VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvoník: Změna času je proti přírodě

Obořiště – V noci na neděli se mění čas ze zimního na letní. Kdo by si myslel, že všechny kostelní hodiny potřebují při změně času ručně seřídit, ten by se mýlil. Hodiny v klášterním kostele sv. Josefa v Obořišti má na starosti místní řemeslník a také zvoník Ladislav Leksa. Už zhruba sedm let na nich přesný čas řídí družice.

25.3.2017
SDÍLEJ:

Ladislav Leksa pečuje o hodiny v kostele sv. Josefa v Obořišti.Foto: Deník / Jankovská Markéta


Než se tak stalo, musel je Ladislav seřizovat obden. Péči ale potřebují i dnes. Každou neděli je Ladislav Leksa chodí zkontrolovat a promazat.
Úžasné soukolí času v kostele si před pěti lety prohlédl i nedávno zesnulý kardinál Miloslav Vlk, aby odsloužil mši svatou k příležitosti 300. výročí od posvěcení kostela.

O patro výš nad hodinami jsou tři zvony. Jeden z nich se jmenuje zvon svatého Josefa. A ten má podle Ladislava Leksy vzácnou sílu splnit přání. „Musíte si vlézt dovnitř a srdcem zvonu se jemně dotknout okraje. A něco si přejte," poradil zvoník. A tak jsme to zkusili a uvidíme. Nejen o věžních hodinách jsme si povídali s Ladislavem Leksou, který před nedávnem oslavil pětašedesátiny.

Také čtěte: Žena jela po dálnici v protisměru

Snášíte změnu času?
Mně to vůbec nevyhovuje. Nechal bych to tak, jak to zařídila příroda.

Vím o vás, že jste truhlář, zvoník… Co všechno vlastně ovládáte?
Nejvíc mi říkají Koudelo. Bydlíme v chalupě po Koudelových. Už jsem tady pomalu čtyřicet let, tak mi už lidé říkají i pane Lekso. Jinak jsem hlavně truhlář.

Truhlářem jste se vyučil?
Třináct let jsem fáral na Uranových dolech na šachtě číslo 16. Tam jsem dělal v podzemí tesařinu. Jak to všechno skončilo, šel jsem dělat soukromě truhlařinu. Teď už jsem v důchodu, ale dělám pořád dál.

A co pojmenování zvoník. Tomu se nebráníte?
Zvoník mi nevadí. Mě to baví. Chodím zvonit, jak to jde. Dá se říct každou neděli, jak je potřeba. Nebo když je nějaká sláva, jako teď, když přijede kardinál. Na zvonění musíme být minimálně dva, lepší jsou tři. Každý na jeden zvon, na ten velký se střídáme. Zvoní se pět minut a je to opravdu velká námaha. Před mší svatou zvoníme patnáct minut. Nebo když je pohřeb. Ukázal bych vám, jak zvoní umíráček, ale na ten nerad sahám, když to není nutné.

"Moc rád vzpomínám na kardinála Miloslava Vlka, který se byl ve věži se mnou podívat. Bylo to krásné a důstojné setkání."

Jak jste se dostal ke spravování věžních hodin?
Jsem věřící člověk, chodím do kostela a starám se o běžnou údržbu, což se týkalo i seřizování věžních hodin. Mám k tomu oprávnění od firmy Ludvík Hainz, která kromě jiného provádí generální opravy Staroměstského orloje v Praze a zároveň pečuje o jeho nepřetržitý chod. Tato firma právě instalovala v roce 1905 hodinový stroj do věže kostela v Obořišti, ale i do dobříšské radnice.

Co pro vás obnáší péče o věžní hodiny? Na jakém principu pracují věžní hodiny v současné době a jak často k nim musíte po žebříku vyšplhat?
Hodiny v Obořišti jsou už téměř sedm let napojeny na družici, takže odměřují přesný čas. Než se tak stalo, musel jsem je seřizovat obden. Naučil mě to pan Hacaperka z Obořiště, který už tu práci ve svých osmdesáti letech nezvládal. Teď je kontroluji každou neděli. Občas se utrhne lanko nebo si hodiny vyžádají jinou drobnou opravu. Hodiny v Dobříši pohání kyvadlo, natahují se elektricky. Na kontrolu tam jezdím jednou až dvakrát do týdne. Když se prudce ochladí, mohou mít hodiny v dobříšské radnici odchylku času 20 až 30 sekund za den.

Nepřehlédněte: Kardinál Miloslav Vlk miloval létání a obyčejné lidi

Jak vypadá váš nabitý den?
Každý den musí být nabitý. Nejlépe se cítím, když je stále co dělat. Snažím se vyhecovat i ostatní lidi kolem mě, ale často se mi to nepodaří.

Jsem výjimka, která se může podívat do kostelní věže?
Nene, kdo bude mít zájem, ať se na mě obrátí, rád ho naším kostelem včetně věže provedu. Má totiž zvláštní kouzlo. Moc rád vzpomínám na kardinála Miloslava Vlka, který se byl ve věži se mnou podívat. Bylo to krásné a důstojné setkání.

Autor: Markéta Lišková

25.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení