VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostnatý drát na kótě prý zvěři neublíží

Brdy/ Podle mluvčího ministerstva obrany Čírtka se o vyhnání zvěře z kóty již postarali Greenpeace, kteří tam strávili šest týdnů. Lenka Boráková z Greenpeace to vyvrací.

19.6.2008
SDÍLEJ:

Kótu 718 lemují asi tři kilometry ostnatého drátu, jehož použití kritizují Greenpeace a někteří myslivci a zoologové.Foto: Karel Hutr

Na kótě 718 v Brdech, kde by mohl stát americký radar, podle ministerstva obrany s pravděpodobností hraničící s jistotou se prý lesní zvěř ani v jejím bezprostředním okolí nevyskytuje.

„Jak potvrdí každý zoolog i myslivec, zvěř nesnáší rušení a v případě obtěžování hlukem a pohybem většího množství osob okamžitě mění stanoviště,“ reagoval mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek na články v novinách. V nich myslivci, přírodovědci a Greenpeace kritizují olemování kóty ostnatým drátem s tím, že by se o něj mohla zranit zvěř.

„Lze se s úspěchem domnívat, že měsíční pobyt Greenpeace spojený s pohybem množství osob, organizováním koncertů a budováním tábořiště vyhnal i nejotužilejší zvěř. Co se týče zátarasu, tzv. „concertiny“, jedná se o blýskavý předmět, vnímatelný zvířecím čichem. Navíc se v jeho okolí pohybují hlídky se psy. Pravděpodobnost, že by za těchto podmínek zvěř usilovala o průnik na kótu 718 je mizivá,“ konstatoval mluvčí.

Dodal, že Greenpeace při svém pobytu porušili většinu pravidel lesního zákona a obecných zásad ochrany přírody a jako památka na pobyt aktivistů zůstaly na kótě odpadky.

Deníku se podařilo získat vyjádření mluvčí Greenpeace Lenky Borákové. „O absenci zvěře bych pochybovala. Toto místo není sterilní ba naopak. I v době našeho pobytu se nám podařilo potkat se s divokým prasetem či liškou. Konzultovat ostnatý drát s lesníky a myslivci měl být prvním krokem. K tomu však podle našeho ověření nikdy nedošlo,“ sdělila Boráková.

„Pravidelně jsme recyklovali a snášeli odpad do kontejnerů. Máme to zdokumentováno a nejeden novinář naše třídění zmínil i ve svém článku. Reportáže a fotografie z místa jasně dokazovali, že v Peacelandu k žádnému znečišťování ze strany Greenpeace nedochází. Je zajímavé, že za celých šest týdnů, které jsme strávili na kótě, nebyla ohledně odpadu či nešetrného chování ze strany novinářů či návštěvníků vznesena jediná výtka. Místní přírodovědci, kteří tuto oblast monitorují již řadu let, nás dokonce pochválili za velmi šetrné chování,“ hájí aktivisty jejich mluvčí.

Autor: Miroslava Vejvodová

19.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímky sprejerství v Praze.

Příbramská policie dopadla sprejery

Okoř 2017. Eddie Stoilow
11

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Příbram - Přečtěte si další rady od pěstitele Petra Kumšty.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení