VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé si předvolali ředitele nemocnice

Sedlčany – Takový zájem veřejnosti o jednání zastupitelstva v Sedlčanech, jako byl v pondělí 20. února, pamatuje sál kulturního domu snad jen z doby po sametové revoluci.

23.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

 Občany ale nepřilákaly informace o hospodaření města za minulý rok a schvalování letošního rozpočtu, ale téma zdravotnictví. Současná situace městské nemocnice, kdy Mediterra Sedlčany koncem minulého roku „dočasně" vypustila z činnosti lůžkové oddělení interny, hýbe celým regionem.

Svoji nespokojenost s neustálým omíláním argumentů ředitele nemocnice Romana Vanžury, že jediným problémem tohoto kroku je nedostatek lékařů, vyjádřil hned v úvodním slově starosta Sedlčan Jiří Burian, ale také tento důvod zpochybnili někteří zastupitelé a lékaři. Bývalý zaměstnanec Mediterry a zastupitel Karel Marek na svém osobním příkladu dokladoval, že z nemocnice neodešel za vyšším platovým ohodnocením.

Také čtěte: Martin Kupka sedlčanské nemocnice vzkázal: Zajistěte personál k obnově interny

„Situace, která nastala, je pouze finále předchozích bodů. Podle mě došlo k tomu, že funkční regionální nemocnice, kterou společnost Mediterra Vamed převzala, byla transformována v zařízení následné péče – bez zajištění akutní lůžkové péče pro region Sedlčanska. Kroky nastávaly postupně během několika let," uvedl a rozebíral pak podrobněji, jak byla oklešťována péče v regionu.

Lékařka internistka Anna Hamplová svého bývalého zaměstnavatele nešetřila a řediteli Vanžurovi řekla do očí, že hlavními příčinami ukončení pracovního poměru bylo chování vedení nemocnice vůči lékařům a znemožňováním jejich profesního růstu.

„Důvodem odchodu lékařů a důvodem mým nebyly finance, ale nekoncepčnost a problémy na interně, které začaly v roce 2015 odchodem tří lékařů a další je potom následovali," uvedla mimo jiné. Ke grilování Vanžury se přidal také například praktický lékař Vladimír Zámostný, kterého stejně jako jeho kolegyni Hamplovou navíc překvapilo, že ředitel nemocnice v jedné z navržených variant řešení upřednostňuje domácí péči.

„Apeluji na zastupitele, aby se domácí péčí nenechali uspat. Domácí péče funguje v Sedlčanech 23 let a nevidíme sebemenší důvod, aby Mediterra zajišťovala nějakou agenturu nové následné péče. Nehledě na to, že z osmdesáti procent úkolujeme nyní zdravotní sestry my – praktiční lékaři - a bez problémů," vysvětloval. Jaroslava Kocíková, ředitelka sedlčanského domova seniorů, se ke kritice přidala a připomněla, že také pro téměř 300 klientů tohoto krajského zařízení je situace po uzavření interny velice náročná a převozy seniorů do Příbrami, Benešova nebo jiných měst jsou pro ně po psychické i fyzické stránce zatěžující.

Zastupitel Švagr měl během jednání řadu dotazů i konkrétních připomínek a náměstkovi středočeské hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martinu Kupkovi položil otázku, zda by nemohl kraj „vzít pod svá křídla" sedlčanskou nemocnici a provozovat ji jako detašované pracoviště Oblastní nemocnice Příbram nebo Benešov.

Smlouva na 25 let

Ten odpověděl: „Názor starosty Jiřího Buriana na uzavření interny je od začátku jasně pevný. Kdykoliv jsem s ním mluvil od začátku prosince, tak nepřipouštěl jinou variantu než směřovat vše k tomu, aby došlo k zachování interní akutní péče v Sedlčanech. To podpořili i všichni starostové regionu a vnímám to jako základní variantu. Další jednání na kraji, které se uskuteční 9. března, je nezbytné a má vytvořit záložní variantu pro případ, že by z jakýchkoliv důvodů ta základní havarovala. Je to krizové řešení – mix rozšířené ambulantní péče a následné péče ze strany Mediterry, protože Všeobecná zdravotní pojišťovna jasně deklarovala, že není připravena přistoupit na přání obsažené v jedné z variant předložené Mediterrou na přeměnu lůžek na následnou intenzivní nebo následnou ošetřovatelskou péči. Zároveň budeme v tomto mixu počítat s následnou péči v domově seniorů. Na úrovni celého kraje řešíme a budeme řešit co nejlepší zajištění služeb praktických či smluvních lékařů i v našich zařízeních. Tři sta seniorů v Sedlčanech je specifická skupina se specifickou potřebou akutní péče. Na variantu, kterou zastupitel Švagr otevřel, může kraj reagovat, pokud město udělá zásadní kroky ve vztahu k nájemní smlouvě s Mediterrou. Potom v tom kraj může sehrát další roli, ale také jakýkoliv nový provozovatel, kterého město ve výběrovém řízení bude hledat a bude se ptát, kdo by tuto péči poskytoval lépe a v jiném spektru služeb. Za Středočeský kraj garantuji jedno – situaci budeme sledovat, abychom zajistili i v krizové variantě provoz, který bude znamenat pro Sedlčansko co nejkvalitnější péči."

Nepřehlédněte: V Brdech budou v příští sezoně běžecké tratě

Pavel Švagr věnoval v diskusi dost pozornosti také smluvním vztahům: „Je čas vyhodnotit nájemní smlouvu města s Mediterrou, která byla v roce 2001 uzavřena na dobu 25 let. Pokud město požaduje v pokračování interní lůžkové péče a společnost to neakceptuje, dochází k neplnění této smlouvy," uvedl Švagr a předložil zastupitelstvu návrh na usnesení, které bylo následně schváleno: „Zastupitelstvo města Sedlčany nesouhlasí se zrušením lůžkové části interního oddělení sedlčanské nemocnice a žádá Mediterru Sedlčany o důsledné dodržení ustanovení článku 2 uzavřené nájemní smlouvy a přijetí všech kroků k zachování lůžkové části interního oddělení. Zastupitelstvo ukládá radě města provést právní vyhodnocení plnění uzavřeného smluvního vztahu se smluvní stranou Mediterra Sedlčany – zejména s ohledem na naplňování účelu nájmu a toto vyhodnocení požaduje předložit na příštím jednání zastupitelstva města."

Příští zastupitelstvo bude svoláno na pondělí 20. března.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

23.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Rajtoral
AKTUALIZOVÁNO
10

Smutná zpráva. Fotbalista Rajtoral spáchal sebevraždu

SBĚRATELKA ubrousků Eva Roztočilová na vernisáži uvedla, že ubrousky nemají tak dlouhou historii. „Lidé si utírali ústa nejdříve do sena, do trávy, šlechta začala používat kousky látky a teprve se strojovou výrobou začátkem 20. století se začalo s jednoti

Eva Roztočilová má ve sbírce i ubrousek Adiny Mandlové

Fotbalisté Dobříše si poradili s Ostrovem

Dobříš – Fotbalisté Dobříše si připsali v divizi již třetí výhru v řadě. V tabulce to však k posunu nepomohlo a dál jim patří osmé místo.

Spořitelnu v centru Sedlčan uzavře rekonstrukce

Sedlčany – Česká spořitelna požádala sedlčanskou radnici o stanovisko ke kompletní rekonstrukci pracoviště v Sedlčanech. To se nachází v ulici 28. října v těsné blízkosti náměstí. Dostala souhlasné vyjádření.

V Branžeži se rozhodovalo v závěru

Branžež / Český ráj – Absolutním vítězem jubilejního 15. ročníku závodů na horských kolech Author 50 Český ráj se stal Aleš Strnad z týmu Superior Cyklofit. Padesátikilometrovou trať zajel v čase 1 hodina, 24 minut a 31 vteřin.

Školní futsalové soutěže přinesly Příbrami dvě bronzové medaile

Příbram – Duben byl také ve znamení finálových turnajů školních futsalových soutěží. Všechny urnaje o titul mistrů republiky se uskutečnily ve Žďáru.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies