VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přechody těsně za kruháči jsou nevhodné

Příbram/ Kvůli vyšší bezpečnosti chodců nechala příbramská radnice vybudovat nad některými přechody osvětlení

30.3.2008
SDÍLEJ:

Nejbezpečnější přechody jsou takzvané trojrozměrné.Foto: Libor Plíhal

Podle vyjádření policie a mnohých řidičů chodci často riskují, když si nový zákon platící od roku 2001 vysvětlili po svém.
Zatímco zákon hovoří o tom, že řidič musí pouze umožnit bezpečné překonání silnice na vyznačeném přechodu, mnozí chodci to pochopili jako absolutní přednost. Statistika dopravní nehodovosti to potvrzuje. V roce 2006 způsobili chodci sedm nehod, loni už to byl dvojnásobek.
Řada dopravních kolizí ale často vyplývá z toho, že zebry jsou umístěné na nevhodných místech. Příbram není výjimkou a přechodů umístěných těsně za výjezdem z kruhového objezdu je ve městě celá řada.
„Situace konkrétně u kruhových objezdů je žalostná. To vnímá každý z řidičů, který objezdem projíždí. Musí se soustředit na provoz a když vyjede z kruháče, okamžitě se ocitne na zebře. Když tam jsou chodci, provoz se v celém objezdu zastaví. Přechody v těchto místech jsou velice nebezpečné,“ uvedla k tomu mluvčí příbramské policie Lenka Pavlová s tím, že policie vítá rozhodnutí radnice, která začala zebry označovat světelnými signály a také veřejným osvětlením.
Dalším problémem je špatné vodorovné značení. „Barvy jsou nevýrazné, bylo by nutné je častěji obnovovat i když je pravda, že přes zimní období to nejde,“ dodala Lenka Pavlová. Policisté na druhé straně chválí některé obce, kde se nebezpečná místa pro chodce snaží nějakým způsobem označit. „Přínosné jsou z toho pohledu reflexní nátěry u přechodů nebo blikající výstražná světla, která na blízkost zeber řidiče už zdálky upozorňují,“ připomněla ještě mluvčí.
Příbramská radnice nechala v létě loňského roku nainstalovat speciální osvětlení na celkem dvanácti nejrušnějších křižovatkách.
„Speciální nasvětlení přechodů bylo nainstalováno na křižovatkách řízených světelným signalizačním zařízením.
V rámci programu zaměřeného ke zvýšení bezpečnosti dopravy a jejího zpřístupňování osobám s omezenou schopností pohybu spolufinancoval tuto investiční akci Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Smlouvu o poskytnutí peněz z prostředků SFDI podepsal starosta Příbrami Josef Řihák s ředitelem fondu a město získalo téměř 3,5 milionu korun,“ informoval mluvčí radnice Jiří Kubík.
Osvětleno tak bylo celkem 40 přechodů. Nad nimi bylo umístěno 67 lamp, které se nasvěcují společně s veřejným osvětlením města.
„V Příbrami bohužel dochází na přechodech pro chodce k vážným nehodám, které mnohdy, zvláště v minulosti, končily tragicky,“ řekl starosta Josef Řihák s tím, že do budoucna se počítá s osvětlením dalších přechodů mimo křižovatky. „Půjde o nejfrekventovanější, tedy chodci nejpoužívanější přechody,“ doplnil starosta Příbrami.
V současné době radnice jedná s ministerstvem dopravy o poskytnutí dotace na další přechody. Pokud se povede získat dotaci, bude nasvíceno přibližně dalších dvacet přechodů ve městě.

Autor: Karel Hutr

30.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení