Návštěvníci na výstavě v muzeu mohou obdivovat starší fotografie z doby, kdy se budovala orlická přehrada na řece Vltavě. Málokdo si dnes uvědomí, zejména pak mladší generace, že obrovská masa vody v přehradě Orlík ukrývá řadu zatopených obcí, osad, samot včetně plaveckých hospod a podobně.
Vzhledem ke vzniku přehrady změnila svou podobu také krajina kolem starého toku řeky Vltavy.

„Autorem výstavy je Jan Kouba z Prácheňského muzea v Písku. Vznikla k padesátému výročí dokončení vodního díla a přinesla mnoho zajímavých a poměrně neznámých záběrů na dnes již zatopené osady i se sakrálními památkami a na technické památky, zejména mosty,“ uvedl Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram. Podle něj jsou dokumentárně cenné rovněž fotografie vorů a lodí, které představují jedno z typických zaměstnání zdejšího obyvatelstva, tedy vorařství a způsob života plavců na Vltavě a Otavě.

„Výstava o orlické přehradě vychází i ze zvýšeného zájmu široké veřejnosti i odborníků o poznání života kolem Vltavy a jejich přítoků v posledním desetiletí, vyvolaná zejména knihou Jana Čáky Zmizelá Vltava a televizním dokumentárním seriálem Karla Čáslavského Hledání ztraceného času,“ sdělil Josef Velfl.
Návštěvníci mohou zavítat na výstavu do budovy dolu Vojtěch na Březových Horách až do 29. ledna. Expozice je vhodná také pro školy.

Orlická přehrada

Vodní dílo Orlík u obce Solenice vznikalo sedm let. V roce 1961 bylo oficiálně předáno do provozu. Hráz měří 450 metrů a v koruně dosahuje výšky 91 metrů. Zadržuje jezero o rozloze 2732 hektarů. Největší hloubka je tu 74 metrů. Jezero plní 717 milionů metrů kubických vody. Přehrada vyhnala z domovů na 1500 lidí a zatopila skoro 650 budov.