně, v lepším případě obden, řešíme stížnosti, udání, příjezd městských strážníků. V Dobříši máme kus terasy pod pevnou střechou a zbytek pod slunečníky. Když si někdo zapálí pod přístřeškem, okamžitě je problém. To je neuvěřitelný. Takže pevný přístřešek se nebere jako terasa,“ nestačí se divit Miroslav Hušek.

Autor: Markéta Lišková

4.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třída I. B ZŠ Příbram v ulici Bratří Čapků pod vedením učitelky Heleny Ryčlové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 6. základní školy. Už ve středu v Příbramském deníku.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení