VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstvo v Příbrami zřejmě čeká noční, jednat budou o dotacích

Příbram – Dotace do všech odvětví, na bezbariérový přístup do knihovny, možný prodej dalších městských nemovitostí. To je jen malý výčet toho, o čem dnes budou jednat příbramští zastupitelé. Čeká je 45 bodů, tudíž se zřejmě večer v jednacím sále protáhne do pozdních hodin. Mezi diskutabilní body obvykle patří dotace z rozpočtu města do sporu a do dalších oblastí.

11.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Kočí

Jedním z bodů bude i upřesnění pravidel žádostí o ně. K upřesnění pravidel přistoupilo město loni v červnu. Důvod? „Nová pravidla jednoznačně definují typ podpory formou programové dotace,“ vysvětlil tehdy místostarosta Václav Švenda. Žádost je nutné podat v elektronické podobě prostřednictvím internetové aplikace, a zároveň v písemné podobě na formuláři vygenerovaném internetovou aplikací včetně příloh. Už loni radnice vyzvala žadatele, aby podmínky pro získání finanční injekce z městské kasy splnili do konce roku a ne až do poloviny ledna, jako tomu bývalo dříve. 


Dalším z bodů, které si vyžádají delší diskuzi, bude jistě záměr prodeje městských budov, což se většinou nesetká s kladnými reakcemi obyvatel ani opozice.
Zástupci opozice se v minulosti pozastavovali nad tím, zda je město v takové tísni, že musí prodávat poslední domy, které ještě má, viz v minulosti problematický prodej I. polikliniky.


Podle některých názorů by si město mohlo našetřit na rekonstrukci, nebo se domluvit se soukromým investorem, který by budovy opravil. Podle radních byl ale takový záměr nereálný například u domů v Březnické ulici. 


Dva chátrající domy v Březnické ulici letos na jaře město poprvé v historii prodalo formou dražby. O dalších možných městských budovách na prodej se budou dnes odpoledne zastupitelé bavit.


Další téma, bezbariérovost Knihovny Jana Drdy v Příbrami, je neméně důležité. Radnice tam usiluje o výtah a letos v květnu podala první žádost o dotaci. Získat peníze na bezbariérovost je letos ale podle místostarosty Václava Švendy cestou na delší trať. 


„Na bezbariérový přístup je možné čerpat z rozpočtu ministerstva kultury a abychom to mohli udělat, tak je potřeba řada kroků,“ uvedl místostarosta Švenda. s tím, že nejdříve bylo potřeba v květnu zažádat o dotaci na Úřad vlády ČR.


„V případě, že úřad vlády záměr doporučí k financování, pak můžeme žádat o dotace z rozpočtu ministerstva kultury. Dotace může být maximálně sedmdesát procent,“ vysvětlil místostarosta k procesu, který případnou instalaci výtahu a úpravy s tím spojené oddálí nejdříve na příští rok.


Jak by úpravy v knihovně vypadaly v praxi? Počítá se, že současně s výtahem by se rozšířil výpůjční prostor v přízemí, což by hradilo město. „Co se týká samotné realizace, ta by se předpokládala v roce 2018. Žádost na ministerstvo bychom uskutečnili letos nejdéle do podzimu,“ uvedl na jaře Václav Švenda. Knihovna Jana Drdy kromě jiného pořádá křty knih, besedy se zajímavými osobnostmi, vzdělávací akce, různá setkání. Lidé na invalidním vozíku nebo matky s kočárky se ale do vyšších pater nedostanou.


Výběr bodů dnešního zastupitelstva:
- Stanovení nájemného společnosti 1. SčV, a.s. a plán investic do vodohospodářského majetku města na rok 2018
- Podání žádosti o dotaci na vybudování bezbariérového přístupu do Knihovny Jana Drdy
- Program pro poskytování dotací do sportu a ostatních oborů
- Pravidla pro poskytování dotací
- Posouzení záměru prodeje budov v majetku města
- Výkup pozemků v katastrálním území Příbram 

Autor: Markéta Lišková

11.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Kotlíkové dotace (Praha). Ilustrační foto.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Sedlčanské učiliště oslaví v sobotu 130 let své existence

Sedlčany - Oslavy 130ti let zemědělského školství v Sedlčanech připravilo na celý sobotní den 23. září místní Střední odborné učiliště. Ve formě přátelského setkání a posezení, na které jsou zváni všichni absolventi a bývalí učitelé školy, se uskuteční v areálu učiliště v Bezručově ulici.

Z komínů se začíná kouřit. Kdy je naposledy viděl kominík?

Střední Čechy – Včera bylo pozdě. Jasnou odpověď nabídl v pondělí Petr Dušek z agentury Talk na otázku, která se současným ochlazením vytane na mysli mnohým majitelům domů: nebyl by čas zavolat kominíka? Dušek tak tlumočil poznatky Společenstva kominíků ČR. Ti mohou potvrdit, že zájem o jejich služby je teď enormní. „Topná sezona začala nemilosrdně už na začátku září a řadě domácností to způsobilo nečekané starosti. Většina z nich totiž nestihla objednat servis spalinové cesty během léta – a nyní kominíka marně shání,“ shrnul Dušek aktuální situaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení